Nagyot zuhant a hitelezés
Forrás: PSZÁF |
A hitelintézetek bruttó hitelállománya 2012-ben összesen 12%-kal, ezen belül decemberben 2%-kal csökkent. A bankok hitelezése az év egészét tekintve 11,7%-kal, az év utolsó hónapjában pedig 2,1%-kal zsugorodott. Decemberben a bankok, a fióktelepek, és a szövetkezeti hitelintézetek hitelállományának alakulása is kedvezőtlenebb volt a megelőző havi és a 2012 évi átlagos havi változásnál.
A hitelintézetek vállalati hitelállományának csökkenése a decemberben ismét jelentősebb, 2%-os volt. Decemberben már nem folytatódott a vállalati hitelezésben szeptembertől látott enyhe, pozitív tendencia.
A hitelintézetek háztartási hitelállománya tavaly folyamatosan, összességében 11,9%-kal csökkent. A lakossági (lakáscélú és szabad felhasználású) jelzáloghitelek állománya a végtörlesztés lezárulta óta ugyan kisebb ütemben, de hónapról-hónapra csökkent, az év egészét tekintve 12,1%-kal lett alacsonyabb.
A lakossági gépjármű hitelek és az egyéb lakossági fogyasztási hitelek állománycsökkenése (az egész évet tekintve 17,7%, illetve 20,4%) még nagyobb mértékű volt.
Dübörög a mérlegalkalmazkodás
A bankok belföldi ügyfelei által elhelyezett betétállomány forrásokon belüli aránya 2012-ben a közvetlen külföldi finanszírozás rovására nőtt. A jelentősen visszaeső közvetlen külföldi finanszírozáson belül is lényegesen csökkent 2012 folyamán a bankok külföldi tulajdonosai általi finanszírozás. 2011 végén a 7 legnagyobb külföldi tulajdonú leánybank anyabanki finanszírozása még a bankszektor teljes külföldi finanszírozásából 54,9%-kal részesedett, addig ez az arány 2012 végén már csak 46,6% volt.
Nehezebben törleszt a lakosság
2012. IV. negyedévében a hitelintézetek teljes hitelportfóliójában a nem teljesítő (90 napot meghaladóan késedelmes) hiteleinek aránya 0,1 százalékponttal, 13,8%-ra csökkent. A javulásban fontos szerepet játszott a vállalati hiteleknél elindított portfóliótisztítás. Ezzel egyidejűleg azonban a lakossági NPL ráta 0,5 százalékponttal, 16,2%-ra emelkedett. A romlás mind a forint, mind a deviza hiteleket érintette.
Különösen kedvezőtlen, hogy egyrészt folyamatosan nő az éven túli tartozások aránya, ami arra utal, hogy a késedelmes adósoknak tartós pénzügyi problémái vannak. Ráadásul már az árfolyamgátba belépett adósok között is megjelentek a nemteljesítések.
A késedelmes forinthitelek arányának növekedése szintén arra utal, hogy nem a forintárfolyam az egyedüli tényező a problémákkal küzdő adósok számának és arányának növekedésében - írja a PSZÁF.
Súlyosan veszteséges a bankszektor
A PSZÁF adatai szerint 2012-ben az azt megelőző évhez hasonlóan veszteséges volt a hitelintézeti szektor; a 159,1 milliárd forintos veszteség a megelőző évinél 36,6%-kal alacsonyabb. A súlyosan veszteséges bankszektor 2012. évi vesztesége kétharmad akkora volt, mint tavalyelőtt, a fióktelepek vesztesége is kisebb lett a 2011. évinél, a szövetkezeti hitelintézetek ezzel szemben közel 70%-kal, 8,9 milliárd forintra tudták növelni tavalyelőtti nyereségüket.
A bankoknál erős polarizáltság figyelhető meg az eredmény tekintetében: a veszteséges bankok 306,7 milliárd forintos összes veszteségének 88,4%-a a három leginkább veszteséges banknál keletkezett, és a nyereséges intézmények 146,2 milliárd forintos eredményének is több mint kétharmadát három bank érte el.