3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Januárban, februárban és márciusban 140 milliárd forinttal nőtt a lakosság forint-készpénzállománya az MNB adatsorai szerint, eközben azonban 30 milliárd forintnyi valutától megszabadultak. A tranzakciós illeték bevezetése óta majdnem 400 milliárd forinttal több készpénze lett a lakosságnak.

Az MNB adatai szerint januárban 19, februárban 108, márciusban közel 14, összesen 140,3 milliárd forinttal nőtt a lakosságnál levő készpénz állománya. A növekedés a tranzakciós illetéknek nevezett adó 2013. januári bevezetése óta töretlen, azóta 2309 milliárd forintról 2700 milliárd forintra nőtt a lakosságnál levő forintkészpénz állománya.

Korábban inkább stagnálás vagy csak jóval lassabb növekedés volt a jellemző, amint ez grafikonunkon is látszik. A tranzakciós adót ugyan elvileg nem háríthatnák át a pénzintézetek az ügyfelekre, a gyakorlatban azonban a banki költségek meredek emelkedését okozta.

 

Sőt, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a lakosság nettó megtakarításai (vagyis az az összeg, amellyel megtakarításai meghaladják az adóssága értékét) eközben növekedtek, a készpénz súlya ezeken a nettó megtakarításokon belül még csökkent is. A 2009 első negyedévi adatok szerint az úgynevezett nettó pénzügyi vagyon több mint 16 százaléka volt készpénz, feltehetően még a 2008 őszén kirobbant pénzügyi válság hatásaként. Ez tavaly decemberben már csak 12,2 százalék volt, bár az utóbbi időben ismét lassan növekszik.

Az MNB a kissé bonyolult nevű „Nem pénzügyi vállalatok és háztartások havi finanszírozása belföldi hitelintézeti és előzetes értékpapír adatok alapján” című táblázatában közöl becsléseket a háztartások devizakészpénz-állományára vonatkozóan is, ha nem is minden hónapra. Eszerint februárban, amikor gyenge volt a forint és drága a deviza, 30 milliárd forinttal csökkenhetett a lakosságnál levő valuta értéke. Nyilván sokan váltottak devizát forintra, kihasználva a jó árakat, amire a befektetési alapos statisztikák is utalnak.

Érdekes az is, hogy 2012 júniusától nyolc hónapon keresztül havi több tízmilliárd forintot váltottak valutára a jegybank szerint. Az volt az az időszak, amikor az euró 300 forint fölé, a kamatok tíz százalék fölé kapaszkodtak, egy esetleges államcsődről ötletelt a sajtó és egyre többen nyitottak számlát külföldön, majd a végén visszahívtuk az IMF-et. Ez időszak alatt az MNB szerint 428 milliárd forinttal nőtt a lakosság valutakészlete, vagyis közel másfél milliárd euróval.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG