4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai államkötvényhozamok emelkedése és a dollár brutális erősödése erős ellenszelet jelent a feltörekvő kötvénypiacoknak. A török vállalati szektor az elmúlt hét évben háromszorosára növelte a keményvalutás hitelfelvételét és ez a felelőtlenség mára a török pénzügyi szektor integritását fenyegeti. Az IMF októberben már figyelmeztetett arra, hogy a kínai vállalatok adósságszintje fenntarthatatlan pályán fut és ez végül a világgazdaságra keményen fog visszaütni.

Trump megválasztása óta folytatódik a tőkekivonás a feltörekvő kötvénypiacokról, ráadásul ennek többsége a keménydevizás alapokból történik. A dollárindex közben 15 éves csúcsra szökött.

A dollár ereje visszatér

A zöldhasút azon várakozások erősítik, hogy a Trump-kormányzat fittyet fog hányni az államadósság szintjére és masszív infrastruktúra-beruházásokba kezd. Mindez társulna egy deregulációs hullámmal az energia- és a pénzügyi szektorban egyrészről, másrészről pedig protekcionista beavatkozásokkal védenék az amerikai belső gazdaságot és munkahelyeket. Valóban, a »Trumponomics« által kiváltott optimizmus a Wall Street-en a nyersanyagtermelő-, az építőipari- , a mérnöki szolgáltató- és a pénzügyi cégek részvényeit egy hónap alatt akár 45 százalékkal repítette a magasba, míg a kötvénypiac erősen gyengélkedett.

A tízéves amerikai állampapírok esetében a hozamok tavaly július vége óta egy teljes százalékkal, 2.4 százalékra szöktek föl – és ennek az ugrásnak a nagy része az elmúlt egy hónapra esett. Ez a folyamat nagyon erős ellenszelet jelent a feltörekvő kötvénypiacoknak. A német hasonló lejáratú papíroknál a hozamok csak 0.5 százalékkal, 0.43 százalékra kúsztak föl.

Igen ám, de a Societe Generale kalkulációi szerint az elmúlt hét évben tízszeresére nőtt a feltörekvő piaci vállalatok dollárban felvett adósságállománya, mostanra pedig az ezermilliárd dollárt is meghaladja. Ha tehát a dollár az amerikai monetáris és fiskális politika miatt tovább szárnyal, számos olyan feltörekvő piac kerülhet bajba, ahol a múltban az alacsony kamatokra építve nagy dolláradósságot halmoztak föl. Ez akár az adott ország teljes bankrendszerét is bajba sodorhatja és ennek már határozott jeleit tapasztalhatjuk meg Törökországban.

A török és kínai vész

Káncz Csaba

Az elmúlt hetekben történelmi mélységekbe zuhant a török líra, és az árfolyamesés megállítása érdekében Erdogan felszólította a lakosságot devizatartalékaik lírára váltására. A dollár 2013 óta 60 százalékkal erősödött a török lírához képest – csak az elmúlt egy hónapban 12 százalékkal - és a termelő vállalatoknak ez komoly csapás. Ezek a cégek elhitték Erdogan propagandáját a török gazdaság és politika páratlan stabilitásáról és a 2009-es 67 milliárd dollárról napjainkra 211 milliárd dolláros szintre növelték keményvalutás eladósodási szintjüket. Most ezek a cégek hirtelen száguldó dollárral, zsugorodó belső piaccal és politikai felfordulással szembesülnek.

Kínában a vállalati hitelek állománya eléri a GDP 171 százalékát, amely kétszerese az amerikai mutatónak. 2006 és 2015 között a kínai vállalati hitelállomány 3 ezermilliárd dollárról 17.8 ezermilliárd dolláros szintre ugrott és napjainkban is nagyobb ütemben növekszik, mint a GDP. Igaz, ennek az adósságnak csupán mintegy 10 százalékát vették fel keményvalutás relációban.

A jüan árfolyam nincsen fixen rögzítve az amerikai dollárhoz, de egy sávon belül mégiscsak kapcsolódik hozzá (’soft peg’).  Éppen ezért a jüan idén a dollárral együtt erősödött a fejlett világ valutáival szemben is, holott a kínai gazdaság érezhetően lassul, globális versenyképessége pedig romlik. Az IMF októberben már figyelmeztetett arra, hogy a kínai vállalatok adósságszintje fenntarthatatlan pályán fut és ez végül a világgazdaságra keményen fog visszaütni.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megszólalt Bóka János az uniós pénzekről
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 13:46
Az Európai Bizottság (EB) és az Európai Parlament (EP) nyers politikai nyomásgyakorlásra használják a Magyarország elleni uniós eljárásokat, amihez a magyar baloldal tevőlegesen hozzájárult - közölte az Országgyűlés európai ügyek bizottsága keddi ülésén az európai uniós ügyekért felelős miniszter.
Makro / Külgazdaság Vaskos meglepetést okozott az óriás
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 09:02
A várt 4,8 százalékkal szemben 5,3 százalékos pluszt ért el a kínai gazdaság. 
Makro / Külgazdaság Fontos üzenet jött Németországból
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 08:28
Az Európai Unió ugyan finomabban próbálja lazítani tagországai függését a kínai gazdaságtól, mint az USA kormánya, ám a német vállalati vezetők úgy látják, hogy nem kéne elkapkodni ezt a dolgot.
Makro / Külgazdaság A legérzékenyebb ponton támadhatja Oroszországot az ukrán sereg?
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 07:55
Egy neves brit Kelet-Európa-szakértő szerint Vlagyimir Putyin rezsimje egyre inkább egy náci rendszerre emlékeztet, amit nem lehet szabályos keretek között legyőzni.
Makro / Külgazdaság A város, ahol bárki nyer, mindig elmarad a felvirágzás
Vég Márton | 2024. április 16. 07:07
A közlekedés romokban, rossz a közbiztonság, nagyobb beruházásról nem hallani. A lakosság pedig egyre fogy. Új polgármestert keres a megyeszékhely.
Makro / Külgazdaság Enyhült a német ipar ellátási hiánya
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 17:06
Csaknem a Covid előti szintre jutott vissza.
Makro / Külgazdaság Még nagyobb megszorítás jöhet a választások után?
Vég Márton | 2024. április 15. 15:01
Varga Mihály pénzügyminiszter 675 milliárd forintnyi állami beruházás elhalasztását jelentette be a legutóbbi Kormányinfón. Ekkora költségvetési kiigazítás elég vagy még várható egy újabb csomag? Ezekről a témákról beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Makro / Külgazdaság Bombaként robbanhat Magyar Péter pártja júniusban - elképesztő eredményt hozott a szavazás
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 14:44
Ez alapján nem az a kérdés, hogy szerez-e európai parlamenti helyet a TISZA Párt, hanem az, hogy Fideszt meg tudja-e verni.
Makro / Külgazdaság Ízekre szedte Magyar Péter Ukrajnával kapcsolatos álláspontját Rácz András
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 11:13
A kormánypropaganda szólamai köszöntek vissza Magyar Péter szájából, de ki lehet javítani a tévedéseket.
Makro / Külgazdaság Európa napelemgyártó kapacitásainak 10 százaléka kivándorol
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 10:51
A német Meyer Burger bezárja üzemét Freibergben miután a kormányzati támogatás későn érkezett. Az Európai Unió elveszti napelemiparát a támogatási versenyben?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG