Rossz döntés, gyenge indok
A piac múlt héten meg volt győződve arról, hogy bekövetkezik az első amerikai kamatemelés közel 7 éve, miután teljesen indokolatlan a 0 szintű kamat fenntartása ilyen hosszú távon. A kamatemelés elmaradt, ráadásul Yellen Fed elnök nem is tudta ezt meggyőzően indokolni. Elmondta, hogy a fő célok a munkanélküliség és az infláció megfelelő szintje, és ezzel nem teljesen elégedett. Ez azért tűnt kissé sánta indoknak, mert a Fed által kívánatosnak tartott munkanélküliség 6,5 százalék, miközben az adat jelenleg 5,1 százalék, vagyis kifejezetten kamatemelést indokolna.
Az infláció ugyan lejjebb van, mint a 2 százalékos cél, de ha ezt olyan nagy bajnak is tekintjük, a két adat kiegyenlíti egymást, így nem indokol extrém monetáris politikai eszközöket. Márpedig a 0 kamat extrém, a teljes pénzügyi válsághelyzet esetében alkalmazandó szint, nem pedig ilyen relatív nyugodtabb időszakban, mint a mostani.
Meglett a hatás
A piacokat letaglózta a döntés, de amitől még jobban megrettent mindenki, az kamatemelés várható időpontjának eltolása, esetleg beláthatatlan ideig. Ez már súlyos torzulásokat okoz a piacokon, a pénz nem oda áramlik, ahol szükség lenne rá, kizárólag tőzsdei lufifújásra jó, ugyanakkor egy későbbi válsághelyzetben nem lesz eszköze a Fednek, ha most fölöslegen használja azt.
S&P 500, 10 nap. A kamatdöntés óta zuhant |
Így aztán az lett a végkövetkeztetés, hogy az amerikai jegybank tanácstalan, fél bármit tenni. Erre zuhanni kezdtek a tőzsdék, hisz alig van rosszabb hír a piacok számára, mint egy tehetetlen jegybank, pláne ha az a világ legnagyobb gazdaságához tartozik.
DAX, 10 nap. Egy hét zuhanás, ma korrigál először |
Kármentés
Ezt végül feltehetőleg észlelte Yellen, és megpróbálta mérsékelni az okozott kárt azzal, hogy tegnap meglebegtette az idei kamatemelés lehetőségét. Ha ezt komolyan gondolja, akkor ez monetáris politikájának egészséges korrekciója lehetne, és úgy tűnik, ma már ezt kezdik árazni a piacok, részben ez lehet az oka a mai ralinak. Persze a lényeg az lesz, az amerikai piacok hogy reagálnak, mennyire hisznek a jegybank magabiztosságának visszatértében.
Paradox módon pont tegnapi beszéde közben lett rosszul a Fed-elnök. Miután nem fiatal, ez önmagában nem lenne szokatlan, de most a legrosszabb időben történt. A múlt hét óta a piac egyszerűen gyengének tartja a Fedet és elnökét, és ez az incidens óhatatlanul és sajnálatosan ráerősít erre.
Ezek után a Fednek nemigen lesz más választása, mint még az idei évben, lehetőleg már a következő két ülés valamelyikén megemelni a kamatot. Ha ez elmarad, az olyan bizalmi válságot indíthat el, ami a piacok összeomlását hozhatja. A piacok megunták az irracionális monetáris politikát és a félénk jegybankokat, és erős figyelmeztetést adtak az elmúlt héten, amint ez a chartokon is látszik.