A korábbi devizahiteles ügyfelek az elszámoló levél hatályosulásától számított 60 napig díjmentesen szüntethetik meg végtörlesztéssel hitelszerződésüket - hívja fel a figyelmet a K&H Bank. Ez azonban nem azt jelenti, hogy már most lehet rohanni aláírni az új papírokat.
A felmondás ugyanis csak az elszámoló levél kézhezvételétől számított 31. napon lesz hatályos, a meglehetősen furcsa törvényi megfogalmazás szerint. Ha valaki korábban mondaná fel a szerződést, az még az elszámolás előtti (például devizaalapú) hitelszerződésre vonatkozna - figyelmeztet a K&H.
Magyarán a felmondási nyilatkozatot a megérkezett levél átvételétől számított 31. naptól a 91 napig kell benyújtani a kiválasztott új pénzintézethez. (Persze, nem igazán ésszerű az, hogy bármely bank szőrösszívűen elzárkózna attól, hogy a távozni akaró ügyfele csak végtörlesztési, stb. díj nélkül kezdeményezze hamarabb a hitel lezárását, hiszen ebben az esetben az ügyfél pár napot várna és újra beadná a kérelmet, s így növelné az ezzel eltöltött időt.
Mi van, ha felmondtuk a régi hitelt, de még nincs meg az új?
A törvény szerint amikor beadtuk a kérelmünket korábbi bankunkhoz, onnan számolva újabb 90 nap áll rendelkezésünkre arra, hogy a hitelt - minden egyéb költség felszámítása nélkül - lezárjuk. Fontos tehát látni - és a K&H MTI-hez eljuttatott közleménye itt téved -, hogy a hitel felmondásának nem feltétele az új kölcsönszerződés megléte. Azaz lehet ugyan olyan személy, aki későn ébred és már kicsúszott a ingyenes végtörlesztést lehetővé tett felmondási időszakból, de ez aligha azért lesz, mert nem kapott új ajánlatot. (A K&H vélekedése szerint a hitelkiváltó kölcsönt nyújtó új bankok egy része ilyen esetben kifizeti az a korábbi hitel végtörlesztési díját, pontosabban ezt az összeget beépítik a kiváltó hitel összegébe.)
Probléma eszerint csak akkor keletkezhet, ha felmondtuk korábbi hitelünket, ám közel 3 hónap alatt sem találunk olyan újrakötő pénzintézetet, amelyik számunkra kiváltó hitelt adna. Ebben az esetben ugyanis a hitel kifizetése a felmondást követő 91. napon egyösszegben hatályossá válik. Ilyenkor már semmi sem segít, az ügyfélnek virítania kell a fennálló tőketartozás összegét - legfeljebb méltányosságot kérhet az épp elhagyni kívánt banktól....
Alaposan nézzünk körül!
A K&H azt javasolja a hitelcserén gondolkozóknak, hogy alaposan nézzenek körül a hitelajánlatok között. Az elszámoló levélben szereplő fennálló forintösszegre, a havi törlesztő részletre és a hátralévő futamidőre van szükség a minél pontosabb összehasonlító számításhoz, amiből kiderülhet, mennyivel jár jobban az új hitellel az ügyfél.
Hogy most éppen milyen ajánlatok forognak a piacon, arról a Privátbankár.hu-n is tájékozódhat: friss összeálításunkban megnéztük, mivel csábítják az ügyfeleket a bankok >> |
Annak is érdemes utánanézni, mely bankok azok, amelyeknél a meglévő tartozásra vonatkozó felmondólevél és fennálló hiteltartozásról szóló igazolás nélkül is kezdeményezhető az új szerződéskötés. Ugyanakkor a fennálló hitelszerződés felelősségteljes felmondásához nem árt, ha biztosra megyünk és a rendelkezésre álló 91 (31+60) nap alatt legalább ígérvényt kérünk az új hitel folyósítására kiválasztott új banktól.