A Google San Fransiscó-i I/O konferenciáját épp úgy várják a kockák, mint a messiást, mivel ezen a két napon jelenti be a vállalat a legfontosabb technikai fejlesztéseit. Újdonságokból idén sem volt hiány, összeszedtük azt az öt legfontosabbat, ami érdekes lehet azoknak, akik már eladták a lelküket a Googlenek.
1. Szebb, jobb, okosabb – jön az Android N
A Google még márciusban mutatta be az új operációs rendszerét, az Android N-t. Az új rendszerrel jön minden, ami eddig hiányzott: osztott képernyős multitasking (programok párhuzamos futtatása), gyorsbillentyűk, egy új emotikon-szett (az örökké chatelők legnagyobb örömére), emellett testre szabhatók lesznek az alkalmazások értesítései, és képes lesz kép a képben (picture in picture) felvételi módokat is kezelni, ez elsősorban azoknak lesz izgalmas, akik az okos eszközeiken játszanak és streamelnek (online közvetítés) egyszerre.A fejlesztők örömére új alkalmazásfejlesztési felületet is kap a rendszer (ami Vulkan névre hallgat), ezzel az eszköz grafikus vezérlőjét is kézzel állíthatják be, a legszebb képhatásért. A hátrány? Jövő nyárig még biztosan nem lesz kész. Az Android N egyébként nem a végleges név – eddig minden rendszert egy édességről neveztek el –, a névadásra egyébként közösségi szavazást írt ki a Google.
2. Ápol és öltöztet – Android Wear 2.0
A hordható eszközök szerelmeseinek is tartogatott meglepetést a Google, a 2014-es piacra dobás után most úgy döntöttek, hogy teljesen átdolgozzák az okos karórájukat, az Android Weart. A nemes egyszerűséggel 2.0 verziószámmal ellátott új óra külsőleg nem változik, tudásban azonban annál inkább: például ezentúl ez is képes lesz bármilyen alkalmazás adatait megjeleníteni, akárcsak az Apple konkurens terméke.
Forrás: Wikipédia, Raysonho |
Az új Watch emellett képes lesz különböző kézmozdulatokat felismerni (fitnessz alkalmazások szempontjából kifejezetten előnyös), javítják az alkalmazások szinkronizációját, emellett a Googlenek célja, hogy az óra képes legyen önmagában is működni, hogy a felhasználónak ne kelljen mindenhova magával cipelnie a telefonját. Ráadásul még egy icipici, érintős QWERTY billentyűzetet is sikerült belezsúfolniuk a fejlesztőknek, csak, hogy teljes legyen a sci-fi élmény.
3. A te autód milyen oprendszeren fut?
Bár voltak kisebb nagyobb zökkenők a Google önjáró autójának fejlesztésében (legutóbb épp busszal karambolozott az egyik vezető nélküli jármű), a vállalat nem tett le arról, hogy betörjön az okos kocsik piacára, sőt. A tervek szerint az Android Autóval automatikusan együtt jár majd a legnépszerűbb közösségi térképalkalmazás, a Waze, emellett a kocsik képesek lesznek vezeték nélküli hálózaton összekapcsolódni (a korábbi típusoknak ehhez még USB kapcsolat kellett). A kocsikban is várhatóan az új operációs rendszer fut majd, a már említett új kezelőfelület pedig nagyobb szabadságot ad majd az autógyártóknak, hogy személyre szabják a kocsik vezéregységét. Azt egyelőre azonban még nem tudni, hogy pontosan hány gyártó lehet érdekelt a Google önjáró autójában.
4. Szellem a gépben: emberibb lett a Google asszisztense
A vállalat vezérigazgatója, Sundar Pichai bemutatta a Google Asszisztens új verzióját is, ami már inkább hasonlít egy chat alkalmazásra semmint a Google Now eddigi kereső-szerű felépítésére. Az új mesterséges intelligenciával már szó szerint társalogni lehet, a program hangra és szövegre is egyaránt képes reagálni, és az adott kontextusnak megfelelően teszi a dolgát. Mindezt egy filmes kereséssel illusztrálta Pichai, aminek végül mozijegy vásárlás lett a vége. Ez az AI (mesterséges intelligencia) kerülhet majd valószínűleg az otthont felokosító Home, valamint a video beszélgetést népszerűsítő Allo új alkalmazásba is.
Forrás: Wikipedia |
5. Saját álomvilág az abszolút kockáknak: VR Daydream
A következő nagy dobásból, így a virtuális/kiterjesztett valóság fejlesztésekből sem maradhatott ki a Google, olyannyira, hogy bejelentették a saját, mobil virtuális valóság platformjukat, az Android N-re szánt Daydreamet. A gyakorlatilag Android alapú VR rendszer számos módon terjeszti majd ki a felhasználó érzékeit, a Google első körben a saját alkalmazásait, így a YouTubeot, a térképet (utcanézettel együtt), a Play Store-t, a Play Movies-t és a Google Photos-t dolgozza át az új platformra.
A tervek szerint érkezik majd hozzá saját szemüveg is, ami azzal, hogy a saját rendszerükön fut majd, nem lesz versenytársa sem a számítógépekre szánt HTC Vive-nak vagy épp az Oculus Riftnek, a korábbi Cardboard szemüvegnél azonban biztosan többet tud majd. A Daydreamnek egyetlen nagy hátulütője van: csak speciális szenzorokkal és képernyővel felszerelt telefonokon fog működni, ezek megjelenését idén őszre ígérte a vállalat.
+1. Alkalmazások letöltés nélkül – Instant Apps
Képnézegetés, hírolvasás, üzenetváltás – egy átlagos felhasználó telefonján legalább száz különböző alkalmazás van, hogy minden funkciót képes legyen mobilon elérni és kihasználni. A fejlesztők többsége elégedett ezzel, a Google viszont úgy döntött, áthidalja az állandó letöltés problémáját az Android Instant App segítségével.
A fejlesztés lehetővé teszi, hogy anélkül használjunk alkalmazásokat, hogy azokat teljes egészében le kelljen tölteni a készülékre, a Google Play csupán azt csípi le az alkalmazásból, amire épp szükség van – például egy videó megnyitásához. A Google meglátása szerint egy igen egyszerű, apró módosítás segítségével bármilyen alkalmazást bele lehet illeszteni majd ebbe a rendszerbe, ami várhatóan az év végére lesz elérhető az app storeban.