Rengeteg boltban januártól minden vásárló találkozhat majd az úgynevezett reportos automatákkal, amelyek az új visszaváltási rendszer főszereplői.
A szabályok szerint a 0,1-3 literes kiszerelésű
- ásványvizes,
- üdítős,
- sörös,
- boros,
- és más szeszesital csomagolásokat
legyenek azok műanyag-, üvegpalackok és fémdobozok, 2024-től vissza lehet váltani az erre kijelölt úgynevezett Repontokon. (Kivételt képeznek a tejalapú termékek csomagolásai, ezek nem tartoznak a rendszerhez.)
Az úgynevezett egyutas, azaz egyszer használatos palackokért 50 forint jár. A többször használható, többutas - jellemzően üvegpalackok esetében a palackozó üzem határozza meg a visszaváltásért kapható díjat, amelyet a csomagoláson fel kell tüntetni.
Mire kell figyelni?
A rendszert a Mol leányvállalata, a Mohu Zrt. működteti, a cég tájékoztatása szerint országszerte több ezer úgynevezett REponton lehet visszaváltani a palackokat. Azok a csomagolások lesznek visszaválthatóak, amelyeken az alábbi jelölés szerepel. (Az ábrán a bal oldalon látható jelölés vonatkozik az egyutas csomagolásokar. A jobb oldalon található pedig a többutasokra. Utóbbi jelölésen látható "70 Ft" csak egy példa. Ahogy fentebb írtuk, a palackozó üzem határozza meg ezt a díjat.)
A szabályok szerint 2024. június 30-ig lehet forgalomba hozni az új jelölés nélkül palackokat, ezt követően már csak a visszaváltási díjas jelöléssel ellátott palackok hozhatók forgalomba, de a még jelölés és visszaváltási díj nélkül forgalomba hozott, italcsomagolások továbbra is a boltok polcain maradhatnak, ezek nem lesznek visszaválthatóak a Repontokon - derül ki a cég összefoglalójából.
Fontos, hogy bár a rendszer 2024. január 1-jén indul, csak a rajtot követően forgalomba hozott italok csomagolását lehet majd visszaváltani, ha megtalálható rajtuk az erre vonatkozó jel. Ebből adódik, hogy a december 31-én még a polcokon lévő italok csomagolásáért nem jár a visszaváltási díj.
A visszaváltást kötelezően visszaváltó automaták segítségével kell megoldaniuk a főként élelmiszert árusító, 400 négyzetméternél nagyobb eladótérrel rendelkező olyan boltoknak. Leegyszerűsítve - egyebek mellett - a legnagyobb boltláncok, tehát az Aldi-, az Auchan-, a Lidl-, a Spar-, a Penny- és a Tesco-üzletekben lesznek ilyen automaták. Nekik kötelező ezeket telepíteni, ugyanakkor a kisebb alapterületű üzletek önkéntesen biztosíthatnak ilyen automatákat a vásárlóknak. A Mohu becslése szerint az induláskor közel 2000, majd a partnerek fokozatos csatlakozásával tervek szerint fokozatosan 4000-5000 boltban lesznek visszaváltó automaták.
Az Aldi készített egy tájékoztatót a rendszerről, amely a legfontosabb információkat sorolja fel.
Mi lesz a visszajáróval?
Lényeges szabály, hogy csak az ép csomagolásokat lehet visszaváltani. Az Aldi tájékoztatója szerint ugyanis az automaták a csomagolás formáját, súlyát és vonalkódját azonosítják, ez alapján váltják vissza az italcsomagolásokat.
"Így csak ép, nem összenyomott, jól olvasható vonalkódú termékeket képes visszaváltani a rendszer."
A vásárlók többféleképpen használhatják fel a visszajárót:
- Utalvány: a visszaváltott palackok ellenértékét, az automata utalvány formájában nyomtatja ki, amely levásárolható, vagy készpénzre váltható az adott üzletben vagy üzletláncban.
- Bankszámlára is kérhető a pénz: a mohus összefoglaló szerint az automatába épített vonalkód leolvasó segítségével a hamarosan elérhető applikációban a regisztrált ügyfél az elektronikus ügyfélkódjával a telefonja segítségével azonosíthatja magát, a visszaváltási díjat pedig automatikusan jóváírják az ügyfélprofiljában rögzített bankszámláján.
- Jótékony célra is felajánlható a visszaváltási díj az automaták kijelzőjén jelzett lehetőségek egyikének kiválasztásával. Az adott időszak alatt felajánlott összeget átuitalják az érintett szervezetnek.