Szíria nem tartozik a nagy olajtermelők közé, viszont - a gyanú szerint vegyi fegyverekkel a saját népére támadó - Basszár el-Aszad elnök egyik legnagyobb támogatója, a szomszédos Irán igen.
Emelkedik az olajár a szíriai válság miatt. Az ország nem számít jelentős termelőnek, de a helyzet átragadhat a régióra. |
Az olajpiacokat most a lehetséges katonai beavatkozás fűti, mivel elemzők attól tartanak, hogy a Közel-Keleten újra nagyobb válság, illetve fegyveres konfliktus robbanhat ki, és ez a térség adja a világ olajtermelésének 35 százalékát. Így már érthető a nagy ijedtség.
A Brent olajára 117 dollár hordónként, a WTI pedig elérte a 112 dollárt, két éve nem volt ilyen drága. A piaci mozgások mögött az a félelem áll, hogy a globális kereskedelem nagy része megbénulhat a katonai beavatkozás miatt.
Átlépik a "vörös vonalat"
Az Egyesült Államok valószínűleg megtámadja Szíriát, információik szerint el-Aszad rezsimje népirtást rendelt el, vegyi fegyvereket is bevetett a lakosság ellen. Washington a "civilek védelmében" avatkozhat be, támogatva ezzel az Aszad- és Irán ellenes felkelőket. A szíriai elnök legnagyobb szövetségese Irán, mely már most jelezte, Washington jobb, ha "nem lépi át a vörös vonalat". A szövetségesek közül a légicsapások megindítását Nagy-Britannia is támogatja, de friss hírek szerint az ENSZ BT elé vinné a háború kérdését. Itt az állandó tagok közül Kína és Oroszország szinte biztosan megvétózná a közel-keleti válsággóc, Szíria megtámadását. Ezzel amúgy is csak pár napot csúszhat a támadás, kiszivárgott hírek szerint Obama holnap mindenképp kiadja a tűzparancsot.
Senki sem tudja mi lesz
A legrosszabb forgatókönyv szerint Irán válaszul elzárhatja a Hormuzi-szorost, ahol naponta 17 milliónál is több hordónyi olajat szállítanak keresztül, ezzel a lépéssel Teherán a globális nyersolaj-kereskedelem ötödét akasztaná meg.
A Hormuzi-szoros: nem véletlenül itt szokott katonai gyakorlatokat tartani Irán |
Az elemzők további olajdrágulással számolnak, de jelenleg nincs ember a Földön, aki meg tudná mondani, mit okoz egy Szíriában kilőtt amerikai tomahowk rakéta... Márpedig a katonai beavatkozás súlyától és a válaszcsapás nagyságától is függ, hogy meddig szaladhatnak el a nyersolajárak. Az elemzői konszenzus szerint a Brent egészen 120 dollárig drágulhat a következő napokban, a CMC Markets piackutató szerint azonban 126 dolláros ár sem lenne meglepetés, miközben a WTI hordónként 115 dollárba kerülhet nemsokára.