Panelépület a kaposvári Toldi utcában. MTI Fotó: Varga György |
A városi bérházakban élők egyötöde elégedetlen lakókörülményeivel – derült ki a statisztikai hivatal egy évtizedet felölelő lakáskutatásából. A komfortérzet hiányának számos oka lehet, a társasházi lakásokban pedig eleve kevés a mozgástér, ha átalakításról van szó. Sokan azonban szembemennek az akadályokkal, hogy egyedivé alakítsák otthonukat. Ez nem csak megfelelő tervezés és kreativitás, de pénz kérdése is – ehhez azonban állami támogatás is igényelhető – írta az OTP Lakástakarék közleményében.
Az egyedi otthon kialakítása nem csak a dekoráción, vagy a bútorzaton múlik. Egy felújításra és átalakításra szakosodott kivitelező szerint a legnépszerűbb kérés az erkély beépítése – ez nem csak az ingatlan alapterületét növeli, de télikertnek is használható a új helyiség. A Felföldi Tibor, a Magyar Épületgépész Kft. munkatársa szerint az eddigi legextrémebb kérés egy jacuzzi beépítése volt, ezt egyedül a födém teherbírása hiúsította meg.
Sokan szeretnének ugyanakkor kandallót, ami a legtöbb társasházban – a kémény kiépíthetőségének hiányában – nem valósítható meg. Kompromisszumos megoldás lehet erre az etanollal működő, beépíthető biokandalló. A csövek és a csatorna áthelyezése miatt a panelházakban különösen bonyolult a fürdőszoba újragondolása, ennek ellenére egyre többen választják a legmodernebb fürdőszoba felszereléseket a hagyományos káddal szemben.
Hogy kezdjünk neki?
Nagyobb léptékű átalakítás előtt fontos lehet egy statikus és egy pénzügyi tanácsadó véleményét is kikérni, hogy megismerjük lehetőségeinket. A 60-as, 70-es években épült klasszikus panelházak 6-10 centis belső elválasztó falai számos átalakításra és egyedi megoldásra nyújtanak lehetőséget – mondja az OTP Lakástakarék vezérigazgató-helyettese. Köntös Péter hozzátette: a lakásfelújításra igénybe vett, állami támogatású lakástakarékból a kreatív megoldások is finanszírozhatók, az átalakítások pedig növelik az ingatlan értékét is.