6p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Évi 3 százalék feletti hozam most soknak számít, akkor is, ha az emberek ezt a régi beidegződések miatt kevésnek érzik. Hatféle olyan befektetést találtunk, amelyek ezt nagy valószínűséggel túl fogják szárnyalni, de valamiféle kompromisszum minden esetben szükséges: vagy hosszabb a futamidő, vagy magasabb a kockázat.
Malacpersely (fotó: Eidenpenz József)

Sokan nemhogy az egy százalék körüli betéti kamatokat, de az évi három százalékos állampapír-hozamot is kevésnek érzik, azt hiszik, hogy hat százalékos infláció lesz a közeljövőben. Többnek érezték régen, például öt százalékos infláció mellett a hat százalékos kamatot, mint mostanában nulla százalékos infláció mellett a hármat. Pedig pénzük vásárlóereje (reálértéke) a második esetben nőtt jobban.

Ezek régi beidegződések, de higgyék el, évi három százalék most jónak számít, és nemcsak Magyarországon, hanem a fejlett világ, Európa, Észak-Amerika, Kelet-Ázsia nagy részében is.

Az etalonnak Magyarországon a lakossági megtakarítások között jelenleg az egy éves Kamatozó Kincstárjegyek fix 3,0 százalékos kamata tekinthető, mint kockázatmentes hozam.

1. Fizesd vissza a hiteledet!

Befektetésekről beszéltek, hogy jön ide máris a hitel? Úgy, hogy az is egyfajta befektetés, csak negatív előjellel. Ha van megtakarításunk, akkor nagy valószínűséggel a hitelünk visszafizetése a legbiztonságosabb megoldás, három százalék alatti lakossági hitelkamatot Magyarországon ugyanis nemigen lehet találni. A kezelési költségekkel együtt pedig biztosan rosszabb a helyzet.

Ha abban reménykedik valaki, hogy a befektetései hozama majd meghaladja a hitelének kamatterhét, hát legyen, de ezt elsősorban szakértőknek ajánljuk. Ott kellene kezdeni, hogy kiszámoljuk a hitel pontos kamatterhét, például belső megtérülési rátáját, majd a visszafizetés várható költségeit, majd ezt összevetjük befektetéseink várható hozamával.

De a kockázatokra is ügyelni kellene, a hitel visszafizetése biztos megtakarítást jelent, magas hozamot viszont csak kockázatok vállalása mellett lehet elérni. Mi szóltunk.

2. Három éves inflációkövető államkötvény

A három éves inflációkövető kötvények, a PMÁK-ok (2018/K) jelenleg három százalékponttal az infláció felett fizetnek, a pénzromlás azonban tavaly nulla volt. Így most a kötvények is csak kereken három százalékkal kamatoznak (ez egyben a minimum), ami látszólag nem felel meg a három százalék feletti célkitűzésünknek.

Csakhogy az infláció minden reális várakozás szerint elmozdult a holtpontról és idén már pozitív lesz, így a következő évben a kamat is meghaladja a három százalékot. Ha nem, sebaj, amit vesztünk a vámon, megnyerjük a réven: az alacsonyabb infláció miatt több marad a vásárlóereje a pénzünknek. (Erről részletesebben itt írtunk.)

3. Öt éves inflációkövető államkötvény

A három éves PMÁK jelenleg kapható öt éves párja (2020/J) már 3,5 százalékot fizet az infláció felett, ez egyben a lehetséges minimumkamat, tehát helyből jobb, mint évi három százalék. Lényegében minden szép és jó elmondható róla, mint a rövidebb futamidejű párjáról, csak a hosszabb futamidőért cserében magasabb kamatot kapunk.

(Diszkont kincstárjegyhez kötött Bónusz államkötvényt – BMÁK – viszont lehet, hogy most nem vennénk, amilyen lendülettel csökken tovább a rövid futamidejű állampapírok hozama.)

4. Magyar osztalékrészvények

Ezt már csak kockáztatni hajlandó befektetők vállalják be, és csak pénzük egy része erejéig. Biztosnak ugyanis korántsem mondható módszer részvényeket osztalékért venni. Ha a kamatszint emelkedik, vagy csak jön egy, néhány évente gyakran előforduló tőzsdei összeomlás, akkor veszteség is keletkezhet a papírokon. (Legalábbis ha ilyenkor adjuk el, mert gondolkodhatunk úgy is, hogy jutányos az ár, hosszú távra veszünk hozzá még.)

De nyereség is jöhet, egy általános részvénypiaci felfutás vagy kamatszint-csökkenés megdobhatja az árfolyamot. Mindenképp hosszú, sok éves befektetésként érdemes erre tekinteni.

Konkrétabban, az Állami Nyomda például nemrég kifizetett 75 forint osztalékot, az árfolyama 955 forint volt ma délben. Ha a jövőben is ugyanennyit fizetne, akkor 75/955=7,8 százalék lenne az osztalékhozama. Azaz egy 7,8 százalékos kötvénynek megfelelő lenne a befektetés megtérülése változatlan árfolyam mellett. De még a tavalyi 57 forinttal is 6,0 százalék.

A Mol-nál ugyanez a mutató 485,49/14 255=3,40 százalék, az OTP-nél azonban csak 147/5350=2,7 százalék. A Richteré annál is sokkal alacsonyabb, a Magyar Telekomnál szünetel a kifizetés. A Graphisoft Park 60 forintos kifizetése 2235 forintos árra vetítve is csak 2,7 százalékos hozam. (Az Elmű és az Émász jövője pedig bizonytalan.)

Összességében jelenleg a Mol és a Nyomda tűnik jó célpontnak.

5. Külföldi és magyar vállalati kötvények

Sok alapkezelő, bróker, elemző kedvencei voltak manapság a magyar nagyvállalatok (OTP, Mol, Richter) devizás kötvényei, de a nyugat-európai közepes nagyságú vállalatok is sokszor kedvező kondíciókkal bocsátanak ki kötvényeket. Az utóbbi pár évben ezek hozamát a forintgyengülés is növelte forintban, bár ezt a jövőre nézve nem lehet biztosra venni.

Mivel ezeket a kötvényeket kisbefektetők bajosan tudják megvenni, sok alapkezelő indított vállalatikötvény-alapot az elmúlt években. Jó esély van arra, hogy ezek hozama eléri az évi százalékot, de ugyanúgy kockázatos és bizonytalan, inkább hosszú távon valószínűsíthető, mint az osztalékrészvények. Érdemes a kínálatról bankunknál vagy brókercégünknél érdeklődni.

6. Ingatlanalapok

Az ingatlanok bérleti díjai a befektetés összegére vetítve általában meghaladják ma az évi három százalékot, az alacsony kamatszint pedig növeli a keresletet, nálunk is, külföldön is. Nem meglepő, hogy az utóbbi egy-két évben az ingatlanalapok között is voltak jó teljesítményűek, amint azt pár napja részletesebben bemutattuk.

Itt se feledkezzünk el a kockázatokról. Az osztalékrészvényeknél vagy a devizás vállalati kötvényeknél jóval kiegyensúlyozottabb az ingatlanalapok jegyeinek áralakulása, kevésbé kockázatosnak tűnnek, de a 2008-2009-es válság megmutatta, hogy ezen a területen is bekövetkezhetnek veszteségek. Nagy válság esetén a befektetés visszaváltását is korlátozhatják, felfüggeszthetik, elhalaszthatják.

6+1. Német osztalékpapírok?

Ha már osztalékrészvény, miért lenne kizárólag magyar, amelyekből alig van választék? Vagy ha valakinek eurója van, miért ne venne német osztalékpapírokat? A Mydividends.de vagy a Dividendenchecker.de oldalakon (sajnos mindkettő csak németül van) több három százalék feletti osztalékhozamot találunk. Külföldi részvényt mi magunk is vehetünk több brókercégnél, banknál.

Bár vigyázni kell, némelyik osztalékhozam talán a cég romló helyzete és eső árfolyama miatt ilyen magas. Mint például a német energetikai óriásoké, amelyek az ország energiaszektorának átstrukturálása miatt jelentős veszteségeket kénytelenek elkönyvelni.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 44850 43000 44910 +3,32% 0 0 21 096 557 910 HUF 2026-04-17 17:05:19
MOL 4088 4074 4314 -1,83% 0 0 8 634 978 592 HUF 2026-04-17 17:13:55
MTELEKOM 2446 2386 2446 +3,03% 0 0 1 915 248 576 HUF 2026-04-17 17:05:21
RICHTER 13150 12510 13150 +3,30% 0 0 3 505 318 960 HUF 2026-04-17 17:05:12
OPUS 362 355 380 -3,72% 0 0 242 302 270 HUF 2026-04-17 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Erősen sikerült a hétzárás az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 08:46
Nem volt ok a panaszra az indexeknél.
Részvény / Deviza / Áru Hihetetlen: több mint négyéves csúcsra erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 18:21
Erősödött pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon és a heti kezdéshez képest is nagy nyereséget ért el.
Részvény / Deviza / Áru Pezsgőben fürdenek a tőzsdék, miután bejelentették a Hormuzi-szoros megnyitását
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 18:01
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 2557,67 pontos, 1,88 százalékos emelkedéssel, 138 818,03 ponton zárt pénteken. A főbb európai tőzsdeindexek erőteljes indexemelkedéssel zártak, az olaj és a gáz ára zuhan.
Részvény / Deviza / Áru Emelkednek az amerikai tőzsdék, zuhan az olajár a Hormuzi-szoros megnyitása miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 16:01
Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Gyenge kezdés után feltámadt a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 14:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,36 pontos nyitás után meredeken emelkedett pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Nagy a mozgás a tőzsdén is: a Mol egyelőre erősödik,az OTP gyengül a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 11:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,36 pontos nyitás után emelkedett pénteken délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Csányi Sándor elmondta, mit gondol a leendő Tisza-kormányról
Herman Bernadett | 2026. április 17. 11:35
Az OTP Bank rendes közgyűlésén a szokásos beszámolón túl Csányi Sándor arról is beszélt, mit gondol a választás utáni helyzetről és a leendő miniszterekről. Biztatónak nevezte a helyzetet. 
Részvény / Deviza / Áru Fordulat: kitört a platina, átszakadt a nemesfémet visszatartó gát
Czwick Dávid | 2026. április 17. 10:18
Hetekre egy lélektaninak nyugodtan nevezhető, meghatározó árszint alatt ragadt a platina, de ez mostanra alaposan megváltozott. Úgy tűnik, újra magára talált a platina piaca: a nemesfém árfolyama átlépve a kritikus szinten, akár újabb szárnyalásba is kezdhet. Előbbihez persze nem árt, ha a geopolitikai csillagok együttállása is kedvező, és ennek alapján fontos lenne, hogy a Perzsa-öbölben enyhüljenek a feszültségek. Az árfolyam alakulásába emellett a járműiparnak is van még nem kevés beleszólása. Hogy miért? Íme a részletek. 
Részvény / Deviza / Áru Ma is hatalmasat fog esni a Mol?
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 09:31
Magyar Péter az MCC-osztalék kifizetésének megtagadását kérte a vállalattól.
Részvény / Deviza / Áru Nem hiszi el, hogy milyen erős lett a forint
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 07:26
A dollár árfolyama 309,76 forintról 309,45 forintra csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG