A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek.
Hogyan számolnak?
A Brent kőolaj ára a héten 103,8-106,88 dollár/hordó között ingadozott, szerdáig csökkent, majd csütörtökön és pénteken emelkedett az ár. Az USA kedvező makrogazdasági adata és a líbiai kitermelés újabb problémái a hét második felében megállították az olajár csökkenését, s két nap alatt 3 dollárral emelkedett a Brent ára.
A különböző piacokon a benzin ára követte az olajárak változását, azaz a hét második felében elindult az emelkedés. A csütörtöki kisebb emelkedés után a pénteki emelkedés a mediterrán és az észak-nyugat-európai piacon rekordméretű volt, 1 nap alatt több mint 110 dollárral emelkedett meg a tonnánkénti ár, amely 10 százaléknál magasabb áremelkedés. Ez annak köszönhető, hogy a kedvező exportlehetőségek miatt elvonták a fenti két piacról a termékeket, ezért történhetett meg ez a hirtelen ugrás. Ha ez az árszint tartós marad, azt az autósok a magyar kutakon is megérezhetik, a heti ármozgásban azonban még nincsen jelentősége - írta a GKI Energiakutató heti elemzésében.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti ára a mediterrán piacon a a múlt héten nem változott, az észak-nyugat-európai piacon 3 százalékos volt a heti átlagos árcsökkenés, míg az ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen) piacon 0,6 százalékkal csökkentek az árak.
Mi a helyzet a dízellel?
A dízel ára szintén emelkedett a hét második felében, de a heti átlagár alacsonyabb volt mint a megelőző heti. Mindkét üzemanyag áremelkedéséhez hozzájárult, hogy az észak-nyugat-európai finomítók 10 százaléka karbantartási munkák miatt leállt. A mediterrán térségben is sok finomító tavaszi karbantartás és a termelési átállások miatt rövidebb-hosszabb időre bezárt.
A motorikus gázolaj jegyzésára a mediterrán piacon 1,6 százalékkal került lejjebb, az észak-nyugat-európai (NWE) és az ARA piacon valamivel mérsékeltebb, (0,5-0,7%) volt az árcsökkenés.
A forint árfolyama a 223 forint/dollár körül ingadozott, összességében 1 dollár 2,6 forinttal került kevesebbe a megelőző heti átlaghoz képest.
Mit jelent ez a magyar benzinkutakon?
Ezek alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében 1,1-1,8% közötti csökkenés mutatható ki, a gázolajnál 1,7-2,7% közötti volt az árak mérséklődése. Ezen a héten az árfolyam jelentősen támogatta a forintban kifejezett árak mérséklődését.
A tőzsdei piaci folyamatok alapján összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – az valószínűsíthető, hogy a benzin kiskereskedelmi átlagára legfeljebb két forinttal csökkenhet, de a változatlan ár sem lenne meglepő. A gázolaj kiskereskedelmi átlagára várhatóan 3-4 forinttal csökkenhet. Így várhatóan a benzin literenkénti ára 416 forint körül, a gázolajé 418 forint körül mozoghat - számol a GKI Energiakutató.