A Bankmonitor.hu által a lakosság átlagos havi banki kiadásait számszerűsítő mutató értéke egy negyedév alatt 2,7 százalékkal csökkent, amely elsősorban az MNB kamatcsökkentésének, valamint a bankszámla szolgáltatások átlagköltségének mérséklődésével magyarázható. A Lakossági Banki Kiadás Mutató (LBKM) értéke, mely mind a hitelekkel kapcsolatos törlesztéseket, mind az egyéb banki szolgáltatásokkal kapcsolatos havi kiadásokat tartalmazza, 12 287 forint/hó értékről 11 965 forint/hó-ra mérséklődött 2016. harmadik negyedévére - derült ki a felmérésből.
Banki termékekre fordított átlagos havi kiadás (Ft) Forrás: Bankmonitor. |
Mire jó ez az index?
A Bankmonitor.hu indexének elsődleges célja, hogy a lakosság bankok felé fizetett kiadásairól adjon objektív képet: a mutató számszerűsíti a kamatokat, költségeket, és a hitelek tőketartozásának visszafizetését is.
Mi változott egy negyedév alatt?
A mért 11 965 forint havi banki kiadás 90,8 százaléka továbbra is a hitelek törlesztéséhez kapcsolódik (tőketartozás és kamatfizetés formájában). A hitelekhez kapcsolódó átlagos havi kiadások a harmadik negyedévben felnőtt lakosonként átlagosan 10 869 forintot tesznek ki. Hiteloldalon a kiadások 2,7 százalékos mérséklődése a jelzálog termékek esetében az MNB kamat csökkentésének, a személyi kölcsönök esetében a banki verseny élénküléséből származó addicionális banki kamatmarzs csökkenésnek is köszönhető.
A hitellel nem rendelkező magánszemélyek átlagos havi kiadásai egy negyedév alatt 2,3 százalékkal csökkentek, így 1.096 Ft-ot tesznek ki a harmadik negyedévben.
„A lakossági piacon három fő trend körvonalazódott az elmúlt hónapokban a bankok árazásában: a lakáshiteleknél érdemi (MNB kamatcsökkentést meghaladó) változás csak nagyítóval található, a személyi kölcsönök esetében a bankok közötti verseny miatt a kamatok érdemben csökkentek, a bankszámláknál pedig egy-két bank újra érdemben mérsékelte az árait. Kamatoldalon rendkívül csekély tér maradt a további csökkenésnek, így érdemi anyagi előnyöket ma már csak a tudatos bankváltással és hitelkiváltással lehet elérni” – értékelte a piaci változásokat Sándorfi Balázs, a Bankmonitor.hu ügyvezetője.