Az ünnepi időszakban még azok számára is kihívás lehet tudatos vásárlónak maradni, akik egyébként mindent megtesznek ennek érdekében – hiába írunk listát, vagy készítjük el előre a költségvetést, a karácsonyi időszakban könnyen becsúszik egy-két olyan dolog is a kosárba, amivel korábban nem számoltunk. Ráadásul a bőséges kínálat és a hatalmas tömeg miatt ilyenkor hajlamosabbak vagyunk elfelejteni ellenőrizni, pontosan mit és hogyan vásárolunk. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság összegyűjtötte, mik azok az apróságok, amivel pénzt és kellemetlenséget spórolhatunk.
A biztonság az első!
Hiába akciós, hiába kihagyhatatlan és hiába az utolsó darab, fontos, hogy ne feledkezzünk el a biztonságos vásárlásról. Élelmiszerek esetén mindig ellenőrizzük a minőségmegőrzési és fogyaszthatósági dátumot, kiváltképp a „sárga címkés” akciós termékeknél. Nem-élelmiszer jellegű termékeknél amennyiben tehetjük, ellenőrizzük, hogy nem szerepel-e a tiltott termékek listáján, vagy az EU RAPEX rendszerében, ezek ugyanis köztudottan veszélyes termékek. Ha fenyőfát vásárolunk, az élő fát tartsuk vízben, távol a fűtőtestektől, műfenyő esetén ha tehetjük, vegyünk tűzálló darabot.
Elektromos eszközöknél vizsgáljuk meg a dugókat, csatlakozókat – ami láthatóan gagyi vagy törött, inkább ne vegyük meg, ez ugyanis tűzveszélyes. A karácsonyfaégőnél mindig ellenőrizzük, hogy a dobozon szerepel-e a CE jelzés, ez igazolja ugyanis, hogy az égősor biztonságos. Az sem mindegy, hogy milyen égősort veszünk: amennyiben a termék IP számában 0 található, úgy azt csak beltérben szabad használni (tehát akkor se vigyük ki, ha ezt a terméken egyébként betűvel ráírják). Amennyiben a második szám 1-es, úgy azt kültéren is üzemeltethetjük.
Őrizz meg mindent!
A tudatosság második fontos színhelye a kassza – mindig gondosan tegyük el a vásárláskor kapott számlát, nyugtát, blokkot, később ugyanis csak ennek bemutatásával tudunk reklamációval élni. Mindig ellenőrizzük, hogy a kapott blokkon valóban a feltüntetett ár és a megfelelő darabszám szerepel-e, illetve, hogy a kasszás valóban a feltüntetett, akciós árat ütötte-e be; amennyiben nem, úgy azt már a helyszínen jelezhetjük. Amennyiben két ár van feltüntetve, úgy az alacsonyabbat kötelesek figyelembe venni.
A nagy ajándékozásban és csomagolásban könnyű megfeledkezni a dobozok, csomagolóelemek megtartásáról, pedig sok helyen csak ezek és a blokk bemutatásával cserélhetjük vissza a terméket. Őrizzük meg a jótállási jegyet is, 10 ezer forintos vételár felett kötelező, egyéves jótállás jár hűtőre, mosógépre, mosogatógépre, porszívóra, varrógépre, kerékpárra, különböző konyhai kisgépekre, valamint gyermekgondozási cikkekre, ékszerekre és órákra. A 10 ezer forint alatti termékekre két év szavatosság jár.
Vigyázz a gyerekekre!
A karácsony elsősorban a gyerekeknek nagy ünnep, ilyenkor ugyanis ők a kiemelt ajándékozottak. Amennyiben mi is kisgyerekeknek keresünk ajándékot, vegyük figyelembe a gyermek életkorát: 3 évesnél fiatalabbnak például semmiképp se vegyünk apró, leválasztható darabokból álló játékot, mivel az fulladásveszélyes. Mindig nézzük meg, hogy az adott játékot mekkora gyerekeknek ajánlják, illetve, hogy az adott játék megfelel-e az ő érettségének, természetének.
Nem csak a játékgyártók, de más termékkategóriákban, például kozmetikumoknál, fürdőszobakellékeknél is találunk gyerekeknek valót. Ügyeljünk arra, hogy ne vásároljunk élelmiszerre hasonlító fürdő- és díszterméket (például süti alakú szappant, fürdőgolyót vagy gyertyát), valamint édesség illatú termékeket (kölni, tusfürdő, habfürdő), mivel ezeket egy kisgyerek megihatja, megeheti, a szappanból és a gyertyából leváló darabok pedig fulladást és emésztőrendszeri problémákat okozhatnak.