4p
Az oroszok kissé mintha elbagatellizálnák az ellenük hozott szankciók jelentőségét, de a jegybanki kamatcsökkentési ciklus is lelassulhat ezek kiterjesztése miatt. Azt állítják, az alacsony olaj-, gáz- és más ipari alapanyagárak többet számítanak, mint a szankciók. A rubel esik, az orosz részvények pedig jóval olcsóbbak lettek az idén.

Még nem is léptek életbe, csak tárgyaltak róluk, de Oroszország máris alkalmazkodik az új amerikai szankciókhoz – írja a Bloomberg. Elvira Nabiullina, az orosz jegybank elnöke szerint az Oroszország elleni szankcióknak kevés hatása van az orosz gazdaságra. Ám a vártnál kisebb, negyed százalékpontos kamatcsökkentést jelentett be múlt héten (9,00 százalékra), amiben az is szerepet játszhatott, hogy Amerikában a szankciók kibővítéséről tárgyalnak.

Az orosz rubel júniusban a dollárhoz képest a legrosszabbul teljesítő deviza lett, miután az olaj ára tíz hónapja nem látott mélypontot ért el. Egy nagyobb kamatcsökkentést még áprilisban léptek meg. A jegybank elismerte, hogy a tervezett kamatcsökkentési folyamat lassulhat, ha a szankciók befolyásolják az inflációt és a pénzügyi stabilitást.

Több szankciót akarnak?

Az amerikai szenátus olyan határozatot fogadott el nemrég, amely bővítené a szankciókat. Javasolja egyes tőkeműveletek körének szűkítését, mint az orosz bankok és bányavállalatok tőkeemelései. Új korlátozások jöhetnek a vasúti, hajózási, bányászati ágazatokban és a csővezetékek kapcsán is. Az állampapírok és derivatívák terén nem javasolnak korlátozásokat, de megrendelnek egy jelentést, amelyben megvizsgálják ilyen szankciók lehetséges hatásait.

A Bloomberg elemzőket idéz, akik szerint ha korlátoznák az orosz államkötvények tartását a nyugati befektetők számára, az áresést okozna, veszteséget a jelenlegi tulajdonosoknak, de a kötvények ettől még vonzóak maradnának. Vételi lehetőséget jelentenének a helyi befektetőknek.

Az amerikaiak még vásárolnak

Úgy látszik, ezt az eshetőséget azonban kevesen veszik komolyan, mert a hét elején hárommilliárd dollár értékben adott el kötvényeket Oroszország, aminek nagy részét amerikai befektetők jegyezték le. Az európai befektetők egy része azonban kimaradt az akcióból, mert az azt bonyolító bank a szankciók hatálya alá tartozik.

Az orosz tíz éves államkötvény hozama az Investing.com szerint évi 7,7 százalék körül jár, ami nagyon vonzó a jelenlegi kamatkörnyezetben. Saját magához képest azonban viszonylag alacsony, az év elején ugyanis volt 8,3 százalék körül is.

Ezt mondta Putyin

Az orosz rubelben számolt MICEX (MCX) részvényindex az idén 16 százalékkal esett, a dollárban számolt RTSI index pedig 14-el. Miközben a világban a részvényindexek alapvetően új és új rekordokat döntöttek idén. A rubel viszont a dollárhoz képest még erősödött is kissé az év elejéhez képest, csak az utóbbi hetekben kezdett újra gyengülésbe.

Az alacsony olaj- és gázár, valamint egyes fémek és vegyi anyagok nyomott ára jobban sújtja az orosz gazdaságot, mint a 2014 végén bevezetett szankciók – kommentálta múlt héten Vlagyimir Putyin a szankciók kiterjesztésének tervét. Sőt azt állította, hogy a szankcióknak pozitív hatása is van. „Jobban meg kell erőltetni a fejünket, tehetségeket aktivizálni, a kulcsterületeken levő erőforrásokra kell koncentrálni” – idézték a DPA/APA hírügynökségek.

Az EU megint hosszabbított

Tegnap jelentette az MTI, hogy az Európai Unió tagországainak vezetői hat hónappal meghosszabbították az Oroszország ellen hozott gazdasági szankciókat, arra hivatkozva, hogy Moszkva nem tett eleget az ukrajnai fegyveres konfliktus rendezésére vonatkozó megállapodásban szereplő feltételeknek. A határozat a jelenleg érvényes intézkedés lejárta után, július végén lép hatályba, és januárig hosszabbítja meg a szankciókat.

Az amerikai kormány újabb emberekre és cégekre terjesztette ki az Oroszország ellen az ukrajnai szakadárok feltételezett támogatása miatt kiszabott szankciókat kedden. Az amerikai szenátus a múlt héten elsöprő többséggel megszavazta, hogy Donald Trump jelenlegi elnöknek a szankciók bármilyen könnyítését előzetesen jóvá kell hagyatnia a törvényhozással.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 40550 40100 40740 -0,39% 0 0 10 363 080 200 HUF 2026-02-11 17:05:15
MOL 3800 3750 3892 -1,81% 0 0 4 174 061 386 HUF 2026-02-11 17:07:44
MTELEKOM 1964 1960 2000 -1,01% 0 0 1 549 760 124 HUF 2026-02-11 17:05:06
RICHTER 11700 11640 11810 0,00% 0 0 2 172 882 350 HUF 2026-02-11 17:06:05
OPUS 544 543 548 -0,91% 0 0 73 941 229 HUF 2026-02-11 17:05:04
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A Mol és az OTP is pirosan világít a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 15:04
Csökkent a BUX-index, valamint a Mol és az OTP-papírok árfolyama is szerdán délutánig. Egyedül a Richternek sikerült minimálisan emelkednie. 
Részvény / Deviza / Áru Nagyon nem találja magát a magyar tőzsde, apró vigasz, hogy más sem
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 11:50
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 1,19 pontos nyitás után csökkent szerdán délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Merre indul a BUX? Felemás hírt kapott a Mol
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 09:35
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1,19 pontos csökkenéssel, 130 327,03 ponton nyitott szerdán. A keddi záró értékéhez képest alig változott.
Részvény / Deviza / Áru Nagyon úgy néz ki, hogy újabb csúcstámadást indíthat a forint
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 07:55
Jobbára erősödött szerda reggelre a forint a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Felbolydul a légi közlekedés a Lufthansa sztrájkja miatt
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 06:50
A Lufthansa német légitársasággal utazóknak csütörtökön járattörlésekkel és késedelmekkel kell számolniuk, mert a pilóták és légiutas kísérők aznapra sztrájkot hirdettek.
Részvény / Deviza / Áru Már megint bepánikoltak a piacok egy AI-eszköztől
Imre Lőrinc | 2026. február 11. 06:20
Vegyesen zártak kedden a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru A leszúrt Rittbergerrel álmodott a forint – esés lett a vége
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 18:59
A magyar fizetőeszköz gyengült a keddi bankközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP talpon maradt a csúszós parketten
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 17:41
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 474,09 pontos, 0,37 százalékos emelkedéssel 130 328,22 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru A meredek emelkedés után is van följebb az amerikai tőzsdenyitáskor
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 16:01
A főbb indexek emelkedéssel nyitottak kedden az előző napi meredek emelkedést követően.
Részvény / Deviza / Áru Robban az olaj? Trumpék a veszély miatt már saját egységeikre is ráparancsoltak
Czwick Dávid | 2026. február 10. 15:21
Rég látott rali bontakozott ki a kőolaj világpiacán. Az áraknak ezúttal komoly felhajtóerőt biztosít a geopolitikai feszültségek közül Irán és az Amerikai Egyesült Államok újra elmérgesedő viszonya. Közben egy, az amerikai felségjelzésű közel-keleti egységek számára kiküldött rendkívüli felszólítás is tovább rontotta a kínálati oldal biztonsági megítélését a kereskedők szemében, ami még tovább repítheti a nyersanyag piaci árát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG