Ismét éleződhet a feszültség az olajpiacon, ami már eleve magas fordulatszámon pörög hetek óta. A határidős piacokon egyre nagyobb esélyt adnak arra, hogy ha nem is lesz háború Irán és Izrael, esetleg az Egyesült Államok között, az árakat még hosszú ideig magasan tartják a térség muszlim diktatúráit megrengető társadalmi és gazdasági események.A térség nemzetközi vizein zajló katonai erőfitogtatás legnagyobb aduja szombatig az az iráni fenyegetés volt, hogy hadihajókkal és légi támogatással lezárják a Hormuzi-szorost, amin keresztül a világméretű olajkereskedelem túlnyomó része zajlik. Iránnak azért nincs joga ehhez, mert a nemzetközi jog erről egyértelműen rendelkezik.A szorost mindig szabaddá kell tenni az átmenő hajók számára.
Szombaton brit sajtójelentések szerint egy iráni hadihajó átkelt a Szuezi-csatornán és a Földközi-tenger belseje felé vette az irányt. Arról a hivatalos tájékoztatások nem szólnak, hogy mi a hajó iránya és helyzete, de a túlerőt figyelembe véve nem valószínű, hogy támadna. A provokáció viszont tovább élezi a katonai feszültséget a térségben, vitatott területekre terelve sokszor az amerikai haditengerészeti egységeket is.Iráni hadihajók tavaly átkeltek már a szoroson és provokálták az izraeli partőrséget, aztán saját teherhajóikat kísérve voltak az ománi és az ádeni-öbölben, valamint az Indiai-óceánon. Mindezek előtt utoljára 1979-ben az iszlám forradalom idején voltak nemzetközi vizeken. Az iráni admiralitás vezetője azt mondta az akcióval meg akarták mutatni, hogy megtehetik a behajózást, ugyanakkor Teherán békés szándékait is jelezte.
Az olajpiaci feszültséget a térség kitermelő országaiban zajló konfliktusok tartják életben. Az amerikai olaj ára hetek óta 10 - 102 dollár körül mozog, az Európában piaci irányadó, egyben legdrágább olajfajta a Brent pedig átlépte a 120 dollárt. Az ár annak ellenére emelkedett, hogy az amerikai dollár erősödött. Ez azért fontos, mert olajat dollárban jegyzik, így az erősödés általában csökkenti az árát. Fokozta a feszültséget korábban, hogy támadás érte Új Delhi izraeli nagykövetségét és egy hasonló akciót meghiúsítottak Georgiában (Grúziában) is. A támadások az Irán és Izrael között feszülő konfliktus súlyosbodását vetítik előre. Közben a legnagyobb kitermelő Szaud-Arábiában fegyveres konfliktus tört ki fontos olajlelőhelyek környékén a hagyományos siíta-szunnita forgatókönyv alapján.
A héten az is kifeszítette az olaj árát, hogy nagyot zuhantak az amerikai tartalékadatok. A készletek mennyisége mind a három vizsgált fő szegmensben alulmúlta a várakozásokat. A nyersanyagtartalékok 200 ezer hordóval csökkentek, ez durván alulmúlja az 1,9 millió hordós növekedési előrejelzést. A gázolaj tartalékok 400 ezer hordóval nőttek, alulmúlva a 600 ezres várakozást, a desztillátumok készlete 2,9 millió hordóval csökkent, sokkal jobban mint várták, az előrejelzések ugyanis mindössze 600 ezer hordós csökkenésre számítottak.