A Concorde Értékpapír tőzsdéző ügyfeleinek körében körülbelül 25 százalék lehet a nők aránya – közölte a társaság. Tőkenagyságban, nyereségességben, kereskedési gyakoriságban a Concorde nem lát különbséget a nemek között, kockázatvállalási szempontból azonban igen. Egy pozíció felvételekor nincs érdemi különbség, de később a nők általában higgadtabban és józanabbul kezelik a kockázatot - mondják.
Concorde: Ma már nem tűnik fel, ha egy nő ért a tőzsdéhez
A férfiakkal szemben a nőknek mintha fontosabb lenne, hogy jól ismerjék azt a papírt, amellyel kereskednek. A Concorde a ráérő háziasszonyok és a dolgozó nők szegmenséből egyaránt ismer nagyon sikeres befektetőket. Azt tapasztalja, hogy a hölgyek számára is egyre inkább magától értetődő a sok munkával megkeresett megtakarításaik aktív kezelése. „Régebben érdekességszámba ment, ha egy hölgy komoly ismeretekkel rendelkezett a pénzügyi piacokkal kapcsolatban, ma ez már egyáltalán nem tűnik fel, most is csak azért jutott eszünkbe, mert megkérdeztek bennünket” – így a Concorde.
Az Equilor Befektetési Zrt.-nél körülbelül az ügyfelek 15 százaléka a nő. Megfigyelhető, hogy a hölgy számlatulajdonosok száma nőtt az elmúlt időszakban és várhatóan ez a tendencia a jövőben is megmarad, de sokáig fennmaradhat még a férfiak előnye a számlák és a kezelt vagyon tekintetében is – közölte a cég. Tapasztalataik szerint a férfiak rendelkeznek nagyobb vagyon felett, de ez a női vezetők előtérbe kerülésével a jövőben változhat, csökkenhet a különbség.
Equilor: Az OTP-vásárlás cseppet sem nemfüggő
Kereskedési gyakoriságban és kockázatvállalási hajlandóságban az Equilor nem lát különbséget hölgyek és urak között, mint ahogy arról sincsenek statisztikai adatai, melyik nem lehet sikeresebb, nyereségesebb. Tapasztalataik szerint a hölgyeknél megfigyelhető, hogy határozott elképzeléssel keresik meg üzletkötőjüket és jellemzően a blue chip-eket részesítik előnyben.
Arra a kérdésre, hogy vesznek-e a háziasszonyok OTP-részvényt, ahogy azt a tőzsdei pletykák gyakran említik, azt válaszolták, hogy extrém piaci helyzetekben, nagyobb tőzsdei elmozdulás esetén érezhetően megnő a kisbefektetők kockázat vállalási hajlandósága. Ez pedig sok esetben az OTP vételében valósul meg, de ez sem „nemfüggő jelenség”.
Inkább az tőzsdézik, akinek van rá ideje
Arra pedig, hogy a dolgozó nők vagy a ráérő háziasszonyok aktívabbak, úgy feleltek, hogy azon hölgyek aktívabbak a tőzsdén, akik kellő idővel rendelkeznek a befektetési döntésük meghozatalához, amire munka mellett sok esetben nincs lehetőség. Az Equilor tapasztalatai szerint a hölgyek egyik fele nagyon céltudatos és határozott a befektetési döntéseinek meghozatalában, ám a másik fele, jellemzően aki más területen dolgozik, kevésbé lát rá a befektetésekre, ezért bizalommal hagyatkozik a tanácsadója javaslataira.
A Buda-Cash Brókerháztól Bácsi Sándor kereskedelmi igazgató csupán hat százalékra becsüli az ügyfélkörön belül a szebbik nem arányát. Tapasztalatai szerint „nagyságrendekkel nagyobb”, „általában többszöröse” a férfiak által a tőzsdén forgatott vagyon, mint a nőké. Az is egyértelmű számára, hogy a férfiak kereskednek nagyobb gyakorisággal a cégnél, és ők azok is, akik nagyobb kockázatot vállanak. A férfiak inkább használják a kockázatosabb termékeket, de néhány példa azért akad arra, hogy nők is kereskednek a legkockázatosabb piacokon.
Buda-Cash: A férfiak kimerészkednek a nemzetközi platformokra is
Abban a Buda-Cash sem lát különbséget, hogy a nők vagy a férfiak nyereségesebbek-e, szerinte nem nemfüggő a dolog. Az a tapasztalatuk, hogy általában azok sikeresebbek, akik szakértőkre támaszkodnak, közösen választanak befektetési stratégiát, illetve szakértőtől kérnek piaci információt, elemzést. Az pedig a 2008-as nagy tőzsdei esés idején volt igaz, hogy a háziasszonyok is vették az OTP-t, amikor az árfolyam extrém alacsony volt.
A nők Bácsi Sándor szerint inkább a klasszikus befektetést, a részvényvásárlást választják, kockázatosabb piacokra ritkán mennek. Néhány részvényt kiválasztanak, általában vezető papírokat, és azokat veszik. A férfiak ezzel szemben már egyre inkább kedvelik a kockázatosabb, bonyolultabb termékeket, egyre inkább keresik a globális kereskedési platformokat, a bankközi devizapiacot. Itt is az eddig a tapasztalat, hogy a tőzsdézést inkább a ráérő háziasszonyok választják, dolgozó nők nemigen.
A kockázatokról, mellékhatásokról megkérdezik brókerüket
Hogy ki milyen gyakran kér tanácsot a brókerétől, az szerintük sem nemfüggő. „Egyértelműen felkészültség kérdése, döntéshozatali képesség kérdése” – mondják. Akinek kisebb a szakmai ismerete, kevesebb ideje jut informálódásra, az magabiztosabbnak érzi magát, ha állandó tanácsadója van. A Buda-Cash szerint ma még nagyon lassú a női befektetők számának és kezelt tőkéjének a növekedése.
A KBC Equitas Online tőzsdézői körében körülbelül 80:20 az arány a férfiak javára – tudtuk meg. Az átlagosan kezelt vagyonban, a kereskedési gyakoriságban nincsenek pontos statisztikáik, de nem éreznek lényegi különbséget, ami viszont a kockázatot illeti, a tőkeáttételes ügyleteket kötő ügyfelek körében lényegesen kisebb a nők aránya, mint a teljes ügyfélszámban, ez alapján „akár arra is következtethetünk, hogy a nők kockázatvállalási hajlandósága alacsonyabb” - írják.
KBC Equitas: A legkedveltebb az OTP, a Mol, a Richter, a Magyar Telekom
Azt, hogy a háziasszonyok OTP-t vesznek, abszolút jellemzőnek gondolják, egyébként az a benyomásuk, hogy nincsen lényegi különbség a férfiak és a nők között a leggyakoribb befektetések körében. A legkedveltebb papírok az OTP, a Mol, a Richter, a Magyar Telekom, az Egis, az E-Star, a PannErgy, az FHB, a CIG, a Fotex, valamint a német DAX indexre szóló long és short certifikátok.
Itt viszont inkább az a benyomás, hogy a dolgozó nők tőzsdéznek többet, nem annyira a háziasszonyok. „A teljes lakosság körében is egyre népszerűbb a tőzsdézés, a tőzsdéző nők száma pedig méginkább nő, tehát a nők aránya nő a tőzsdézők között” – fejezi be a KBC Equitas.