Cikkünk Matolcsy György jegybankelnöki kinevezésének bejelentése előtt került publikálásra. A leendő MNB elnök portréját itt olvashatják! |
Az év elején megindult a találgatás-cunami az új jegybankelnökkel kapcsolatban, Matolcsy György neve akárhányszor előkerült januárban, a befektetők hirtelen pánikba este, a forint pedig gyengülésnek indult. Február eleje óta viszont a piac szinte tényként kezeli, hogy a nemzetgazdasági miniszer veszi át Simor András helyét az MNB élén. Elemzők ma már egyöntetűen állítják, nem is az a fontos, hogy hogyan hívják a jegybank első emberét, hanem hogy mit csinál.
Januárban tesztelték a tanácsot
Január végén a kamatdöntő ülés előtt a piacok egyértelműen a Monetáris Tanács idegállapotát tesztelték, arra voltak kíváncsiak, vajon a tanács megítélése szerint mi számít "kedvező piaci körülménynek", és hogy van-e nem hivatalos "árfolyamcélja" az MNB-nek. A tanács keze akkor sem remegett meg, 25 bázispontot vágtak az alapkamaton az új kormány által kinevezett külsős tagok a régi "garnitúrát" képviselő belsős tagokkal, az MNB elnökségével szemben. Ez közel 7 hónapja mindig így volt, kiderül a jegybanki jegyzőkönyvekből. Hogy miért volt szükség a tesztre?
A forint árfolyammozgása év eleje óta.Kattintson a nagyobb képért! |
Matolcsy György neve ekkor már a legesélyesebbek között volt, a nemzetgazdasági miniszter pedig előszeretettel hangoztatta, hogy szerinte az MNB-nek is a nagy központi bankokhoz hasonló eszközöket kellene bevetnie a gazdaság élénkítésére. Ezen eszközök egy részét a magyar jegybank eddig vagy nem használta vagy nem ért vele célt. Matolcsy azonban korábban úgy nyilatkozott, hogy közel 16 olyan jegybanki eszköz van, ami bevethető a gazdaság felrázására - hogy ezek melyek, azt nemigen részletezte. Azt is mondta ugyanakkor, hogy a forint árfolyam elengedése nem gond, szerinte nem volt megfelelő eszköz az infláció kordában tartására, hogy a forintot erősítették korábban. A piacok ebből azt olvasták ki, hogy a kormány szeretné gyengíteni a forintot és hogy az unortodoxia szele meglegyintheti a jegybankot is.
Eddig a galambok éve
2013 annyiban támogatja a galambokat (a lazításra hajló tanácstagokat nevezik így), hogy a gazdaság a vártnál jobban visszaesett, akárcsak az infláció. Mindkét januári adat meglepetés volt, és mivel egyelőre az infláció a cél közelébe süllyedt, a tanács még több érvet tud az alacsonyabb kamat mellé rakni - a piaci környezetet pedig továbbra is kedvezőnek ítéli meg.
A kamat a lúdas?
A piac ugyanakkor egyre inkább beárazza az alacsonyabb kamatot, mely 27-e óta történelmi mélypontján van ismét. A januári kamatdöntés után kissé megnyugodott a forint árfolyama azóta viszont folyamatosan emelkedik ismét. Ebben az alacsony kamat mellett szerepet játszanak a nemzetközi események - az olasz választások utáni minipánik - és természetesen az MNB is.
Az a nagy kérdés ugyanis, hogy milyen irányt vesz a magyar monetáris politika? Az elmúlt bő félévben a Monetáris Tanács nem okozott meglepetést, ha úgy tetszik, kiszámítható volt a kamatpálya, még a csökkenő kamatprémium sem zavarta nagyon a befektetőket.
Ismeretlen az új, természetes a félelem
A kérdés az, hogy az új jegybankelnök használ-e majd nemkonvencionális eszközöket a gazdaság motorjainak bedurrantására? A januári kamatdöntő ülés után a Tanács nem a kamattal, hanem egy közleménnyel küldött nyugtatót a befektetőknek: leszögezték, hogy a jelenlegi helyzetben az MNB-nek nem kell új eszközök után néznie céljai elérése érdekében. Ezzel párhuzamosan pedig Matolcsy György is adott egy nagyon visszafogott interjút, szakítva a korábbi unortodox retorikával. Az biztos, hogy a piac szerint a magyar gazdaságon nem sokat segítene egy eszközvásárlási program, de mindezek mellett a befektetők félnek az újtól, mert az új még ismeretlen.
Soha nem látott mélységbe süllyedhet a kamat - ez lehet az új elnök antréja
Horváth István, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója szerint az első félév végére 300-iggyengülhet az euró forintárfolyama, a vélhetően tovább csökkenő kamat - mely sosem látott mélységbe süllyedhet márciusban - nem okoz majd a forint piacán nagyobb megrázkódtatást, de a folyamatosan gyengülő trend megmaradhat. Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója szerint szinte biztos, hogy amennyiben erre a nemzetközi folyamatok lehetőséget adnak, a jegybank továbbra is a lazább politika híve lesz, és várható, hogy az irányadó kamat csökkentése mellett, esetleg ahelyett, a pénzmennyiség direktebb szabályozásával igyekszik a gazdasági számára a pénzügyi kondíciókat tovább lazítani. Duronelly szerint a Simor távozása körüli politikai hercehurca jelzés az új vezetésnek is: a kormányzati célok érvényesítése elsődleges a monetáris politikába.
A kamat viszont szinte biztosan tovább csökkenhet, a legfőbb jelölt ugyanis tegnap már szinte jegybankelnökként nyilatkozott arról, hogy a tovább csökkenő kamatpálya mérsékelheti az MNB további kamatköltségeit.
Egy dolog tűnik jelenleg biztosnak: izgalmas napunk lesz.