1p
A Bundesbank bejelentette,hogy a világ második legnagyobb aranykészletének csak 45 százalékát őrzik Amerikában, szemben korábbi pletykákkal, amelyek kétharmadról szóltak. Miután sok támadás érte az aranykészlet miatt, egyesek már azt is felvetették, hogy talán meg sincs, a következő években évi 50 tonnát hazahoznának belőle, és sűrítenék az ellenőrzéseket.

A német jegybank, a Bundesbank 3396 tonna aranykészlettel rendelkezik. Ebből 1536 tonna, azaz 45 százalék van az USA-ban, amelyet az ottani jegybank szerepét betöltő Fed őriz – mondta el Carl-Ludwig Thiele, a bank igazgatósági tagja nemrég a DPA hírügynökségnek. Az aranyból további 450 tonnát Londonban, 374 tonnát Párizsban őriznek, csak a többit, a készlet majdnem harmadát kitevő 1036 tonnát tartják Németországban, frankfurti trezorokban.

Ezekbe a trezorokba nem lehet bemenni

Korábban sok más szám és pletyka keringett az arannyal kapcsolatban, egyes összeesküvés-elméletek még azt is felvezették, hogy esetleg már nem is létezik vagy nincsen meg mind, esetleg kölcsönadták valakinek, ezért folyik a titkolózás. A jegybankot hivatalos támadások is érték az aranykészlet miatt, tavaly az ország számvevőszéke kritizálta a hatalmas kincs kezelésének átláthatatlanságát.

Parlamenti képviselők pedig meg kívánták tekinteni azt, de Párizsban és Londonban nem jutottak be a trezorokhoz, csak New Yorkban. Most Thiele azt mondta, hogy a következő években évi 50 tonnát hoznak majd haza a sárga fémből, és tárgyalásokat folytatnak arról, hogy ellenőrizhessék a külföldön maradó aranykészleteket.

A koreai háborúval kezdődött?

A szóban forgó aranykincs nem csekély, főleg hogy a jóval nagyobb USA készlete háromszor ekkora sincsen, csak 8133,5 tonna, utána mindjárt a németek következnek a világ országainak sorában. (Mögöttük közel ezer-ezer tonnával lemaradva az olaszok és a franciák jönnek, az ötödik helyen álló Kínának már csak 1040 tonnája van, alig előzi meg ezzel Svájcot). A német készlet összértéke 132,9 milliárd euró volt tavaly év végén, amiből minden egyes németre 45 gramm jutott fejenként, ennek értéke 1925 euró mindenkire – írja a Wirtschaftswoche című hetilap online kiadása.

De honnét is származik ez a sok arany, és miért tárolják külföldön? A lap szerint a készlet nagy része az ötvenes és hatvanas években gyűlt össze, mégpedig a koreai háború nyomán. Ekkor ugyanis nagy volt a kereslet a német áruk, főleg gépek és járműipari termékek iránt, ami komoly kereskedelmi mérlegtöbbletet eredményezett a partnerekkel szemben. Az akkori elszámolási rendszer szerint pedig (European Payments Union, EPU) ezt aranyban kellett rendezni, így az ország tartalékai növekedtek. Ezen kívül az IMF (Nemzetközi Valutaalap) is vásárolt német márkát arany ellenében a hatvanas években, hogy tartalékait feltöltse.

Hidegháborús beidegződések

Hogy miért is vannak még mindig főleg külföldön az aranytartalékok, azt változatlanul főleg a hidegháborúval indokolják. Korábban erősen tartottak attól, hogy egy esetleges háború esetén az arany gyorsan a szovjet csapatok kezébe kerülhet, a New Yorkban tárolt készlet viszont bármely válság esetén gyorsan lehetett volna dolláralapú üzletek fedezete. Hogy milyen okok szólnak még mindig a készletek külföldi tárolása mellett, ezzel kapcsolatban viszont a Bundesbank viszont csak ködös válaszokat ad.

Az arany árfolyama az elmúlt fél évben

 

Az arany kölcsönbe adásának kérdése is régen borzolja a kedélyeket és pletykák forrása. A Bundesbank mérlegében az „arany” helyét már 1999 óta felváltotta az „arany és aranyra szóló követelések” elnevezés. Tényleges kölcsönüzletekről 1997-ből tudnak, és azok is valószínűleg csak a készlet „százalékban egy számjegyű”, kisebb része erejéig folytak.

A pletykák még tartják magukat

Egy közelmúltbeli Bundesbank-nyilatkozat szerint pedig 2008 óta nem adtak kölcsönbe aranyat. Az arany sorsával, esetleges eltűnésével kapcsolatos pletykák a lap szerint addig nem is fognak megszűnni, míg a német parlamenti képviselők be nem jutnak a jelenleg állítólag nem látogatható párizsi és londoni trezorokba, ahogy azt 2011-ben az USA-ban megtehették.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG