6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Svédországban, kisebb-nagyobb változásokkal, de a megszokott mederben zajlik az élet, mondta a Privátbankár.hu-nak Gonda Zsuzsanna magyar újságíró, aki egy Stockholm közeli kisvárosban él családjával. A skandináv ország különutas válságkezelést folytat: csupán a betegeket és időseket próbálja izolálni, valamint csak a súlyos eseteket diagnosztizálja, hogy elkerülje a pánikot.

Az élet megy tovább: Kungstradgarden, Stockholm, 2020. március 22. EPA/Jessica Gow

- Azt mondtad korábban, hogy Svédországban lelassult, de nem állt meg az élet a koronavírus miatt.  Ez mit jelent a gyakorlatban?

- Továbbra is csak az 500 fő feletti összejövetelek vannak betiltva, az általános iskolák és az óvodák nyitva vannak. Svédországban nincs külön bölcsőde, 1-től 6 éves korig ovisok a gyerekek. (A svéd kormány az interjú készülte után, ma délután jelentette be, hogy az 50 fősnél nagyobb rendezvényeket is betiltja vasárnapi hatállyal - a szerk.)

A gimnáziumok, egyetemek és a felnőttoktatási intézmények viszont bezártak és online oktatásra álltak át. Az az indoklás emögött, hogy a nagyobb gyerekek, felnőttek inkább tömegközlekedéssel utaznak az iskolába, a kicsik viszont nem.

Az általános sulikban az anyanyelv oktatás (a nem svéd anyanyelvű gyerekek anyanyelvi oktatása) szintén nagyrészt online történik – bár ez a tanáron és a diákokon múlik. A legkisebb megfázásos tünet esetén is hazaküldik a gyerekeket az iskolából, óvodából, de például ha a tesó egészséges, neki nem kell otthon maradni.

Sokan – akik tehetik – otthonról dolgoznak, akik nem, azok továbbra is bejárnak dolgozni. Elmaradnak nagyobb kulturális és sportrendezvények, de az éttermek nyitva vannak.

Sigtunában, ahol én dolgozom, egyes üzletek és éttermek kiköltöztek az utcára. Van olyan nagy edzőteremlánc, ami két hétre bezárt, de most újra kinyitott szigorításokkal (kevesebb maximális résztvevő az órákon, szabadtéri edzések, gyakoribb takarítás).

Tehát kisebb-nagyobb változásokkal ugyan, de egyelőre zajlik az élet.

Ugyanakkor a kormány fel van készülve egy esetleges iskola- és óvodabezárásra, a parlament kialakította az ehhez szükséges jogszabályi hátteret. A bevezetését egyelőre nem tartják indokoltnak.

Hírekben, véleménycikkekben nagyon gyakran téma az egészségügyi vészhelyzet mellett  a gazdasági vészhelyzet. Hogy mennyire fontos, hogy ne szűnjenek meg a munkahelyek, hogy a hosszú évek munkájával létrehozott kis cégek is túléljenek. Ehhez gazdasági mentőcsomagokat dolgoz ki a kormány.

- Óvodában dolgozol. Milyen tapasztalataid vannak? Hozzák a szülők a gyerekeiket?

- Hozzák, sokan olyanok is, akik egyébként otthon vannak kistesóval.

Kevesebb gyerekünk van mint általában (felére csökkent a csoport), de ez részben a már előbb említett szigorítás miatt van, miszerint a legenyhébb megfázásos tünet esetén is otthon kell maradni.

Van persze olyan család is, amely aggódik a vírus miatt, ezért tartja otthon a gyerekét.

Közben az iskolákban, óvodákban nyilatkozni kellett, hogy melyik szülő dolgozik társadalmilag fontos munkahelyen. A listán rajta vannak például az egészségügyben, tömegközlekedésben és óvodában dolgozók, a tanárok, valamint az energia-ellátásban, pénzügyi szolgáltatásban, élelmiszeriparban, katonai védelemben foglalkoztatottak.

Az ő gyerekeik számára akkor is biztosítani kell majd az iskolát, óvodát, ha egyébként bezárják a közoktatás minden intézményét.

- A te mindennapjaid mennyire változtak meg?

 

- Egyelőre nincs sok változás. Dolgozom, mint eddig, a gyerekek járnak oviba, iskolába. Az apjuk már online tartja a magyar órákat, a másik munkahelyére, a repülőtérre is bejár, de kisebb óraszámban.

Munka mellett Montessori-pedagógusnak tanulok, ez egy kétéves suli Stockholmban. Májusban vizsgáztunk volna, de a legutóbbi óránkat lemondták, és egyelőre nem tudni, mikor folytatjuk – ez a legnagyobb változás eddig. Illetve a fiam hokimeccsei is elmaradtak.

És nem nagyon járunk össze most senkivel, akivel nem muszáj.

- A svéd kormány más megközelítést választott, mint a többi ország: nem akar mindenkit izolálni, csak a betegeket és az időseket. Mennyire vált be ez a módszer eddig a gyakorlatban?

- Majd meglátjuk. Ha az a kérdés, hogy az idősek otthon maradnak-e, erre csak szubjektív válaszom van: van, aki igen, van, aki nem. A kormány csak ajánlja az idősek és betegek számára a karantént, de nem kötelez.

Van olyan, egyébként aktív és egészséges idős ismerősöm, aki a családja szigorú kérésére otthon van. De látok öregeket a boltban, az utcán.

- A svéd társadalom melyik megoldást pártolja inkább: a svéd kormányét vagy amit a többi ország csinál?

- Egy friss közvélemény-kutatás szerint a svédek 56 százaléka úgy véli, hogy Svédország elég jól vagy nagyon jól kezeli a helyzetet.

Éri persze kritika is a kormányt és a népegészségügyi hivatalt, jelennek meg nyílt levelek professzorok tollából arról, hogy alábecsülik a veszélyt. (Svédországban csütörtökig 2806 koronavírusos fertőzöttet regisztráltak, a halálos áldozatok száma 66 – a szerk.)

- Ha jól tudom, a svéd megközelítés abban is más, hogy az egészségügyi szervek kevesebb tesztet csinálnak: nem próbálnak minden vírus-fertőzöttet azonosítani, csak azokat, akiknek súlyosabb az állapota. A többieknek azt mondják, ha bármilyen gyanús tünetük van, maradjanak otthon, és ha nem lesznek rosszabbul, várják meg, amíg meggyógyulnak. Ennek köszönhetően nem fertőznek, és nem is jelennek meg a statisztikában. Így alacsonyan marad a fertőzöttek hivatalos száma, nem lesz pánik, nem kell annyi korlátozás. Ez valóban így van?

- Igen. A rizikócsoportba tartozókat – tünet esetén –, illetve a súlyos eseteket tesztelik. Enyhébb tünetek esetén azt kérik, maradjon mindenki otthon.

Ehhez ösztönzés az a kormányzati javaslat, miszerint betegszabadság esetén már nem csak a második, hanem az első naptól járna táppénz a koronavírus miatt.

Kapcsolódó anyagok:

-
Belerokkan-e a világ a koronavírus elleni harcba? A hét videója
- Itt valószínűleg mindenki fertőzött – interjú egy tiroli völgyben ragadt magyarral
- Válogatni kell a fertőzöttek között – interjú egy római kórház orvosával
- Olasz road movie – így lépett meg egy magyar család a vörös zónából

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG