Simor András továbbra is a monetáris tanács létszámának bővítését, egy új, harmadik alelnök kinevezésének lehetőségét és az MNB döntéshozói fizetésének csökkentését kifogásolta (az elnök fizetését jótékony célra utaltatja át).
A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa mindenképpen megvárja a kamatcsökkentéssel az IMF/EU-tárgyalások eredményét - vélekedtek az MNB pénzügypolitikai testületének keddi kamatdöntő ülése előtt londoni felzárkózó piaci elemzők. Részletek >>> |
Emlékeztetett rá, hogy e három pontot nemcsak a jegybank, hanem az EKB is kifogásolja. Indokolatlannak nevezte a monetáris tanács bővítését és új alelnök kinevezését, a fizetések kapcsán pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az MNB döntéshozói nem köztisztviselők és nem közalkalmazottak (a kormány által bevezetett 2 milliós plafon elvileg a köz szolgáira vonatkozik).
Rogán Antal, a bizottság fideszes elnöke hangsúlyozta: fontosnak tartja, hogy az MNB függetlenségét ne érje sérelem. Úgy vélte a benyújtott javaslat elfogadható, a többi kérdésben a kormány elküldte állásfoglalását Brüsszelnek, amennyiben az EU azokat nem fogadja el, azokat a parlamenti vita során is lehet korrigálni.
Lesz újabb frankfurti forduló
Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára azt emelte ki, hogy az EU által indított kötelezettségszegési eljárás 6 pontot érintett, 4 pontban megállapodás született, ezekre nyújtott be módosítót a kormány. Hozzátette: lépésről lépésre kell haladni, amiben van megegyezés, az jusson el az Országgyűlés elé. Vannak pontok amelyek nem tartoznak az eljárásba, amelyeket a jegybankelnök is említett, ezekről ötoldalú egyeztetés zajlott Frankfurtban, amely folytatódik - tette hozzá. Hangsúlyozta: a benyújtott módosítók jelzik a magyar kormány elkötelezettségét a megállapodás iránt. Az államtitkár hangsúlyozta, készek akár további módosításokra is.
A kormánypárti képviselők támogatásával általános vitára alkalmasnak tartotta a jegybanktörvény módosító javaslatát az Országgyűlés gazdasági bizottsága hétfőn.