5p
A Siemenst érdekli a részvétel az új paksi beruházásban – közölte az Alapblog.hu-val az energetikában is globális vezető szerepet játszó német óriásvállalat alelnöke. Egy nukleáris erőmű mindig és mindenütt a legdrágábban működtethető energiatermelő kapacitások közé tartozik. Igaz, Németország átállítása megújuló energiára szintén elképesztő pénzeket emészt fel...

Nagyon sok pénzbe kerül az államnak az atomenergia

Dr. Volkmar Pflug az Alapblog.hu újságírójának, Zentai Péternek adott interjújában beszél arról, hogy a nukleáris energia előállítása nagyobb támogatásra szorul, mint akár a szélenergia, akár bármely fosszilis energiaforrás. Még az alapvetően drága gázturbinás erőművek által termelt energia is sokkal csekélyebb támogatást igényel. A Paks II. projekt kapcsán nem kívánta kommentálni más országok energetikai döntését, ugyanakkor szerinte az energiapolitikának az energia folyamatos biztosítását is figyelembe kell vennie.

A Siemens alapvetően visszavonult a nukleáris energiaágazattól. „Szakmai, technológiai vezető szerep vállalására sem törekszünk már. Az általunk kínált szolgáltatások skálája nukleáris projektek esetében hagyományos, nem-nukleáris szolgáltatásokra és termékekre korlátozódik” – tette hozzá dr. Pflug. Ugyanakkor kijelentette, hogy a Siemens mindenképpen érdekelt a Paks II. beruházás nem-nukleáris technológiájában.

Akár Amerikából is hozhatunk gázt, ha folyik

A palagáz-forradalomra kitérve, a Siemens alelnöke hangsúlyozta, hogy a kitermelésben nem kívánnak részt venni, viszont a kitermeléshez szükséges új technológiák fejlesztésében és a hozzájuk rendelt turbinák, kompresszorok, automatikák gyártásában vezető szerepre törekszenek. A palagáz cseppfolyósítva révén (LNG) reálissá válhat az import például Amerikából. Az LNG olyan lehetőség, amely még változatosabbá, diverzifikáltabbá teszi a piacot, miáltal növekszik a beszállítók közti verseny és egyúttal az ellátás is biztonságosabbá válik.

Az állam kihátrál a napenergia mögül - óriási zuhanás

A nagy németországi energiaváltás (Energiewende) az interjúalany szerint nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem épülhetnek hagyományos forrásokon alapuló energiatermelő kapacitások a jövőben. Azok még várhatóan nagyon sokáig létezni fognak. Velük kapcsolatban az a cél, hogy minél korszerűbbekké váljanak, kevésbé szennyezőek legyenek.

Német tervek: csökkenő energiaigény, növekvő megújuló források. Forrás: energytransition.de

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) legfrissebb prognózisa szerint a következő 25 évben csaknem további 40 százalékkal fog bővülni az energia iránti kereslet, azon belül a legerőteljesebben a földgáz iránt.

Német tervek: kevesebb szén és nukleáris energia, több megújuló forrás. Forrás: energytransition.de

Három-négy évvel ezelőtt Németország jelentette a napenergia alapú (fotovoltaikus) piac felét. Ennek oka az volt, hogy a napelemes energia előállítóit példátlan nagyvonalúsággal szubvencionálta a szabályozó rendszer. Tavaly módosítottak a megújuló forrásokra vonatkozó törvényen és jelentősen csökkentették a napenergiához kapcsolódó építési és előállítási pénztámogatásokat illetve a garantált „napenergia-felvásárlás” arányát, ezáltal 75 százalékkal (!) zuhant a napenergia részesedése a német piacon.

Elképesztő pénzbe kerül az átállás megújuló energiára

Az Energiewende céljai részben megvalósultak azzal, hogy egyre nagyobb arányt képviselnek a megújuló energiaforrások: ezek már most a németországi energia-előállítás 26 százalékát teszik ki.

Az Energiewende „sztori” másik oldala viszont kimondottan kudarcos eddig: 2012-ben és 2013-ban kimondottan nőtt Németország CO2 kibocsátása, ugyanis fokozottan teret hódítottak újra a lignites erőművek. „Bármennyire paradoxnak tűnik is, amit mondok: az Energiewende közepette, 2013-ban több barnaszenet égettünk el, mint valaha” – tette hozzá az interjúalany.

A Volkmar Pflug által említett széndioxid-kibocsátás-növekedéshez hozzátartozik, hogy közben a gazdasági teljesítmény is szépen bővült. Kék vonal: GDP-változás, arany vonal: üvegházhatású gázok kibocsátásának változása. Forrás: energytransition.de
Az átállás és az alternatív termelés miatt nagyon drága lett az áram Németországban. Bár óriási szubvenciókkal támogatja az állam a megújulókat, de ezt a költséget leginkább az emberekkel fizettetik meg. A német háztartásoknak jelenleg kétszer annyit kell fizetniük az áramért, mint amerikai társaiknak. Írásunk a háttérről >>

„Mára kiderült, hogy a német energiafogyasztóknak évi 26 milliárd eurójába kerül a megújuló energiaforrások támogatása. Ez az összeg folyamatosan növekszik – a megújuló energiák szubvencióját 20 évre garantáló adórendszer alapján…

Nem a nap, hanem a szél lesz a befutó?

A megújulók között azokat a technológiákat kell előnyben részesíteni, amelyek az energiát a leghatékonyabban, a legkisebb befektetéssel és a legalacsonyabb működési költséggel képesek előállítani. „Mi a szélenergiában látjuk a legnagyobb potenciált és a kutatás-fejlesztési tevékenységünket is erre fókuszáljuk – nyilatkozta a Siemens alelnöke.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Elbocsátásokra készül egy autógyár, világszerte küldenek el embereket
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 17:12
Önkéntes létszámleépítést tervez a Nissan.
Vállalat Baj van a légzsákokkal – újabb autókat hívnak vissza
Privátbankár.hu | 2025. június 28. 11:10
Sürgősen javítani kell.
Vállalat Furcsa mintát mutatnak a Mazda eladásának változásai
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 16:15
A Mazda Motor Corporation pénteki közleménye szerint az idén január-májusban értékesített járműveinek száma éves szinten 4,3 százalékkal 533 402-re emelkedett.
Vállalat A BYD újabb gyárépítést indít, kormányzati segítséggel
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 15:50
A kínai elektromos autógyártó 32 milliárd forintért épít buszgyártó üzemet Komáromban, jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken.
Vállalat Dobott egy hátast a Nike nyeresége
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 14:33
Az amerikai sportszergyártó nyeresége 86 százalékkal zuhant a negyedik pénzügyi negyedévében az eladások csökkenése és a költséges vállalati szerkezetátalakítás hatására.
Vállalat Nagy siker a kínai mobiltelefongyártó második ajtómodellje
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 13:20
Xiaomi új SUV-jára leadott hatalmas megrendelések fokozzák a Teslával szembeni kihívásokat.
Vállalat Nagy bejelentést tett a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:41
A Magyar Telekom 2025. június 26-án rendkívüli közgyűlést tartott, amelyen döntés született a Társaság passzív mobil infrastruktúra portfoliójának egy kizárólagos tulajdonú leányvállalatba történő szétválasztásáról.
Vállalat Lepacsizott a Mol és az MVM – befutott egy méretes olajszállítmány
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 09:59
Megérkezett a horvát kikötőbe.
Vállalat Óriási üzlet közeleg az olajiparban?
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 09:14
80 milliárd dolláros biznisz lehet.
Vállalat Az Uber boszorkányos módszerrel jutott hatalmas profithoz?
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 17:31
Amerikai tudósok szerint egy algoritmus szisztematikusan megemelte a viteldíjakat a sofőrök és az utasok kárára. Korábban brit kutatók is erre jutottak. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG