5p
A magyar külgazdasági és külügyminiszter szerint „nem igazán számít”, hogy Elisa Ferreira kohézióért és reformokért felelős uniós biztos a jogállamisághoz kötné az uniós pénzek kifizetését. Szijjártó Péter a France 24-nek adott interjúban beszélt arról is, hogy a magyar kormány továbbra sem fogja megvétózni az uniós szankciókat Oroszországgal szemben, a Fidesz pedig maga dönt majd arról, hogy marad-e az Európai Néppártban.
Szijjártó Péter tavaly decemberben, a Visegrádi Négyek találkozóján Prágában. EPA/MARTIN DIVISEK

A magyar kormány nem tart attól, hogy a jövőben esetleg uniós pénzektől eshet el a magyar demokrácia állapota és az ezzel kapcsolatos uniós aggályok erősödése miatt – erre utalt Szijjártó Péter a France 24-nek adott interjúban.

Nem számít, mit gondol

Arra a kérdésre, hogy hajlandó lenne-e a magyar kormány újragondolni a politikáját tekintettel arra, hogy a kohézióért és reformokért felelős új uniós biztos, Elisa Ferreira a jogállamisági kritériumok betartásához szeretné kötni az uniós pénzek kifizetését, és emiatt Magyarország kohéziós forrásokat veszíthetne, a külgazdasági és külügyminiszter azt mondta:

Nagyon érdekes és izgalmas, hogy mit gondol erről a biztos, de igazából nem számít.

Szijjártó Péter szerint ugyanis az uniós szerződésekben már le vannak fektetve azok a feltételek, amelyeket teljesíteni kell annak érdekében, hogy az ország hozzájusson a kohéziós pénzekhez.

Hozzátette: ezek a pénzek nem humanitárius adományok a nyugat-európai országok részéről, hiszen cserében a közép-európai államoknak meg kellett nyitniuk a piacaikat, és be kellett engedniük a külföldi tőkét. Megismételte az Orbán-kormány gyakori érvét, mely szerint a térségünkbe érkező uniós források 70 százaléka az itt lévő nyugat-európai cégeken keresztül visszaáramlik Nyugat-Európába.

Az európai kohéziós alapoknak semmi közük politikai és szubjektív vitákhoz

– véli a külgazdasági és külügyminiszter.

Technikai döntés a büntetés elfogadása

Arra a kérdésre, hogy a magyar kormány tavaly elfogadta az uniós pénzek szabálytalan kezelése miatt kirótt uniós büntetést – ez egyes források szerint 500-600 milliárd forintra rúghat, más források szerint 500 milliárdnál kevesebbről van szó –, Szijjártó azt válaszolta:

Ez egy technikai döntés volt a részünkről annak érdekében, hogy folytathassuk a befektetéseket, és azok ne álljanak le, mert az károsítaná a gazdaságot.

Szerinte megfelelően használják fel az uniós alapokat.

Arra a felvetésre pedig, hogy a New York Times tavaly novemberi cikke szerint Orbán Viktor miniszterelnök gyakorlatilag családja és barátai meggazdagodására használta fel az uniós mezőgazdasági támogatásokat, Szijjártó szintén azt mondta: megfelelően használják fel a forrásokat, és állnak a vizsgálat elébe.

Szerinte ez egy személyes ügy, amely mögött a cikkben megszólaló volt vidékfejlesztési államtitkár, Ángyán József sértettsége áll – akinek nem mellesleg a szakmai hozzáértését is megkérdőjelezte a miniszter.

Maguk döntenének a néppárti tagságról

Szijjártó Péter a jogállamiság kérdésével összefüggésben beszélt arról is, hogy a jövőben várhatóan elég sokszor fog az Európai Parlament (EP) a múlt hetihez hasonló, Magyarországot elmarasztaló deklarációkat elfogadni, mivel az EP-t szerinte „szocialista-liberális-zöld orientációjú” többség uralja.

Arra a felvetésre, hogy az EP legnagyobb frakcióját az Európai Néppárt adja, amelynek jelenleg a Fidesz is (felfüggesztett) tagja, azt válaszolta:

Nagy vita van arról, hogy továbbra is tagok legyünk-e az Európai Néppártban.

Úgy véli, hogy a Néppárt fókusza balra tolódott el, és ezt a Fidesz nem szereti.

Meg kell néznünk, hogy vissza tudjuk-e húzni a fókuszt a jobboldal irányába, aztán meg kell hoznunk a saját döntésünket, hogy maradunk-e a Néppártban vagy sem.

Fontos az orosz szál...

A magyar külügyminiszter kitért az orosz kormányhoz fűződő jó kapcsolatokra is, amit gazdasági-energiabiztonsági okokkal indokolt.

Számunkra fontos a kapcsolat Oroszországgal. Ez nem kérdés. Ugyanis egy kicsi közép-európai ország vagyunk, amely csaknem 100 százalékban Oroszországból fedezi a gázellátását.

Hozzátette: az oroszok ebből a szempontból eddig mindent betartottak, amit ígértek.

Nekünk ez a legfontosabb. Kis ország vagyunk, nem leszünk gyökeres változást hozó szereplők a geopolitikai témákban. Mindenkinek tudnia kell, milyen súlycsoportba tartozik.

... de nem vétózzák meg a szankciókat

Arra a felvetésre, hogy szándékában áll-e Orbán Viktornak megvétózni az Oroszországgal szemben még hatályban lévő uniós szankciókat, azt válaszolta:

Nem, határozottan nem fogunk így cselekedni. Ahogy soha nem törtük meg az európai egységet az orosz szankciók ügyében, úgy a jövőben sem fogjuk, tehát ebből a szempontból mindig egyet fogunk érteni a mainstreammel.

Hozzátette ugyanakkor, hogy a szankciók miatt Magyarország 8,5 milliárd dollár exportlehetőséget veszített. Eközben szerinte 2018-ban Németország 56, Franciaország 40, Olaszország 37 százalékkal növelte kereskedelmét Oroszországgal.

Mikor a riporternő megjegyezte, hogy ezekről majd az illetékes politikai vezetőket fogja megkérdezni, (de most Magyarországról van szó), Szijjártó közölte, hogy csak a tények miatt hozta szóba ezeket az általa érdekesnek nevezett mutatókat.

„Johnson a személyes barátom”

Orbán Viktor és Emmanuel Macron francia elnök kapcsolatáról Szijjártó azt mondta: viszonyuk a kölcsönös tiszteleten alapul. Elismerte, hogy egyes témákban nem értenek egyet, de szerinte mindig képesek racionálisan beszélni egymással. (Orbán Viktort tavaly októberben fogadta Párizsban a francia elnök – a szerk.)

Szijjártó végezetül a Brexitről is szót ejtett. Szerinte most az a fontos, hogy az EU és az Egyesült Királyság meg tudjon állapodni egy olyan mély és átfogó szabadkereskedelmi egyezményről, amely a lehető legkevesebb akadályt gördíti majd a kereskedelem és a befektetések elé.

A magyar külügyi és külgazdasági miniszter a brit kormányfőt, Boris Johnsont bátor embernek és személyes barátjának nevezte.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG