A National Bank of Greece (NBG) elemzői rámutattak: az egy főre jutó jövedelem 55 százalékkal csökkenne, az új fizetőeszköz egy csapásra 65 százalékot veszítene értékéből, a gazdaság teljesítménye 22 százalékkal visszaesne.
Az NBG székháza |
A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a görögök többsége nem akar kilépni az euróövezetből, és egyelőre többen vannak azok, akik egyetértenek a kormány takarékossági programjával, a megszorító intézkedésekkel, de elemzők szerint a mérleg könnyen átbillenhet a másik oldalra.
Görögországban június 17-én tartanak ismét parlamenti választásokat - amely talán megnyugtathatja az európai piacokat -, miután a május elején lezajlott szavazás után kormányszinten nem sikerült egyértelmű többséget kialakítani a takarékossági program támogatói és ellenzői között.
Taracky Andrej, a Buda-Cash elemzője korábban arra hívta fel figyelmünket, hogy nemcsak a görög fizetések, de a megtakarítások nagy része is elpárologna, a lakosság ugyanis euróban tartja megtakarításait. Nem kérdés, hogy a drachma bevezetése után hirtelen leértékelődne a közös európai valutával szemben, így a megtakarítások egy része is odaveszne. Ha lakosság megosztott is annak eldöntésében, szükség van-e újabb megszorításokra (a nemzetközi mentőcsomagért cserébe), az biztos, hogy a görögök továbbra is európártiak, vagyis nem akarnak lemondani a közös pénz használatáról.