Idén júliusban a Kaspersky Lab kutatói észlelték, hogy a korábban már ismert Svpeng trójai mutálódott és képes más alkalmazásba beírt szövegek ellopására, valamint számos egyéb jogosultságot is engedélyez magának az adott készüléken.
Így működik
A trójai a fertőzött weboldalakról hamis flash-lejátszó alkalmazásként került a kibertérbe. Aktiválásakor engedélyt kér a kisegítő lehetőségek használatára. (Ezek olyan szolgáltatások, mint például a képernyőn lévő szövegek felolvasása vagy épp a hangvezérlés.)
Ezzel az egy funkció kihasználásával a következő tevékenységekhez szerez jogosultságot: hozzáférhet más alkalmazások felhasználói felületéhez; képernyőfotót készít minden egyes alkalommal, amikor a felhasználó hozzáér a képernyőhöz; hozzáférés kétlépcsős azonosítás során használt adatokhoz; vagy banki hitelesítő adatokhoz. Rendszergazda szintű jogosultságot adhat magának, amivel felülírhatja más alkalmazások jogait. Ez azért is fontos, mert néhány alkalmazás - főként a mobilbanki alkalmazások - nem engedik, hogy képernyőfotó készüljön róluk használat közben. Ilyenkor a trójai adathalász tevékenységet is folytat. A kutatók listázták azokat az URL címeket, amelyek a vezető európai lakossági banki alkalmazásokra irányulnak.
Ezenkívül alapértelmezett SMS alkalmazásként telepítheti magát, és ilyen módon képes SMS-ek küldésére és fogadására, hívások kezdeményezésére és névjegyek olvasására. Továbbá blokkolhatja az alkalmazáshoz rendelt rendszergazda jogok törlésére irányuló kísérleteket - ezzel megakadályozza, hogy törölni lehessen a készülékről. A trójai rosszindulatú módszerek még teljesen frissített eszközökön is működnek, még a legújabb Android operációs rendszeren és az összes biztonsági frissítéssel rendelkező készüléken is.
A trójai egyelőre még nem alkalmazható széles körben, és a támadások száma is alacsony. Az eddig észlelt támadások többsége Oroszországban (29%), Németországban (27%), Törökországban (15%), Lengyelországban (6%) és Franciaországban (3%) volt, melyek némelyike adathalász támadásoknak tűnnek.
Hogyan védekezzünk?
A Kaspersky Lab azt javasolja a felhasználóknak, hogy telepítsenek egy megbízható biztonsági megoldást készülékükre. Továbbá mindig ellenőrizzék, hogy az alkalmazások megbízható forrásból származzanak, és ne töltsenek le semmit, amely gyanús vagy amelynek forrását nem lehet ellenőrizni. Végül, de nem utolsó sorban, figyeljenek arra, hogy az alkalmazások további jogosultságokat ne szerezzenek.