4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az előrejelzéseknek megfelelően a konzervatívok nyerték az előrehozott parlamenti választásokat az Egyesült Királyságban. A már csaknem végleges eredmények szerint Boris Johnson kormányfő pártjának kényelmes többsége lesz a parlament alsóházában. Mindez azt jelenti, hogy január végéig valóban megvalósulhat a Brexit, azaz a britek kilépnek az EU-ból.
Boris Johnson. EPA/NEIL HALL

Továbbra is konzervatív kormánya lesz az Egyesült Királyságnak, miután a Brexit-párti kormányfő, Boris Johnson vezette Konzervatív Párt jelentős fölénnyel megnyerte a csütörtöki előrehozott parlamenti választásokat.

Nagy konzervatív többség

A BBC által közölt, csaknem végleges eredmények szerint a toryknak 364 képviselőjük lesz majd a 650 fős alsóházban, 47-tel több, mint a 2017-es előrehozott választások után. Ez egyben azt is jelenti, hogy egyedül is egyértelmű többségük lesz, azaz nem szorulnak más párt támogatására a törvényjavaslatok elfogadásához.

A Munkáspárt 203 képviselőt delegálhat majd a parlamentbe, 59-cel kevesebbet, mint legutóbb. A liberális demokraták 11 (2017: 12), a Skót Nemzeti Párt 48 (2017: 35), az északír Demokrata Unionista Párt 8 (2017: 10), a walesi Plaid Cymru négy, a Zöldek egy helyet szereztek, míg a Brexit Párt nem kerül be a törvényhozásba.

Történelmi győzelem

A miniszterelnöknek tehát meglesz a szükséges többsége ahhoz, hogy keresztülvigye a törvényhozáson az ősszel Brüsszellel kialkudott új kilépési egyezményt. Ez pedig azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság a jelenlegi határidőig, 2020. január 31-ig kilép az EU-ból - azaz megvalósul a Brexit 3,5 évvel azután, hogy a britek népszavazáson emellett döntöttek.

A BBC kommentárja szerint a választási eredmény történelmi változást jelez, amely újrarajzolja az Egyesült Királyság helyét a világban. A brit közszolgálati adó egyben komoly és történelmi munkáspárti vereségről beszél.

Boris Johnson az eredmények láttán azt mondta, hogy erőteljes felhatalmazást kaptak a Brexit végrehajtására. Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezére viszont nagyon csalódást keltőnek nevezte a történteket, és bejelentette, hogy a következő választás előtt már nem ő fogja vezetni a pártot.

A hírekre a font 2018 májusa óta nem látott szintre erősödött a dollárral szemben. A befektetők ugyanis úgy vélik, hogy most véget érhet a Brexit körüli bizonytalanság.

Négyszer egymás után

A Konzervatív Párt sorozatban a negyedik választási győzelmét aratta a szigetországban: 2010-ben és 2015-ben David Cameron, 2017-ben Theresa May, most pedig Boris Johnson vezette győzelemre a torykat. A Munkáspárt utoljára 2005-ben nyert választást, akkor még Tony Blair állt a párt élén.

A britek gyakorlatilag négyszer tették le a garast a Brexit mellett az elmúlt öt évben: 2015-ben Cameron nagyrészt a Brexit-referendum tervével nyert választást, 2016-ban a népszavazás kis többséggel ugyan, de a kilépés mellett döntött, 2017-ben a rendezett Brexitet ígérő Theresa May nyert választást, most pedig Boris Johnson győzött a Brexit végrehajtásának ígéretével.

A konzervatívok támogatottsága jelentősen és folyamatosan emelkedett azóta, hogy Johnson idén nyáron átvette a párt és egyben az ország irányítását Theresa Maytől. Júniusban a briteknek csupán 20-25 százaléka szavazott volna erre a pártra.

A Brexit a legfontosabb

Felmérések szerint a britek jelenleg a Brexitet tartják a legnagyobb kihívásnak, ezt követi az egészségügyi rendszer rendbetétele és a bűnözés csökkentése. A gazdasági kérdések csupán a negyedik, a migráció pedig az ötödik helyen áll a fontossági sorrendben.

Johnson a Brexit végrehajtása mellett pontozásos bevándorlási rendszert ígér, növelné a rendőrök számát, javítaná a közbiztonságot és megerősítené az egészségügyet.

Puskaporos hordó

A Brexit ugyanakkor később puskaporos hordónak is bizonyulhat, legalábbis az Egyesült Királyság egysége szempontjából. Gyengülhet ugyanis Észak-Írország kötődése Nagy-Britanniához – az északír unionisták szerint a megállapodás az egyesült Írország várótermébe zárja a régiót –, Skóciában pedig felerősödhetnek a függetlenségi törekvések. (Egy kiszivárgott dokumentum szerint pedig a Brexit után problémák adódhatnak az északír határon az áruforgalom ellenőrzésével.)

A most jelentősen megerősödött Skót Nemzeti Párt már jövőre újabb függetlenségi referendumot szeretne tartani. Az első népszavazásra 2014-ben került sor: akkor a skótok 55-45 százalék arányban az Egyesült Királyságon belül maradásra szavaztak.

A további reakciókat itt olvashatják: Johnson: én nem akartam decemberi választást, de történelmi jelentőségű lett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést okozott a lengyel ipar
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:38
Ennél jobb adatra számítottak az elemzők.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Jaksity Györgytől! Ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:39
A volt tőzsdeelnök, a Concorde Értékpapír Zrt. alapító elnöke 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége.
Makro / Külgazdaság Gazdasági kérdésekről tárgyalt az amerikai alelnök Indiában, rögtön született is egy újabb vám
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:04
Jórészt magánjellegű látogatáson járt J. D. Vance Indiában, de azért beszélgetett a miniszterelnökkel a kétoldalú kereskedelmi megállapodásról is.
Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG