Az ISDA nemzetközi derivatív szövetség telefonkonferenciáján úgy döntött, a magánbefektetők önkéntes lemondását Görögországgal szembeni állampapír-követelésük egy részéről nem tartja fizetésköteles káreseménynek – írja a német Manager Magazin. Így a követelések behajthatatlanná válása esetére biztosítást kínáló CDS-ek (credit default swap) tulajdonosai sem jogosultak kifizetésre.
Azzal az esettel az ISDA nem foglalkozott, hogy egy Athénban elfogadott jogszabály lehetővé teszi a korábban kibocsátott görög államkötvények átcímkézését aszerint, részt vettek-e az adósság-átstrukturálásban, vagy sem. Ennek az értelme az, hogy ha a kötvényesek kétharmada részt vesz, akkor a maradék egyharmadot is kötelező jelleggel rá lehetne kényszeríteni. A papírok legalább 90 százalékának át kell mennie az adósság-leírási procedúrán ahhoz, hogy Görögország helyzete a várakozásoknak megfelelően javuljon.
A görög adósságokra kibocsátott CDS-ek összértéke 3,25 milliárd euró. Az ISDA-ban 15 bank van, amelyek a hírek szerint egyhangúlag szavaztak így. Csakhogy a szituáció még változhat, amennyiben a görögök kötelező jellegű adósságleírásra kényszerítenék a vonakodó befektetőket. A szabályok szerint ugyanis egy olyan adósságleírás, amelybe a hitelezők önként mennek bele, nem számít hiteleseménynek. A görög CDS-ek vásárlói ezt már októberben is megjárták, az akkori 50 százalékos leírás sem számított fizetésköteles esetnek.