Az eddigi alpesi síszezon a hóhiány miatt minden volt, csak nem sima, amint a lemondott világbajnoki futam és a kútba esett biatlon-világkupa is jelzik – írja a német Manager Magazin. Szenvedtek a síelők, a vendéglátósok, a pályaüzemeltetők egyaránt. A vendégek száma Svájc egyes körzeteiben 90 százalékkal is visszaesett a síszezon első felében, az ország sífelvonóinak összesített forgalma 13 százalékékkal mérséklődött. Annak ellenére, hogy a mesterségeshó-előállító berendezések dolgoztak.
A Der Spiegel szerint a német kormány úgy becsüli, hogy az Alpokban és a német középhegységekben levő sípályáknak csak mintegy harmadát lehet mesterséges hóval életben tartani, kétharmaduk be fog zárni. Csak a pályák mintegy tíz százaléka lesz a jövőben „hóbiztos”, azaz mesterséges hó nélkül is üzemeltethető.
Gyorsan emelkedik a hóhatár
A pályák felét már most is csak műhóval tudják fenntartani. A 19. századhoz képest két fokkal nőtt az átlaghőmérséklet az Alpok térségében, ez a hóhatárt 300 méterrel tolja feljebb – írják. Az Alpok régiójában egyébként valamiért a világátlagnál sokkal gyorsabban, annak kétszeresével növekszik az átlaghőmérséklet. Az elmúlt 25 évben felére csökkent gleccserek átlagos felülete Németországban.
A német kormányt kritikusai azzal vádolják, hogy átaludta a klímaváltozást, intézkedéseivel az utóbbi időben csak növelte a síturizmustól való függést. „Minden további beruházás a síturizmusba hiba”, sőt egyenesen a foglalkoztatás masszív csökkenése várható az ágazatban – mondják például az ellenzéki Zöldeknél.
Ausztriában sem jó a hóhelyzet
A Manager Magazin az osztrák Kuriert is idézi, amely szerint egy osztrák síszakember is a kisebb pályák tömeges bezárását várja. A mesterséges hókészítés ugyanis drága, a síturisták száma stagnál, a verseny éles. Sok helyen már nem is síprogramokkal, hanem zöld erdei túrákkal, termálfürdőkkel, gyerekprogramokkal próbálnak turistákat fogni.
Az egyik nagy sífelszerelés-gyártó 5-8 százalékos visszaesésre számít az idén a németországi értékesítésében. A hóágyú-gyártók viszont profitálnak belőle, a Techno Alpin cég úgy nyilatkozott, „lényegesen növelni tudta” értékesítését tavaly. A 2015-ös évben 5000 hóágyút értékesített 300 különböző síterületre.
Magyarok Ausztriában
Ha Ausztriában és Dél-Németországban visszaesik a síturizmus, annak Magyarországra nézve is lehetnek következményei. Sok magyar állampolgár dolgozik ugyanis ezeken a területeken, ahogy az Ausztriában dolgozó magyarok számának szezonális ingadozása is mutatja. (Lásd a grafikont januári cikkünkben.)