1p
Utoljára 1974-ben volt ilyen alacsony az infláció - az adóhatásoktól megtisztított mutató már az elmúlt negyedévben csökkent, sőt 2% alá süllyedt, a most közölt márciusi adat ennek ellenére meglepetés volt.

Majd 40 éve nem láttunk ilyet: a pénzromlás üteme 2,2%-ra lassult, bár elemzők ennél magasabb inflációt vártak a hét elején. Idén 2,5 százalékos lehet az éves infláció, és jövőre is az MNB 3 százalékos célszintje alatt maradhat. A jegybank az átmeneti hatások kiszűrése érdekében több inflációs alapmutatóval számol, erre azért van szükség, hogy ténylegesen kiderüljön, mekkora az inflációs nyomás a gazdaságon. Ha ezeket alaposabban szemügyre vesszük, pontosabb képet kaphatunk a mostani meglepetés adat okairól is.



Egyre kevesebbet fogyasztunk, ezért ragadtak be az árak

Nem a piac, hanem a kormány képes rá
A kormányzat képes arra, hogy az áremelkedés mértékét az európai átlagszint alá csökkentse - mondta Rogán Antal, aki szerint megvalósulhat július 1-jétől a rezsicsökkentés második fordulója, vagyis a szemétszállítás, a víz- és csatornadíjak 10%-os csökkentése. Rogán szerint így akár 2% alá is mehet a pénzromlás üteme - ami egyben azt is jelenti, hogy a nyugdíjak és a fizetések vásárlóértéke a korábbinál vártnál jobban fog növekedni. A nyugdíjak reálértéke 3 százalékkal nőhet, a 3%-os minimálbér-emelés pedig azt jelenti, hogy alacsony keresetűek fizetése is többet fog érni.

Az MNB négy alternatív alapmutatóval is számol, ezek: a feldolgozatlan élelmiszerek, az energiaárak és a szabályozott árak kiszűrésével előállított maginfláció, az indirekt adók hatásától szűrt maginfláció, valamint a ritkán változó árú termékek és a keresletérzékeny termékek inflációs mutatója. Az almutatók számításánál a szabályozott árakat az MNB nem veszi figyelembe, vagyis a rezsicsökkentés hatása ezekben nem érhető tetten.

Az inflációs alapmutatók az elmúlt negyedévben mind süllyedtek, viszont a közti különbség az idei évben egyre szűkült, ami annak a jele, hogy a gazdaságra nem neheződik inflációs nyomás, ugyanakkor a keresletérzékeny és a ritkán változó árú termékek is egyre visszafogottabban drágultak - ez egyértelműen a visszaeső és továbbra sem bővülő fogyasztás dezinflációs hatásával magyarázható.

Megfizettük az unortodoxia árát

Az adóemelések hatása ugyanakkor kifutni látszik, a grafikonjainkon szépen kirajzolódik, hogy az adóhatásoktól szűrt adat tavaly mennyivel volt az inflációs szint alatt: ezek szerint - vélhetően - a különadók nagy része beépült az árakba, vagyis a lakosság fizette meg. A dezinflációs hatás is erős, a mostani alacsony inflációs szint egyik oka többek között, hogy az élelmiszerárak a vártnál kevésbé drágultak. Ez egyértelműen a lanyha keresletnek tudható be. A magyar háztartások többsége adósságot törleszt, a fogyasztását pedig visszafogja, a kereskedők így nem emelik az árakat, hiszen kereslet így sincs.

Marad az alacsony infláció?

A ritkán változó árú termékek inflációs mutatója a középtávú inflációs pálya belövésénél lehet a segítségünkre, az MNB ennél a mutatónál a fogyasztói kosár részletes csoportjai közül csak azokat használja, amelyeknek egyedi, bolt szinten megfigyelhető árainak legfeljebb 15 százaléka változik átlagosan havonta. Ez a mutató jelenleg 1,7 százalék, idén bár emelkedett, nem haladta meg a 2 százalékot. Ez pedig arra utal, hogy nem várható az árak drasztikus emelkedése, marad az alacsony inflációs környezet - szinte semmi nem veszélyezteti a jegybanki célt. Vagy mégis?

Egyelőre kérdés, hogy az év elején hatályba lépett régi-új különadók, valamint a most debütáló extraadók (közműadó) beépülnek-e majd az árakba, ezek ugyanis mind a termelést drágítják meg. Ugyanakkor a továbbra is gyenge belső kereslet továbbra is nyomhatja az árakat - az MNB legfrissebb előrejelzése az idei évben is számol, hogy a fogyasztás 0,5 százalékkal csökkenhet.

Megfizetjük-e az újabb különadókat?

Ugyanez a prognózis azzal is számol, hogy 2,6 százalékos lehet, vagyis a mostani szintnél valamivel magasabb - holott a jegybanki stáb már a nyári rezsicsökkentést is bekalkulálta. A maginfláció ugyanakkor emelkedhet, 4 százalékot vár az MNB 2013-ra, vagyis az energiaárak, a hatósági árak és a feldolgozatlan élelmiszereket nem számolva már gyorsulhat az áremelkedés. Az adószűrt adat ugyanakkor 2,4 százalék, ami azt sejteti, hogy az MNB is számol azzal, hogy az újabb adók megnyomhatják az árakat. Az inflációs cél alatti mutató tartásához minden esetre nem fog rosszul jönni az újabb rezsicsökkentés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Fontos hír jött a benzinről, már ne tankoljon hétfőig!
Privátbankár.hu | 2024. május 17. 18:35
Pünkösd hétfőn tovább csökkennek az üzemanyagárak.
Vásárló Nem Magyarországot választotta célpontjául a kisbolt-specialista
Buksza blog | 2024. május 14. 10:04
A főleg élelmiszereket és italokat árusító lengyel Zabka három üzlet megnyitását tervezi májusban Romániában, majd ezt követően gyors terjeszkedésbe kezd. 
Vásárló Jelentős árcsökkentésre kényszerül a McDonald's: menüt adnának szendvicsárban az amerikai éttermekben
Buksza blog | 2024. május 14. 08:57
A McDonald’s arra készül, hogy extra árengedményt ad legalább egyik menüjére, hogy visszacsalogassa azokat a vendégeit, akik az infláció miatt az utóbbi időben inkább otthon főznek.
Vásárló Hamarosan szívhatják a fogukat az autósok?
Privátbankár.hu | 2024. május 11. 11:19
Az árcsökkenésnek vége szakadhat. 
Vásárló Nagyon bejött a "féláras" megoldás a magyar vásárlókat is megcélzó lengyel "cipőkirálynak"
Buksza blog | 2024. május 11. 09:37
Remekeltek az év elején a CCC cipőboltlánc üzletei. A nyereség a triplájára nőtt.
Vásárló Miért pont az Aldi vagy a többi diszkont? Megvan az új varázsszó
Buksza blog | 2024. május 9. 19:03
Az Aldi azon áruházláncok között lesz, amelyek jól jönnek majd ki abból az időszakból, amelyben az inflációval küszködő vásárlók sokkal jobban megnézik, mit vásárolnak a boltokban.
Vásárló Az elképzelhetetlent kínálja a svájci bicska új változata
Buksza blog | 2024. május 9. 15:13
A svájci bicska mögött 140 éves múlt áll, ám a fejlesztése soha nem áll meg egy pillanatra sem. Más kérdés, hogy amire a gyártó most készül, az igencsak meglepő változást hoz a bicska történetében.
Vásárló Hogyan tehetünk szert több bevételre?
Márkázott tartalom | 2024. május 9. 11:04
A nagy kérdés, ami a legtöbb ember foglalkoztatja: hogyan lehetnék gazdagabb, sikeresebb? Mit kellene tennem ahhoz, hogy biztonságos pénzügyi helyzetet teremtsek magamnak?
Vásárló Kitalálja, mennyivel olcsóbb ugyanaz a magyar tészta Romániában, mint nálunk?
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 06:35
Bődületes a különbség - miért vásárolna itthon az, aki Romániában is megteheti?
Vásárló Ezért kellett új ellenséget keresnie a kormánynak: sosem láttunk még ilyet a magyar boltokban
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2024. május 9. 05:36
A Privátbankár Árkosár-felmérések bő 17 éves történetének legnagyobb éves árcsökkenését mértük a hazai hipermarketekben májusban - igaz, az áresés mértéke messze-messze elmarad a korábban látott óriási áremelkedésektől. Jó hír, hogy végre havi szinten is értelmezhető árcsökkenés történt az élelmiszerek frontján. Megnéztük azt is, hol a legolcsóbb a spárga, a párizsi és a csirkemáj.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG