Bécsi karácsonyi vásár (Fotó: Wikimedia Commons) |
Januárban 82 474 magyar dolgozott Ausztriában az ottani társadalmi szervezet (Hauptverband der Österreichischen Versicherungsträger) adatai szerint. Ez 1345 fővel több, mint decemberben, kissé elmarad azonban az augusztusi rekordtól (ami 82 747 fő volt). Tavaly januárhoz képest viszont jelentős, 7428 fős volt a növekedés.
Ami az egész munkaerő-piacot illeti, egy hónap alatt 20 ezer fővel kevesebb lett a munkahely Ausztriában, de az alkalmazásban álló külföldiek száma pár ezerrel mégis nőtt. Így ebben a hónapban 18,5 százalékra, eddigi csúcsa közelébe emelkedett a külföldi munkavállalók aránya az osztrák alkalmazottak között.
EU-konform hátrányos megkülönböztetés
A román munkavállalók száma kissé jobban nőtt, mint a magyaroké, 1467 fővel, mögöttünk a lengyelek 1300 fővel, a többi országnál a létszám stagnált vagy csökkent. Egy év alatt, januártól januárig viszont egyértelműen a magyarok vezetnek 7400 fős növekedéssel, utánunk a románok 5000 dolgozóval. Majd a németek, a horvátok és a szerbek jönnek 3000 ember körüli bővüléssel. Az Ázsiából érkezettek közül egy év alatt 4400 főt alkalmaztak újonnan, ebben lehetnek a közel-keleti menekültek is.
Kérdés, meddig folytatódhat ez így, az osztrákok mindenesetre lázadoznak. Az EU szabályai nem engedik a külföldi munkavállalók korlátozását, de úgy tűnik, most kitaláltak egy kiskaput: a korábbi munkavállalók alkalmazását fogják premizálni. Christian Kern kancellár (SPÖ) tegnap előállt egy tervvel.
50 százalékkal csökkenne a teher
Eszerint a vállalatok támogatást kapnának azon munkavállalók alkalmazása után, akik munkát keresőként voltak nyilvántartva korábban. Ez értelemszerűen nem vonatkozhatna azokra az új munkavállalókra, akik frissen jönnek külföldről. A Wiener Zeitung emlékeztet rá, hogy a szocialisták és a konzervatívok (SPÖ és ÖVP) már korábban tárgyaltak egy hasonló programról, ami július 1-től lépne életbe.
Ebben azok a vállalkozások, amelyek új munkahelyeket hoznak létre, a bér közterheinek 50 százalékát három éven keresztül visszaigényelhetik. A javaslatot a tervek szerint még februárban elfogadnák. Egyelőre azonban nincs róla teljes egyetértés, az SPÖ azt szeretné, ha csak az AMS-nál (Arbeitsmarktservice) munkanélküliként bejelentett, illetve egyik állásból a másikba váltó munkavállalókra vonatkozna.
Hogyan lesz elég pincér?
Azokra tehát, akik már régebb óta élnek az országban, akiknek már legalább egyszer volt bejelentett munkahelyük Ausztriában. Ez a kancellár hivatala szerint nem ellentétes az európai joggal, mert nem hoz hátrányba senkit állampolgársága szerint. (Ám akadályozná, hogy új munkavállalók jöjjenek a munkaerő-piacra.)
A koalíciós partner, az ÖVP eredetileg nem lelkesedett az ötletért, egyrészt attól tartanak, hogy még nehezebb lesz hiányszakmákba, például a turizmusba munkaerőt találni. Másrészt felhívták a figyelmet arra, hogy a munkanélküliként lejelentett dolgozók 30 százaléka már most is külföldi. Most azonban úgy tűnik, közeledtek egymáshoz az álláspontok egy újabb pontosítás nyomán.
A módosítás a különböző képzésekből, átképzésekből, iskolákból, egyetemekről kikerülők számára is lehetővé teszi a tervezett munkahely-teremtési bónuszban való részvételt. A gazdasági minisztériumban dolgoznak a részleteken, az osztrák szakszervezetek üdvözölték az ötletet.