A Nielsen piackutató vállalat felmérése szerint a hazai fogyasztók mintegy háromnegyede részesíti előnyben a magyar terméket feldolgozott hús, zöldség, gyümölcs és tej vásárlásánál. Legtöbbjük döntését a jó minőség, a termék egészséges volta, valamint megbízható alapanyaga befolyásolja. A legkeresettebb hazai élelmiszerek közé a húskészítmény, a zöldség-gyümölcs, a tej, a liszt, a cukor, a sajt, a joghurt és a tejföl tartozik.
A legkeresettebb hazai termékek a húsfélék
Villányi Ágnes, a Nielsen kereskedelmi kapcsolatok osztályvezetője a kutatással kapcsolatban elmondta, hogy tízből hat fogyasztó tartja fontosnak, hogy amikor élelmiszert vásárol, akkor magyar terméket válasszon. Közülük egyharmad a jó minőséget, egyötöd a hazai áru egészséges voltát jelölte döntése fő okának, utána sorrendben a megbízható alapanyagot, a megszokott ízt és a márka kedveltségét nevezték meg.
A megkérdezettek 23 százaléka szerint általában „fontos is, meg nem is” az élelmiszer magyar eredete, további 16 százalék számára nem lényeges tényező, hogy a beszerezni szándékozott élelmiszer magyar legyen.
Az egyes élelmiszer fajtákat tekintve, a magyar termékek közül legtöbben a húskészítményeket részesítik előnyben (a válaszadók 81 százaléka). További sorrend: zöldség és gyümölcs (76), tej (72), alapvető élelmiszerek, mint liszt, cukor, búzadara (62), sajt, joghurt-tejföl-kefir-tejdesszert-tejszelet (54-54), méz és lekvár (53).
A válaszadók közel negyede még többet is fizetne a magyar termékekért
A válaszadók 26 százaléka hajlandó többet fizetni egy magyar termékért a külföldivel szemben, nagy részük plusz 5-10 százalékot kész kiadni hazai áruért. Kisebb részük viszont 10 százaléknál nagyobb árkülönbséget is elfogad. Általában magasabb árat magyar élelmiszerért a nők, legnagyobb jövedelműek, és felsőfokú végzettségűek hajlandók fizetni. A megkérdezettek többsége, 74 százaléka ugyanannyit kész fizetni egy magyar termékért, mint egy külföldiért.
A Nielsen kutatói a láncok akciós újságainak vizsgálata alapján megállapították, hogy a húskészítmények átlag 68 százalékát magyar termék logóval együtt hirdették idén júliusban. A zöldség- és gyümölcsfélék átlagosan 58 százalékát akciózták a magyar eredet megjelölésével.
Ezzel kapcsolatban Villányi Ágnes felhívja a figyelmet egy ígéretes lehetőségre, véleménye szerint érdemes lenne a magyar termék megjelölést kiterjeszteni olyan kategóriákra, amelyeknél szintén fontos a fogyasztók számára, hogy hazai eredetű az élelmiszer. A Nielsen felmérése szerint ugyanis, ha a boltok egy árucikket magyar termék logóval kínálnak, akkor jelentősen megnövekszik, olykor duplájára emelkedik az eladása.