Szakított az elektronikus fizetési szolgáltatásokat kínáló PayPal és a kereskedőóriás eBay. A felbontott szerződés értelmében a PayPal bármelyik másik e-kereskedelmi szolgáltatóval dolgozhat együtt, ahogy az eBay is implementálhat új fizetési módokat a rendszerébe.
A nagyreményű céget még 2002-ben vásárolta meg a növekvő eBay, akkor 1,5 milliárd dollárt adtak a PayPalért, egyes becslések szerint viszont ma eléri a 40 milliárd dolláros értéket.
A döntés sokakat meglepett, főleg azért, mert a legtöbben azt hitték, hogy a két szolgáltató nagyon is jól megfér egymás mellett: a PayPal fizetési megoldásai felgyorsírják az eBay vásárlásait, így többet adhat el gyorsabban. A PayPal cserébe adatokat kap a vásárlókról és ezáltal fejlesztheti tovább a szolgáltatásait.
Az idők azonban változnak és a felgyorsult fejlődés ütemét nem feltétlenül tudta felvenni a nagy e-kereskedelmi platform, ami magával rántotta fizetési szolgáltatót is. Ezt a rabigát ledobva a PayPal gőzerővel koncentrálhat a fejlesztésekre, amire szüksége is van. Ganna Jevtusenko a PayPal kelet-közép-európai üzletfejlesztési vezetője a mobilfizetési jövőjéről és a konkurenciáról:
Vészes sebességgel fejlődnek azok a szolgáltatások, amelyeknek csak egy célja van: végleg leszámolni a készpénzes és a bankkártyás fizetéssel. A mobilfizetés egészen addig nem volt igazán a köztudatban, amíg az Apple ki nem dobta az új iPhone 6-ot, amivel már belekóstolhattak a vásárlók az érintéses fizetés új evolúciójába.
Na nem mintha ne lett volna korábban is elérhető ez a fizetés: a Near Field Communication (NFC) technológiával ellátott mobilok már régóta a piacon vannak, a Google pedig elindította a Wallet szolgáltatását, amely egy digitális pénztárcaként funkcionál, ám nem volt még biztonságos a rendszer és elsőre gyorsan megbukott.
Magyarország a mobilfizetés tekintetében igen jól áll: nem csak a mobiltelefonra van szükség a tranzakcióhoz, kell az üzletnek egy terminál is. A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi adatai szerint nagyjából 38.000 terminálnál fizethetünk egyérintéssel, ami az összes terminál 42 százaléka.Ezeket az eszközöket 2020-ig alkalmassá kell tenni az egyérintéses fizetésre.
Azt, hogy valóban ebbe az irányba halad a jövő fizetési rendszere, kár tagadni. A kérdés igazából az: ki csípi meg a felhasználókat egy olyan egyszerű és biztonságos módszerrel, amely egy csapásra a mainstream, mindennapi felhasználások sorába repíti technológiát. Egyre többen kínálják fel ezeket a lehetőségeket és az üzletek is egyre nyitottabbnak tűnnek.
A PayPal nem csak a nagy techóriásokkal, az Apple-lel és a Google-lel harcol, hanem a bankkártya-kibocsájtókkal is. Szinte mindenki akar egy jókora szeletet több ezermilliárd dolláros tortából. A Mastercard is előállt már saját rendszerével a Samsunggal együttműködve, de ugyanígy tettek a telekommunikációs cégek, a bankok és független fejlesztők is.
A harc tehát egyre élesebb, a fogyasztónak pedig várhatóan egyre könnyebb. Azt, hogy ki kavarja fel legközelebb az ismeretlen vizeket a digitális fizetések tengerén még nagy kérdés, de esélyesnek tűnik, hogy a Microsoft is beszáll a pénztárcákért vívott harcba.