2018. februárjában ismét meglátogattuk három hazai hipermarketlánc egy-egy egységét, hogy megvizsgáljuk, hogyan alakult 30 termékből álló minta-élelmiszerkosarunk ára. Ez egyébként különleges alkalom volt: éppen 11 évvel ezelőtt, 2007 februárjában indítottuk sorozatunkat.
Az év elején rögtön egy komoly áremelkedést mértünk a hazai hipermarketekben, januárban a Privátbankár.hu Árkosár-felmérése közel 11 éves történelmének csúcsára emelkedett. Februárban erről a szintről ereszkedett valamivel lejjebb az élelmiszerkosár átlagértéke - ez azonban leginkább egy áruház árcsökkentésének köszönhető.
Három áruház közül kettőben, az Auchanban és a Tescóban tovább emelkedtek az árak, igaz, csak hajszálnyival. Az Interspar viszont az előző havi komolyabb áremelés után most korrigált, itt bő 4 százalékot csökkent élelmiszerkosarunk ellenértéke. Az előző hónaphoz képest így összességében 242 forinttal, 1,2 százalékkal csökkent az átlagár.
Az előző évhez képest viszont ismét nagyot drágult a nagybevásárlás - ez persze nem meglepő, egyébként is visszatért az infláció, másrészt pedig az adatsorból mostanra tisztult ki a tavaly év eleji élelmiszeráfa-csökkentés hatása, így már áfacsökkentett árakat hasonlíthatunk össze áfacsökkentett árakkal. Miután mindhárom áruház jóval drágábban kínálta az élelmiszereket, mint egy éve, az átlagos kosárérték 1270 forinttal, közel 7 százalékkal emelkedett. Az Auchan és az Interspar 6 százalék alatti mértékben drágult egy év alatt, míg a Tesco közel 10 százalékot emelt tavaly februárhoz képest.
Az Árkosár értéke így 19 666 forint lett, ennyibe kerül egy átlagos családi nagybevásárlás hipermarketeinkben. Persze olcsóbban is meg lehet ezt úszni, akár 18 ezer forint alatt is - ehhez viszont az kellene, hogy mindent ott szerezzünk be, ahol a legolcsóbban kínálják. Ez azonban elég macerás folyamat, tripla utazgatást vagy tripla létszámú bevásárlócsapatot igényelne.
Mi lett olcsóbb? Mi drágult?
A KSH kedden teszi közzé a fogyasztói árak januári alakulásáról szóló inflációs adatot. |
Havi összehasonlításban komolyabb, 30 százalékot közelítő áremelkedést csak a krumplinál és egyes felvágottaknál mértünk. A tojásnál viszont úgy tűnik, megtorpant a nemrég még megállíthatatlannak tűnő áremelkedés, sőt: 20 százalékkal csökkent a tojás átlagára egyetlen hónap alatt. Emellett 15 százalékkal olcsóbb lett a chips, bő 10 százalékkal csökkent a tea és a kávé ára is.
Tavaly februárhoz képest viszont szinte minden drágult, egyedül egyes szénsavas üdítőknél mértünk 10 százalékot meghaladó árcsökkenést. Az éves áremelkedés-rekorder továbbra is a tojás 38 százalékkal, de felzárkózott hozzá az alma (36%) is. Legalább 20 százalékot emelkedett a banán, a liszt, az UHT tej és a tejföl ára, 10 százalék fölötti mértékben drágult a csokoládé, a tészta, a májas, a margarin és a narancslé ára is.
Havi legolcsóbbak: 1500 forintos romantika
A meglehetősen vegyes megítélésű Valentin-naphoz közeledve megnéztük, mennyibe kerül a spórolós romantika: márkára és minőségre való tekintet nélkül mindenhol felkutattuk a legolcsóbb pezsgőt, epret és dobozos bonbont.
Hogyan számoltunk? Kosaras módszertan >> |
Pezsgőt legolcsóbban az Auchanban találtunk, a Szovjetszkoje Igrisztoje (ami nevének hangzása ellenére magyar termék) 599 forintba került. Az Intersparban a Burg márkájú pezsgőt 649-ért adták ottjártunkkor, a Tescóban a König pezsgő 699 forintért került a polcra.
A pezsgőhöz jól illik az eper, aminek persze épp nincs szezonja - azért így is találtunk mindenhol spanyol epret, az Auchanban például kilónként mindössze 2350 forintért. Az Interspar és a Tesco szintén spanyol epret forgalmaz, kilónként egyaránt 2396 forintért.
A legolcsóbb bonbont a Tesco kínálta, kilónként 2236 forintért Charlotte brandyvel töltött édességet találtunk. Az Auchanban a Doulton töltött csokoládé-praliné kilónként 3860 forintba került, az Intersparban a Bonbonetti desszertje volt a legolcsóbb, kilónként 4592 forintért.
Összességében aki jól kombinál, nagyjából 1500 forint körül kihozhatja a pezsgő-eper-bonbon kombinációt, amivel megpróbálhatja levenni lábáról párját.