4p
Az előrejelzéseknek megfelelően a konzervatívok nyerték az előrehozott parlamenti választásokat az Egyesült Királyságban. A már csaknem végleges eredmények szerint Boris Johnson kormányfő pártjának kényelmes többsége lesz a parlament alsóházában. Mindez azt jelenti, hogy január végéig valóban megvalósulhat a Brexit, azaz a britek kilépnek az EU-ból.
Boris Johnson. EPA/NEIL HALL

Továbbra is konzervatív kormánya lesz az Egyesült Királyságnak, miután a Brexit-párti kormányfő, Boris Johnson vezette Konzervatív Párt jelentős fölénnyel megnyerte a csütörtöki előrehozott parlamenti választásokat.

Nagy konzervatív többség

A BBC által közölt, csaknem végleges eredmények szerint a toryknak 364 képviselőjük lesz majd a 650 fős alsóházban, 47-tel több, mint a 2017-es előrehozott választások után. Ez egyben azt is jelenti, hogy egyedül is egyértelmű többségük lesz, azaz nem szorulnak más párt támogatására a törvényjavaslatok elfogadásához.

A Munkáspárt 203 képviselőt delegálhat majd a parlamentbe, 59-cel kevesebbet, mint legutóbb. A liberális demokraták 11 (2017: 12), a Skót Nemzeti Párt 48 (2017: 35), az északír Demokrata Unionista Párt 8 (2017: 10), a walesi Plaid Cymru négy, a Zöldek egy helyet szereztek, míg a Brexit Párt nem kerül be a törvényhozásba.

Történelmi győzelem

A miniszterelnöknek tehát meglesz a szükséges többsége ahhoz, hogy keresztülvigye a törvényhozáson az ősszel Brüsszellel kialkudott új kilépési egyezményt. Ez pedig azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság a jelenlegi határidőig, 2020. január 31-ig kilép az EU-ból - azaz megvalósul a Brexit 3,5 évvel azután, hogy a britek népszavazáson emellett döntöttek.

A BBC kommentárja szerint a választási eredmény történelmi változást jelez, amely újrarajzolja az Egyesült Királyság helyét a világban. A brit közszolgálati adó egyben komoly és történelmi munkáspárti vereségről beszél.

Boris Johnson az eredmények láttán azt mondta, hogy erőteljes felhatalmazást kaptak a Brexit végrehajtására. Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezére viszont nagyon csalódást keltőnek nevezte a történteket, és bejelentette, hogy a következő választás előtt már nem ő fogja vezetni a pártot.

A hírekre a font 2018 májusa óta nem látott szintre erősödött a dollárral szemben. A befektetők ugyanis úgy vélik, hogy most véget érhet a Brexit körüli bizonytalanság.

Négyszer egymás után

A Konzervatív Párt sorozatban a negyedik választási győzelmét aratta a szigetországban: 2010-ben és 2015-ben David Cameron, 2017-ben Theresa May, most pedig Boris Johnson vezette győzelemre a torykat. A Munkáspárt utoljára 2005-ben nyert választást, akkor még Tony Blair állt a párt élén.

A britek gyakorlatilag négyszer tették le a garast a Brexit mellett az elmúlt öt évben: 2015-ben Cameron nagyrészt a Brexit-referendum tervével nyert választást, 2016-ban a népszavazás kis többséggel ugyan, de a kilépés mellett döntött, 2017-ben a rendezett Brexitet ígérő Theresa May nyert választást, most pedig Boris Johnson győzött a Brexit végrehajtásának ígéretével.

A konzervatívok támogatottsága jelentősen és folyamatosan emelkedett azóta, hogy Johnson idén nyáron átvette a párt és egyben az ország irányítását Theresa Maytől. Júniusban a briteknek csupán 20-25 százaléka szavazott volna erre a pártra.

A Brexit a legfontosabb

Felmérések szerint a britek jelenleg a Brexitet tartják a legnagyobb kihívásnak, ezt követi az egészségügyi rendszer rendbetétele és a bűnözés csökkentése. A gazdasági kérdések csupán a negyedik, a migráció pedig az ötödik helyen áll a fontossági sorrendben.

Johnson a Brexit végrehajtása mellett pontozásos bevándorlási rendszert ígér, növelné a rendőrök számát, javítaná a közbiztonságot és megerősítené az egészségügyet.

Puskaporos hordó

A Brexit ugyanakkor később puskaporos hordónak is bizonyulhat, legalábbis az Egyesült Királyság egysége szempontjából. Gyengülhet ugyanis Észak-Írország kötődése Nagy-Britanniához – az északír unionisták szerint a megállapodás az egyesült Írország várótermébe zárja a régiót –, Skóciában pedig felerősödhetnek a függetlenségi törekvések. (Egy kiszivárgott dokumentum szerint pedig a Brexit után problémák adódhatnak az északír határon az áruforgalom ellenőrzésével.)

A most jelentősen megerősödött Skót Nemzeti Párt már jövőre újabb függetlenségi referendumot szeretne tartani. Az első népszavazásra 2014-ben került sor: akkor a skótok 55-45 százalék arányban az Egyesült Királyságon belül maradásra szavaztak.

A további reakciókat itt olvashatják: Johnson: én nem akartam decemberi választást, de történelmi jelentőségű lett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG