A Panel Plusz-program keretében felújított régi vasbeton-panel lakóépület. (Kép forrása: MTI) |
Jobban drágulnak, mint a tégla lakások
A Duna House által között friss elemzésből kiderült: a budapesti és az országos panel árindexek továbbra is meredeken emelkednek, mértéke meghaladja a tégla lakások értékeit is. Az ingatlanpiac 2014-es felélénkülése óta mintegy megduplázódott az ingatlanközvetítő panel lakásár-indexének értéke.
Az index a legfrissebb adatok alapján elérte nominál értéken a 148 százalékpontot, reál értéken mérve pedig 116 százalékponton áll. A tégla lakások ennél mérsékeltebb növekedést mutatnak, igaz, ők magasabb árszintről kezdték az emelkedést. Jelenleg 125 százalékpont a nominál értéke.
Országos Panel Index |
240-368 ezer forint egy négyzetméter
A budapesti paneleket érdemes lakótelepek szerinti bontásban is megvizsgálni, ugyanis százezres eltérések is előfordulhatnak az egyes négyzetméterárak között. A 2013-as árszinthez képest a legkisebb növekedés is 67 százalékos volt, ami a IX. kerületi József Attila lakótelepet jellemezte. A legnagyobb emelkedés három év alatt a VIII. kerületi Szigony utcai lakótelepen zajlott le, ahol több mint megduplázódtak az árak.
Négyzetméterárak alakulása az egyes lakótelepeken. (Forrás: DH) |
A József Attila lakótelep esetében 2013-ban magas árszínvonalú környékről beszélhetünk, amely a négyzetméter árak alapján felállított rangsorban jelenleg csak a középmezőnybe került.
A Szigony utca esetében ez épp ellenkezőleg történt. A korábbi alacsony árakhoz képest, amikor csak az Újhegyi és a Havanna lakótelep bizonyult nála olcsóbbnak, közepes szintre emelkedtek a négyzetméterárak. Az árnövekedés okai között a Corvin-negyed fejlesztése minden bizonnyal jelentős szerepet játszott. Jelenleg az Újpesti, Újpalotai és a Békásmegyeri lakótelep is alacsonyabb négyzetméterárat mutat.
A vizsgálatba a 10 legnagyobb és legjelentősebb lakótelep közül öt helyen haladta meg a négyzetméterár a 300 ezer forintos szintet. Ezek közül is kiemelkedik a Gazdagréti lakótelep 368 ezer forint átlag négyzetméter árával, amelyet a Bécsi úti lakótelep követ 338 ezer forinttal. Ez a két helyszín már 2013-ban is a legmagasabb négyzetméter árakkal rendelkezett, ám a négyes metró megépülésével és a fonódó villamossal még kedvezőbb helyzetbe kerültek. Legolcsóbban az Újhegyi és a Havanna lakótelepen vásárolhatunk panelt, ahol az átlagos négyzetméter ár jelenleg sem haladja meg a 250 ezer forintot. Ez a két lakótelep már 2013-ban is a legolcsóbbnak bizonyult a fővárosban.
Mi a helyzet vidéken?
A Duna House adatai szerint a panellakások árai országszerte mindenhol tovább emelkedtek. Az ország keleti felén 174, a nyugati oldalon pedig 189 ezer forintos négyzetméter áron vették a panellakásokat decemberben. Ugyanez a típus Pesten 294, Budán pedig 347 ezer forintért cserélt gazdát.
A vidéki paneleket Győr-Moson-Sopron megyében vásárolták a legmagasabb, 255 ezer Ft/m2 átlagáron. Ezen kívül még Hajdú, Vas és Veszprém megyékben keltek el 200 ezer Ft/m2 fölött a panelek a közép-magyarországi régión kívül eső területek közül. Borsod-Abaúj-Zemplén Megye áll a lista élén, 111 ezer Ft/m2 átlagával, de nem sokkal magasabb árat mutatott Békés és Tolna megye sem.
És hogy mennyit lehet alkuldni az árból a panelek esetében? A Duna House adatai azt mutatják, míg Budapesten 3 százalékot, vidéken 5 százalékot hajlandók engedni az árból az eladók.
Érdemes még az idén belevágni a felújításba - jön a szigorítás Ennek az az oka, hogy már csak december 31-ig van lehetőségük a társasházaknak és lakásszövetkezeteknek, hogy még az enyhébb jogszabályi követelményrendszer mellett végezhessék el épületenergetikai felújításaikat. Mint ahogy arról korábban is írtunk, jövő január 1-jétől ugyanis megkezdődik a lakóépületek energhiahatékonyságára vonatkozó szigorítások második szakasza. December 31-ig csak az uniós és állami forrásból történő felújítások esetében, a jövő évtől kezdődően már minden korszerűsítési munkánál szükséges megfelelni a szigorúbb követelményeknek. 2021-től pedig minden új építésű épületnek el kellérnie az úgynevezett „közel nulla energiaigény” kritériumot. További részletek >>>> |