Baromfitartás valahol Ázsiában (Pixabay) |
Az iparszerű állattenyésztő üzemek bánásmódja a baromfival, sertéssel, marhával sok vásárlónak elrontja az étvágyát Németországban. Ilyen szörnyűségek a csirkék csőrének rövidre vágása, a sertések érzéstelenítés nélküli kasztrációja, és évi 45 millió hímnemű naposcsibe, azaz kiskakas leölése – írja a Handelsblatt.com. Ezt a német élelmiszer-kereskedők is megérzik eladásaikon, ezért igyekeznek fellépni ellene.
A Rewe kiskereskedelmi lánc, az Aldi és a Lidl konkurense most egy holland céggel és egy egyetemmel olyan vállalkozást alapított, melynek egyetlen célja a tojásokban levő embriók nemének korai detektálását megoldani. Ugyanis évente 45 millió kiskakast ölnek le azért, mert nem raknak tojást, ezért gazdaságtalan lenne a takarmányozásuk.
Bedarálnák őket, csak korábban
Az új eljárással még az előtt lehetne megállapítani az embriók nemét, mielőtt a tojásban levő embriónak a fájdalomérzékelési képessége kifejlődik. Így fájdalommentesen tudnák az ilyen tojásokat takarmányként bedarálni. (Ahogy most a megölt kiskakasokkal is teszik.)
Az Aldi és a Lidl a lap szerint már évekkel ezelőtt száműzték a kínálatukból a ketrecben tartott tyúkok tojásait. A sertések érzéstelenítés nélküli kasztrálása ellen is felléptek, előbb, mint ahogy a német hatóságok is megtiltanák ezt az eljárást. (Betiltották, de csak 2019-től.) A tojók csőrének megkurtítása elleni harcban is élen járnak az áruházláncok. (A csőrt azért vágják le, hogy a szűk helyen tartott állatok ne tegyenek kárt egymásban.)
Sok a vegás a németeknél
Marketingszakemberek szerint ha az egyik áruházlánc hasonló lépést tesz, a többiek követik. Ma már sokkal többet várnak a kereskedelmi láncoktól, mint egyszerűen jó árut kedvező áron. De állatvédők szerint még többre lenne szükség, mert amíg az alacsony árak versenye tart, addig nem tudnak igazán javulni a tartási körülmények.
Németország egyébként meglehetősen elöl jár a vegetáriánus, azaz a húst elutasító életmódban, az országban 5,3 millió főre becsülik a vegetáriánusok számát. (Statista.com, 2016-os adat.) Ebből mintegy 800 ezer lehet vegán, azaz olyan, aki mindenféle állati eredetű összetevőt tartalmazó élelmiszert elutasít. (Lásd részletesebben a Wikipedián.)
Magyarországon is
Magyarországi forrásokat is próbáltunk keresni ezekről a kérdésekről, de néhány bulvárcikken kívül alig találtunk. Az Agrárszektor.hu 2015-ös cikke szerint Magyarországon évente 6-7 millió kiscsirkét ölnek le, leginkább egy humánusabb módszerrel, szén-dioxid-gázzal. Részben a kiskakasokat, részben beteg, hibával született állatokat.
A Google segítségével fellelt hazai állatvédelmi szervezetek honlapjuk alapján vagy a kormányzattal csatáznak emberséges állatvédelmi szabályozásért, vagy elsősorban házi kedvenceink, otthontalan, elveszett kutyák, macskák védelmével vannak elfoglalva. Esetleg a farkasokéval.