A hatóság témavizsgálata során 51 műanyag játékot (például játékbaba, fürdőjáték, műanyag állatfigura), illetve 32 fajátékot vizsgált meg - olvasható a hatóság oldalán.
A műanyag játékbabák vagy babaszettek és a műanyag állatfigurák puha, lágy műanyag részt is tartalmaznak (vagy teljes egészében abból állnak). A puha, lágy műanyagok esetén előfordulhat, hogy azok az egészségre ártalmas tiltott lágyítószert tartalmaznak.
Három játék, amely nem ment át az NFH tesztjén. |
A vizsgált 51 műanyag játék közül 21-ben találtak tiltott lágyítószert a szakemberek. Ha a kisgyermek a szájába veszi ezeket a játékokat, akkor ezek a veszélyes vegyületek a nyállal kioldódhatnak, és a szervezetbe juthatnak.
Mindemellett a színezett fajátékok festékében előfordulhatnak különböző nehézfémek (például ólom, kadmium, króm), amelyek a gyermek szervezetébe jutva szintén károsak lehetnek. 21-féle festett fajáték vizsgálatára került sor nehézfémtartalom szempontjából, amelyek közül valamennyi megfelelt a vonatkozó határétékeknek.
A vizsgált (köztük a veszélyes) fajátékok listája itt, a műanyag játékok listája pedig itt található.
Életveszélyes lehet
A 3 évesnél fiatalabb gyerekeknek készült fajátékokról leválhatnak a kis részek és azokat lenyelve, illetve belélegezve fulladást okozhatnak, éppen ezért nagyon fontos ezeknek a játékoknak is a szigorú ellenőrzése. Ezért a hatóság mechanikai szempontok alapján is megvizsgált 17-féle fajátékot. A hatóság ellenőrizte, hogy a ragasztott fajátékok ragasztója elenged-e víz hatására (és leesnek-e a ragasztott kis darabok), vagy például, hogy különböző fizikai erő hatására leválnak-e kis részek, amikhez így hozzáférhetnek a gyerekek. A 17-féle fajátékból 4 nem felelt meg a követelményeknek, mert vagy eleve tartalmaztak kis darabokat, vagy pedig a vizsgálatok során váltak le a kis részek.
Annak érdekében, hogy a vásárlók ne találkozhassanak a boltokban a veszélyes játékokkal, a hatóság a szükséges intézkedéseket megtette - jegyzi meg a hatóság közleménye.