Fotó: MTI/AP/Pétrosz Karadjiász |
Hétfőn 7,9 százalékkal zuhant az irányadó görög tőzsdeindex, ma délben újabb 1,9 százaléknál tartott. Az idén már 28 százalékkal szakadt be, egy év alatt pedig 40,5 százalék a mínusz. Augusztus elején, amikor a hosszú és kényszerű bankbezárások után újra megnyitott a tőzsde, 644 pontra zuhant a mutató, az augusztusi minipánikban 567 pontig, most pedig csak 453 pont.
Ha a Stooq.com adatainak hinni lehet, 1989 decembere óta, tehát több mint 27 éve nem volt ilyen alacsonyan az index. Márpedig a tőzsdék általában a jövőbeli kilátásokat igyekeznek beárazni, nem a múltat...
Fillérekért adják a bankrészvényeket
Ennyivel rosszabb helyzetben lenne Görögország, mint a nyáron, amikor az államcsőd szó szerint a bezárt bankajtókon kopogtatott, vagy csak az általánosan rossz tőzsdei hangulatot reagálja túl? Messze legjobban a bankok esnek, ma tíz százalék feletti mértékben, némelyik bankrészvényt már csak pár eurócentért vesztegetik.
Tavaly is csak az EKB folyamatos segítségének volt köszönhető, hogy a görög bankrendszer fizetőképes maradt a folyamatos betétmenekítés közepette. Egyébként a görög bankokról azt tartják, lényegében inszolvensek, gyakorlatilag csődben vannak, óriási tőkeemelésre lenne szükségük.
(Forrás: Stooq.com) |
A trojka szedte a sátorfáját
„Pánikeladások a görög részvénypiacon” – szól a német Spiegel Online cikkének címe. Hamar kiderül, hogy a befektetők aggódnak a reformcsomag sorsa és a nemzetközi pénzek folyósításának jövője miatt. A görög kormány és a finanszírozói közötti tárgyalások ugyanis kudarcot vallottak. A nyugdíj- és adóreformmal kapcsolatban például kompromisszumnak még nyoma sincs. A „trojka”, az EKB, az EU és az IMF képviselői pénteken el is utaztak az országból.
Alexisz Ciprasz miniszterelnöknek nehézségekbe ütközik a reformcsomag átültetése a gyakorlatba, átlagosan 15 százalékos nyugdíjcsökkentést tervez, ami ellen a lakosság tiltakozik. A múlt héten például általános sztrájk volt az országban, újra és újra mezőgazdasági gépekkel torlaszolják el az utakat.
Papíron maradtak a reformok
Görögország sokat tesz, de csak papíron – mondta állítólag a finanszírozók egyik képviselője. További segélyösszegeket azonban csak akkor akarnak kifizetni, ha a reformok gyakorlati megvalósítása is előrehalad. A befektetők attól félnek, hogy a segélyek kifizetésének késlekedése az amúgy is gyengécske gazdasági növekedés, a gazdasági szereplők és a bankok kárára megy majd.
A görög kormány szóvivője szerint most a hitelezőknél a labda, de a lehető leghamarabb fel kéne újra venni a tárgyalásokat, országának égető szüksége lenne a forrásokra – írja az Ekathimerini.com. Remélik, a jövő héten ismét leülnek majd tárgyalni és áttekinteni az ország helyzetét. Ellenkező esetben újrakezdődhet a tavalyi krízis.
Félő, hogy a politika is nehezíti az előrehaladást, Ciprasz kormányának támogatottsága ugyanis csak három szavazaton múlik a parlamentben. Ezért elképzelhető, hogy makacs tárgyalópartnernek bizonyul majd – derül ki a görög lap cikkéből.
Olaszország helyzete is arra utal, hogy az európai pénzügyi válság még nem ért véget - erről itt írtunk.