Tavaly nyáron feltűnést keltett, amikor az NGM bejelentette, a költségek miatt nem publikálja tovább az „adósságnyomás-mérőnek” nevezett, nyomásmérőhöz, kilométerórához hasonló grafikát a honlapján. Többen gyorsan el is készítették saját mérőjüket, most az olvasók is megtehetik ezt: Az AJP Excel Information nevű, táblázatkezelési tippekkel foglalkozó oldal mintatáblázatában csak egyetlen számot kell kijavítani, meg a címet, és máris mutatja az adósság aktuális értékét. A játékos kedvűek pedig hő- vagy lázmérőként is ábrázolhatják az adósságot, mindössze egy másik szám kijavításával egy másik táblázatban. Nem kerül semmibe, nem úgy, mint a régi kormányzati mérce.
A játékot félretéve, ha ránézünk a magyar GDP-arányos államadósság (európai, úgynevezett maastrichti szabvány szerint számolt) értékére, amit a kék színű terület ábrázol, akkor azt látjuk, hogy az utóbbi években hol felugrott, hol visszaesett az adósság, ám négy-öt év alatt alig változott az értéke. A tavaly szeptemberi 80,2 százalék alig tér el például a 2009 végi 79,8 százaléktól, bár 2 százalékponttal alacsonyabb a 2010 végi adatnál.
A prognózisok ez év végére sem jeleznek nagyobb változást: Az EU novemberben 80,7 százalékot jósolt, a korábbi kormányzati terv 77,4 százalék volt, más prognózisok 80 százalékoz közeli szinteket tartalmaznak. Igaz, a következő évekre mindenki lassú csökkenéssel számol.
Az év végi adósságot emeli, hogy novemberben devizakötvényeket bocsátottunk ki, viszont csökkenteni fogja, hogy ebből egy idén lejáró esedékes tartozást törlesztünk. Az euró tavaly 293 forintról 297-re drágult, a dollár viszont 221-ről 216 forintra esett, devizaoldalról sem várható nagy változás 2013-ra. Lassan javítja a helyzetet, hogy az utóbbi másfél évben egyre alacsonyabb kamattal sikerült állampapírokat kibocsátani, de – ha tartósnak bizonyul – sokat rontja majd a mostani forintgyengülés.A GDP várható növekedése természetesen szintén javítja a mutatót. Viszont a választási év miatt sokan a kiadások elszaladásától tartanak.
Összességében az „államadósság elleni harcban” egyelőre nem várható hirtelen előrelépés, legfeljebb lassú javulás. A 23 089 milliárd forintos szeptemberi államadósság egy lakosra vetítve, kereken tízmillió főre számítva 2,3 millió forint fejenként. (Bár már nem vagyunk annyian, így valójában még több.) Mindenkire ennyi jut, beleértve a nyugdíjasokat, a csecsemőket, a hajléktalanokat és a rokkantakat is. (Mert 23 089 000 000 000/10 000 000, avagy 23 089 000 000 000 = 2 308 900.)
(A Nap grafikonja-sorozat további részeit itt olvashatja.)