1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sorra dőlnek a tabuk, hol az EKB, hol a német pénzügyminiszter berszélt a napokban komolyan arról, hogy talán nem is olyan nagy tragédia, ha Görögország kiválik az eurozónából. A színfalak mögött állítólag bankok, minisztériumok, politikusok mérik fel, hogy a példa nélkül álló eset mit is jelentene a gyakorlatban. Így napokra leállhat a görögországi pénzforgalom, csődbe mehet egy sor bank...

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter a múlt héten eléggé engedékenyen beszélt a görögök esetleges kiválásáról az eurozónából, szerinte Európa sokkal jobban fel van erre készülve, mint két évvel ezelőtt, sokkal ellenállóbb, mint akkor volt, mérsékeltebb a többi ország felé irányuló fertőzésveszély – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Hasonlóan vélekedett a német bankszövetség elnöke is. Azóta beindult a tervezgetés az EU-ban, hogy hogyan is folyhatna le egy ilyen kiválás, amire még nem volt példa.

Fizetésképtelenség lenne napok alatt a „Grexitből”

Ha a korábban megállapodott reformokat és takarékossági intézkedéséket Görögország nem teljesítené, akkor az úgynevezett trojka (EU, EKB, IMF) előszöris leállíhatná az ezekhez kapcsolódó hitelcsomag következő, júniusban esedékes részletét. Ez azonban nem automatikus, mivel a megállapodásokban vannak mérlegelési lehetőségek, van némi játéktér is, amire a görögök alaposan spekulálnak is. Ha azonban valóban megtagadják a hitelnyújtást, Görögország napokon belül fizetésképtelenné válik.

 

Ez még nem feltétlenül kapcsolódik össze azzal, hogy az ország ki is váljék az euróövezetből (ez utóbbi lépést egy tréfás kedvű brókercég már elnevezte Grexitnek). Az EKB (Európai Központi Bank) tanácsának azonban rögtön le kellene állítania az összes, Görögországgal végzett finanszírozási műveletet, hiszen a görög állammal és más görög szereplőkkel szembeni követelések behajthatatlanok lennének. A lap azt írja, jegybankárok véleménye szerint ez a lépés elkerülhetetlen. Jelenleg ugyanis néhány görög bank csak azért maradt még fizetőképes, negatív saját tőkéjük ellenére, mert folyamatosan számíthattak a görög állam segítségére.

A készpénzforgalom is leállhat

Van még egy „Emergence Liquidity Assistance“ (ELA) nevű sürgősségi likviditási hitel, amelynek felfüggesztéséről az EKB tanácsa kétharmados többséggel dönthet. Itt tehát szintén van némi játéktért, de ha ez a hitel is megszűnik, akkor a görög bankok azonnal fizetésképtelenek lennének, mert a görög jegybank sem adhatna ki nekik több hitelt, sőt bankjegyeket sem szállíthatna ki a számukra. Ezzel a bankpénztáraknál és az ATM-eknél is leállna a készpénzforgalom.

Mivel ezzel gyakorlatilag az egész gazdaság megbénulna, Görögország kénytelen lenne saját fizetőeszközt bevezetni, hogy az ország működőképes maradjon. Megfelelő készpénzkészlet híján valószínűleg először csak a számlapénz-forgalmat lehetne átállítani az új devizára, a készpénzforgalom egy ideig megmaradna euróban. Az euró és az új pénz között pedig nyilván átváltási árfolyamra lenne szükség.

Nem mindegy, mennyivel értékelik le a leendő drachmát

Sok függ attól, hogy ezt az átváltási árfolyamot hogyan határozzák meg. Ha túlságosan leértékelik általa az új pénzt, akkor például nehézséget okozna beszerezni az importcikkeket, de a betétesek kevésbé járnak rosszul, az exportőrök szintén jobban járnának. Egy komoly leértékelés, a fundamentális értékek alá, még friss tőkét is vonzhatna, amely a jövőbeli felértékelődésre játszik. A dráguláson keresztül azonban zavargásokat is okozhat.

Van még egy argentin út is, amikor a hiteleket jobban leértékelik, mint a megtakarításokat, ez azonban inszolvens, negatív saját tőkéjű bankokhoz vezet. Ennek kivédésére meg lehet engedni a pénzintézeteknek, hogy negatív saját tőkével is folytathassák tevékenységüket.

Lehman-összeomlás görög verzióban?

A Bloomberg esélylatolgató cikkében annak a veszélyét vázolja fel, hogy a Lehman Brothers 2008 őszi, a pénzügyi válságot beindító összeomlásához hasonló lavinaszerű dolog történik Görögország kiválásával, csak ezúttal az állampapírpiacon. Ennek kivédésére, megakadályozandó, hogy más országok kötvénypiacai is összeomoljanak, rendkívüli vészhiteleket és kötvényvásárlásokat remélnek az EKB-tól, valamint bankfeltőkésítést szorgalmaznak.

Mohamed El-Erian, a Pimco alapkezelő igazgatója, a világ legnagyobb kötvényalapjának kezelője is aggódik, és azt reméli, hogy egy esetleges kiválás egy csomag részeként, rendezetten történik, a piaci zavarok megelőzése érdekében.

Irakban 27 Boeing 747-es és 500 kommandós kellett hozzá

A New York Times különböző óriásbankokat és biztosítókat sorol fel – Crédit Agricole, Zurich Insurance Group, European Investment Bank -, amelyek már lázasan készítik terveiket arra az esetre, ha Görögország kiválna az eurozónából. A Financial Times viszont azt írja, hogy az eurozóna politikusai már tavaly ősszel elkészítették a vészforgatókönyveiket, amikor George Papandreou egykori miniszterelnök népszavazást javasolt az eurozóna-tagságról.

Az utóbbi lap említi azt is, hogy nagy logisztikai feladat lenne a megfelelő készpénzmennyiség biztosítása. Amikor 2003-ban Irakban lecserélték a készpénzkészletet, ehhez 27 darab Boeing 747-es repülőgép, egy rendkívül speciális brit nyomdagép, 500 kommandós és három hónap kellett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Nem hisz a szemének, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 07:29
Kevéssé változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben: 0,2 százalékkal gyengült a forint az euró és a dollár ellenében, szinte változatlanul áll a svájci frankkal szemben.
Pénzügyi szektor Kiderült, mire számít az Erste
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 10:25
A hitelállomány stagnálása mellett a betéteknél növekedést ért el az Erste Csoport. 
Pénzügyi szektor Huszonnégymilliárd forint osztalékot fizet az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 16:47
Rendkívül sikeresnek tartja első évét a társaság.
Pénzügyi szektor Hatalmas osztalékot fizet az OTP és nagy uniós felvásárlásra készül a bank
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:17
Vételi ajánlatot tettek az egyik uniós országban.
Pénzügyi szektor Elkerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 07:25
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG