A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az idén májusban 2,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához képest, miután az előző hónapban, áprilisban - tizenkét havi csökkenés után először - 3,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom.
Ez már érdemi fordulat
Suppan Gergely, a TakarékBank szenior elemzője szerint a második negyedévben érdemi fordulat következett be a háztartások fogyasztásában, ezt támasztja alá, hogy az április növekedés után májusban is bővült a kiskereskedelmi forgalom.
Hozzátette, a bővülő kiskereskedelmi forgalmat előrevetítette a nagyot javuló fogyasztói bizalom, a vártnál dinamikusabban növekvő foglalkoztatás, valamint a 38 éves inflációs mélypont miatt megugró reálbérek.
Az elemző kifejezetten biztatónak tartja, hogy a növekedés egyre szélesebb bázison jelentkezik, májusban ugyanis nőtt mind az élelmiszerjellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalma, mind a nem-élelmiszer ágazatok forgalma, továbbá az üzemanyag forgalom is bővült a meredeken zuhanó árak hatására.
A TakarékBank elemzője szerint a bérek és nyugdíjak idei reálnövekedése miatt a kiskereskedelmi forgalom a korábbi várakozásokhoz képest magasabb szinten stabilizálódhat, sőt az év második felében bázishatások miatt akár kissé tovább növekedhet. Suppan Gergely szerint az idén összességében akár a 2 százalékot is megközelítheti a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Megjegyezte, hogy az április-májusi kiskereskedelmi forgalom kedvező alakulása pozitív hatással lehet a második negyedévi GDP-re is, ami a jelenlegi várakozásokhoz képest akár jelentős pozitív meglepetést is okozhat.
Összességében szerény bővülést jósol a Raiffeisen elemzője
Keszeg Ádám, a Raiffeisen Bank elemzője szerint is fordulat következett be a fogyasztásban a második negyedévben. Kiemelte, hogy a kiskereskedelmi forgalom májusi alakulásában nagy szerepe volt az üzemanyag eladások 6,8 százalékos bővülésének, ami azonban részben szezonálisan és a későbbiekben is ingadozó lehet. Véleménye szerint ez kissé fölfelé torzítja a májusi adatot, de hangsúlyozta, hogy az alapfolyamatok is kedvezőek, hiszen a többi területen is bővült, ha kisebb mértékben is a fogyasztás.
Az elemző az év hátralévő hónapjaiban is pozitív előjelű adatokra számít, várakozása szerint 2013-ban összességében szerényen, 0,4-0,5 százalékkal bővülhetnek a kiskereskedelmi eladások.