1p
Bár a Magyar Telekom gyorsjelentése néhány soron jobb lett a várakozásnál, a papír nem mutat nagy kilengést a hetek óta tartó lendületes emelkedés után, a vételi kedv és az árfolyam emelkedése is töretlen. Úgy gondoljuk, hogy a telekom részvény szárnyalásában a gyorsjelentés csak kevés szerepet játszott, három másik tényező viszont indokolhatta a fokozott érdeklődést.

Több ponton is meglepetéssel szolgált a magyar távközlési cég gyorsjelentése a tavalyi negyedik negyedévről. A legnagyobb eltérés a jóslatok és a valós számok között a bevételnél volt, ugyanis a Magyar Telekom a várt visszaeséssel szemben még növelni is tudta a bevételeit. Az egyszeri, nagymértékű, 31 milliárd forintos leírás a macedón leánycégénél várhatóan nem nyomja le tartósan a cég teljesítményét. A cég a gyorsjelentés után pár órával közölte, hogy marad az 50 forintos részvényenkénti osztalék, ami megnyugtatta a piacot.

Az osztalékfizetés az, ami általában a Magyar Telekom piacára csalja a befektetőket, ugyanis a vezető részvények közül ez a legnagyobb és legmegbízhatóbb osztalékrészvény, stabilan magas egy részvényre jutó osztalékkal. A cég részvényeit az elmúlt években a legtöbbször akkor vették ekkora intenzitással, mint az elmúlt hetekben, amikor rövid idő alatt 6 százalék körüli mértékben értékelődtek fel a papírok. Most csaknem olyan magasan jegyzik a telekom céget, mint tavaly július elején, bár az ár elmarad a tavaly áprilisi nagy kiugrásakor mért 614 forinttól. A részvényben a mélypont szeptemberben volt, amikor 466 forintig esett az árfolyam.

A Magyar Telekom részvények egy éve (forrás: BET.hu)

Az erős kereslet és a hirtelen árfolyammozgás mögött a gyorsjelentési várakozáson kívül három fő ok lehetett. A magyar állampapír-piaci hozamok esése, az azonos profilú cseh Telefónica társaság háza tájáról érkező bejelentések és az a várakozás, hogy az IMF elmeszeli a telekomadót, így jelentősen (akár duplájára is) nőhet a cég által fizetett osztalék.

Hozamcsökkenés az állampapír-piacon

A magyar állampapírok hozama határozott csökkenéssel reagált az év elején a magyar kormány az EU-IMF páros között körvonalazódó megegyezésre és arra, hogy a kormány kommunikációja jelentősen változva végül alárendelte magát a nemzetközi szervezetek elvárásainak. A hozamok meredeken csökkentek és hamar elhagyták a 10 százalék körüli veszélyzónát. Közben a jegybank változatlanul hagyta az alapkamatot, ami újabb lökést adott lefelé a hozamoknak, ugyanis tovább hozamcsökkenést vetített előre.

Az államháztartás számára jó hír, hogy egyre kevesebb felárat kell fizetnünk az adósságszolgálat fedezésére, viszont rossz hír azoknak, akik a stabil magas hozamú állampapírokra vadásznak. A magyar állampapírok vonzereje tehát csökkenni kezdett, így többen is biztos alternatíva felé fordultak, így került képbe a csökkenő hozamok ellen hagyományosan védelmet nyújtó magas osztalékú papírok piaca, mint a Magyar Telekomé. A stabilan működő és jó kilátásokkal rendelkező Magyar Telekom magas osztalékot fizető részvényei így jártak jól a hozamcsökkenéssel. (Az alábbi ábrán az 1 évnél hosszabb futamidejű magyar állampapírok átlaghozamainak mozgását mutató MAX index látható.)

A MAX index mozgása tavaly májustól (forrás: ÁKK)

Miró József, az Erste Befektetési Zrt. Vezető stratégája ugyanakkor úgy véli, hogy a csökkenő hozamszintek önmagukban nem generáltak volna ekkora emelkedést. Emlékeztetett, hogy tavaly szeptemberben a hozamszintek a mostaninál alacsonyabbak voltak, akkor viszont elmaradt a rali a Magyar Telekom piacán. Az elemző szerint az erőteljes dráguláshoz egy cseh vállalati hír segítette a távközlési papírt.

A cseh versenytárs nagy bejelentései

A másik hír tehát, ami erős spekulációt gerjesztett a Magyar Telekom piacán, a cseh Telefónica társaság február 17-ei értesítője a cég helyzetéről. Ebben a cseh vállalat jó eredményekről és a szlovák piac bővüléséről számolt be, de ennél is fontosabb, hogy jelentős mértékű (10 százalékot megközelítő) sajátrészvény-vásárlást jelentett be (39 cseh koronás részvényenkénti áron, összesen 12,6 milliárd cseh koronáért) és ezen kívül meglepően magas, részvényenkénti 25 koronás osztalékot. A hírre feltépték a Telefónica papírokat és ezzel egy időben elindult a spekuláció arról, hogy a Magyar Telekom is hasonló lépéseket jelenthet be.

Ez ugyan elmaradt és úgy tűnik, hogy a magyar társaság nem is tervez hasonló lépéseket, ugyanakkor nagyon fontos, hogy a mai gyorsjelentés szerint nem került veszélybe a magas osztalék kifizetése és a térségi piac fejlődését tekintve elképzelhető, hogy a cseh és szlovák piachoz hasonlóan jól veszi majd az idei évet a Magyar Telekom a válság ellenére.

Spekulálás Magyarország büntetéseire

A harmadik és Miró József szerint a legvalószínűbb teória a Magyar Telekom árfolyamának emelkedésére, hogy az IMF a telekomadó visszafizetését kérné a kormánytól. Ebben az esetben az osztalék jelentős lehetne, jóval több, mint a várt 50 forint, az elemző szerint annál akár 50 – 70 forinttal is több. Ez alól a spekuláció alól a cég ma kihúzta a talajt, hiszen 50 forintos osztalékot javasol, ugyanakkor a plusz pénz, amit az államtól kaphatna (vissza) a cég, nyilván pozitívan érintené a mérlegét. Az Európai Bizottság a kötelezettségszegési eljárásban még várhatóan több hasonló döntést is hozhat, miközben az IMF-fel való tárgyalások csúsznak, így akár hosszú távon is érkezhetnek a hasonló piacbefolyásoló hírek.

Az uniós végrehajtó testület korábban azt közölte, hogy ez az adó ellentétes a távközlési szektorra vonatkozó EU-jogszabályokkal, mert az ebből származó bevételeket a központi költségvetés használja fel, tehát nem arra fordítják, hogy azokból a távközlési szektor szabályozásának külön költségeit fedezzék. A kormány 2010 őszén sújtotta átmeneti időre különadókkal a távközlési, a kiskereskedelmi és az energiaszolgáltatókat, a költségvetési hiány csökkentésére fordítva az adóból származó bevételeket. A Bizottság idén márciusban indított jogsértési eljárást a távközlési adó ellen az Engedélyezési Irányelv megsértése miatt. Brüsszel álláspontja szerint ugyanis a magyar válságadóból származó bevétel a szabályokkal ellentétben nem az ágazat igazgatási és szabályozási költségeihez járul hozzá, így nem egyeztethető össze az uniós előírásokkal.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18005 17840 18200 -1,53% 0 0 7 839 793 305 HUF 2024-05-17 17:07:11
MOL 3026 3026 3052 -0,13% 0 0 1 898 395 270 HUF 2024-05-17 17:06:54
MTELEKOM 949 931 953 -1,35% 0 0 1 540 237 008 HUF 2024-05-17 17:05:08
RICHTER 9285 9200 9485 -1,64% 0 0 2 833 958 655 HUF 2024-05-17 17:10:09
OPUS 389 381 395 -0,38% 0 0 97 506 832 HUF 2024-05-17 17:08:00
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Tuti, hogy elszalad egy pénzváltóhoz, ha ezt meglátja
Privátbankár.hu | 2024. május 19. 11:13
A héten tovább erősödött a forint.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2024. május 17. 18:08
Annyira széles persze nem lesz az a mosoly, de legalább izmosodott a magyar fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Fordulat történt a forintnál? Warren Buffet bevásárolt
Eidenpenz József | 2024. május 17. 12:17
A tőzsdék enyhén lefelé tartanak, a BUX kissé jobban esik, a forint is gyengül, kérdés, miért és meddig. Elmarad a Telekom-aukció, ami elég nagy áresést okozott. A Walmart miatt szárnyalt a Dow, Warren Buffet bevásárolt Chubb-ból. Megváltozhatott az arany és a bitcoin szerepe az utóbbi időben, hamis kriptókat álcáznak Binance-terméknek.
Részvény / Deviza / Áru Az euróra rá se ismer, ha ránéz az árfolyamra!
Privátbankár.hu | 2024. május 17. 07:10
A forint árfolyama gyengült péntek reggelre.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha várt a pénzváltással
Privátbankár.hu | 2024. május 16. 18:24
Vegyesen alakult csütörtökön a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Megvillantotta a foga fehérjét a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2024. május 16. 17:56
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 180,81 pontos, 0,26 százalékos emelkedéssel, 68 854,65 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Kilőtt a Telekom és az Opus, trendforduló a magyar kötvényalapoknál?
Eidenpenz József | 2024. május 16. 12:30
Az európai tőzsdéken nem jó a hangulat, amit néhány rosszul sikerült gyorsjelentéssel magyaráznak. A forint tartja erejét, közeleg az OTP-osztalék napja, jelentett a Telekom és a Waberer’s. A kötvényalapokból ezúttal áramlik ki a tőke, megugrott a bitcoin.
Részvény / Deviza / Áru A gyógyszergyár húzta volna a pesti tőzsdét
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 18:36
Enyhe csökkenéssel zárt szerdán a Budapesti Értéktőzsde, a vezető részvények vegyesen teljesítettek.
Részvény / Deviza / Áru A merénylet árnyékában ennyit kell fizetni egy euróért
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 18:21
Erősödött a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Forró háború, hidegháború, proxy-háború, vámháború, tech-háború, mi lesz ebből?
Eidenpenz József | 2024. május 15. 16:21
Konfliktusokat látunk, amerre a szem ellát, hová vezetnek ezek? Az átalakuló világrendnek kik lehetnek a nyertesei? Mekkora a mesterséges intelligencia jelentősége? Hogyan függnek össze a geopolitikai változások a mesterséges intelligenciával? Ezeket a kérdéseket elemezték az Amundi háttérbeszélgetésén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG