4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az esemény képeit nézve felvetődik a kérdés: mi is valójában ez az egész? Gazdasági-kereskedelmi együttműködés, Kína globális szerepvállalásának növelése, vagy esetleg a keleti és kelet felé nyitó, hatalomszerető országvezetők baráti találkozója? Egy biztos: a kínai elnök ügyesen sáfárkodik országa hatalmasra nőtt gazdasági és politikai erejével.

Hszi Csin-ping kínai elnök 2013-ban hirdette meg az Új Selyemút kezdeményezést, amit most Övezet és Útvonal, vagy pontosabb kínai fordításban Egy övezet, egy út programnak neveznek. Lényege, hogy az egykori Selyemút mentén, melyen kínai kereskedők hozták-vitték az árukat Ázsia nyugati végéig, most egy övezetet alkotnának az országok (kiegészülve afrikai és egyéb országokkal), ahol lényegében Kína hajtana végre óriási infrastrukturális beruházásokat.

Nem lesznek gyarmat(ok)

Ezt sokan sokféleképpen magyarázzák: van, aki azt mondja, hogy Kína birodalmat épít, amit Hszi elnök tagadott, és kétségtelen, hogy a neokolonializmus, avagy újgyarmatosítás már amúgy is elavult fogalom. Remek üzletekhez, gazdasági befolyásszerzéshez nincs már szükség ilyesmire. Az ügyes vállalkozások az egész világon üzemelnek, akár mind a 200 ország is a piacuk lehet, gondoljunk a Facebookra, de hogy ne csak amerikai példával éljünk, a Samsungra vagy a 10-15 évvel ezelőtti Nokiára.

Helykeresés

A mostani kínai kezdeményezés politikai szempontból inkább úgy tekinthető, hogy Kína modern államként próbálja megtalálni a gazdasági súlyának megfelelő helyet a világban. Hszi hangsúlyozta, hogy ők nyitni szeretnének, minél nyitottabb kereskedelemre törekszenek a világban, minél jobb kapcsolatra minél több országgal, vagyis gyakorlatilag élére állnának a globalizációnak, amelyből Trump Amerikája kihátrálni látszik a maga elzárkózásával.

A kínai elnök az esemény végén kijelentette: reményei szerint a kezdeményezés új gazdasági erőket szabadít fel a világ gazdasági növekedéséhez, átalakítja a gazdasági globalizációt úgy, hogy az emberiség egy közös céllal rendelkező közösséggé váljon, vagy legalábbis efelé haladjon. Kína 124 milliárd dollárt szán arra, hogy vezető szerepe legyen az infrastruktúra építésben és a kereskedelmi kapcsolatok bővítésében főleg Ázsia, Afrika és Európa között. Lényegében a kínai cégek számára keresnek lehetőségeket, ami sok esetben kölcsönösen előnyös lehet: például sok afrikai infrastruktúrafejlesztést most is kínai cégek végeznek.

Aggodalmak

Nem mindenki örül a kezdeményezésnek: Indiát zavarja, hogy esküdt ellenségén, Pakisztánon vezetnek keresztül a fejlesztési övezet, azon belül is ráadásul Kasmír tartományon, amely vitatott terület a két ország között. Az indiai külügyminisztert az is aggasztja, és ezt mások is felvetették, hogy a fejlesztések túl nagy eladósodást okozhatnak a résztvevő országoknak, akár Kínától vesznek fel hitelt a finanszírozásra, akár más forrásból. Az infrastrukturális fejlesztések ugyanis nem a kínai cégek úgymond magánbefektetései, mint mondjuk egy ipari üzem, hanem az adott ország tulajdonába kerülő, így általa fizetendő beruházások.

Hatalomkedvelők baráti találkozója

Ha megnézzük, mely országok első embere, azaz ténylegesen legnagyobb hatalmú vezetője volt igen aktív az eseményen, érdekes képet kapunk. A kínai elnök mellett legtöbbször Vlagyimir Putyin volt látható, de sokszor felbukkant a közelében Erdogan török elnök, Lukasenko belarusz elnök és Duterte, az új Fülöp-szigeteki elnök is. Részt vett még több poszt-szovjet állam vezetője, köztük Nazarbajev Kazahsztánból. Az említettek megegyeznek abban, hogy jó részük igen régóta hatalmon van, országaikban a demokráciát megkérdőjelezik a nyugati hatalmak, és pont ez az, amiért remekül érezték magukat a Hszi mellett: ő aztán senkin nem kér számon ilyesmit, hisz ő maga a leválthatatlan kommunista párt főtitkára.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG