A két kínai elektronikus piacteret, a Temut és a Sheint nagyon alacsony áraik teszik olyan népszerűvé, hogy a helyi versenytársaik az amerikai piacon és Európában alig tudják tartani a lépést velük. A hatóságoknak azonban ez nem jön be.
A szabályozó szervezetek rájöttek, hogy a kis tételben importált árukra vonatkozó vámmentesség az olcsóság egyik titka, ami versenyhátrányt okoz az amerikai és európai e-kereskedőknek. Nekiláttak hát a kiskapu bezárásának. Az USA-ban már látszik ennek eredménye – derült ki a CNBC összefoglalójából.
Az amerikai képviselőház a Kínai Kommunista Párt tevékenységével foglalkozó különbizottsága egy éve készíti elő ezt a változtatást. A Biden-adminisztráció pedig elszánta magát a beavatkozásra annak ellenére, hogy egy, az 1930-as évek óta érvényben lévő szabályt kell megváltoztatni, amivel meg fog ugrani a vámosok munkaterhe.
A kiskapu úgy szól, hogy nem kell levámolni a 800 dollárnál (283 ezer forint) kisebb értékű csomagokat. A dörzsölt kínaiak egyszerűen csak annyit csinálnak, hogy a megrendeléseket ennél kisebb értékű pakkokban viszik be az Egyesült Államokba. Az Európai Unió esetén 150 euró – csaknem 60 ezer forint – ez a határ, tehát a kiiktatása nem növeli annyival az árakat, mint a tengerentúlon.
Az Egyesült Államokban ugyanis a képviselőházi bizottság szakértőinek számítása szerint 20 százalékkal dobhatja meg a Temu és a Shein árait a kiskapu becsukása. A londoni székhelyű Edited piackutató cég egy számpéldán mutatja be milyen következménye lehet a változtatásnak, és az miként hathat a kínai óriások versenyképességére.
Az Edited becslése szerint Sheinen egy ruha átlagosan 28,51 dollárba – alig több mint 10 ezer forintba – került június elején. Ezzel párhuzamosan a szintén a fast fashionban utazó H&M-nél és a Zaránál 40,97 (14 500 forint) és 79,67 (több mint 28 ezer forint) dollár volt ez a mutató. Ha a kínai e-piactéren 20 százalékkal nő az átlagár, akkor 34,21 dollárba (12 110 forintba) fog kerülni átlagosan egy-egy ruha, ami közelebb van az utóbbi árakhoz.
Ez az jelenti, hogy azok vevők, akiket zavarnak a Shein viszonylag hosszú szállítási idői, úgy találhatják, hogy a kisebb diszkont már nem éri meg a hosszabb várakozást, és inkább az otthonukhoz közelebb lévő forrásokból szerzik majd be a hordani valót. Más szóval a kínaiak elveszthetik a vásárlások egy részét, de nem lehetetlenül el a tevékenységük Kína határain túl.