Számos oka van annak, hogy a kiskereskedők szívesen alkalmazzák az önkiszolgáló pénztárakat. A legfőbb ezek közül, hogy egy pénztáros három pénztárgépet is ki tud szolgálni, így csökken a bérköltség, illetve felgyorsulhat a vásárlók forgási sebessége, ami növeli a bevételeket.
Ennek azonban ára van, ami akár meg is kérdőjelezheti az önkiszolgáló pénztárak előnyeit. Nevezetesen az, hogy ezek a kasszák megkönnyítik a lopást. A dolog odáig fajult, hogy megváltozott az áruházi tolvajlás jellege a Business Insider összefoglalója szerint.
A harmadik tábor
Régen voltak olyan vevők, akik fizettek az árukért, míg mások loptak. Ma már van egy harmadik kategóriájuk. Azoké, akik részlegesen lopnak. Ráadásul nem feltétlenül szándékosan, mert lehet, hogy csak arról van szó, hogy néhány árut elfelejtenek leolvasni az önkiszolgáló pénztárnál.
Az automatikus fizetési megáldást kínáló amerikai Grabango startup vállalkozás ötezer tranzakció megfigyelőkamerás elemzése alapján arra a következtetésre jutott, hogy a tolvajok 21-szer valószínűbben „felejtik el” leolvasni egy-egy termék vonalkódját, mint a becsületes vásárlók.
Emellett egyik kedvenc trükkjük, hogy egy olcsóbb termék leolvasásával helyettesítik egy drágábbét. A felmérésből kiderült, hogy a hagyományos kasszáknál a fizetési tranzakciók 0,3 százalékában fordul elő egy-egy termék kihagyása, azaz a részleges lopás, míg az önkiszolgálóknál 6,7 százalék ez az arány. Az áruházak emiatt elvesztik árbevételük 3,5 százalékát, ami elviheti profitjuk több mint felét. Másik oldalról: a lopások okozta kárt nem vagy nem teljes egészében nyelik le a boltláncok, azaz a becsületes vásárlók fizetik, mivel ez az összeg beépül a többi termék árába.
A vevők ötödének bevallása szerint előfordult már vele, hogy kihagyta egy-egy termék leolvasását. Volt, aki vissza is vitte a kérdéses árut – derült ki egy másik felmérésből. Hét vevőből egy elismerte, hogy szándékosan is csinált már ilyet és ezek fele azt mondta, máskor is megtenné. A legfiatalabb korosztályra jellemzőbb ez a fajta „csínytevés”, mint az idősebbekre.
A Grabango vezérigazgatója, Will Glazer persze cége technológiáját javasolja megoldásként. Ez vizuális és súlyértékelőivel képes lekövetni, hogy ki milyen árukat tesz a bevásárlókosarába. A vevő a vásárlás végén ellenőrizheti, hogy valóban azokat az árukat akarja elszámolni a rendszer, amiket levett a polcokról, és ennek alapján fizethet. Ez kiküszöböli a lopást, ám igencsak high-tech megoldás, aminek nyilván van egy ára.