3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az OTP saját maga nyúlt bele az elemzői konszenzusba - így viszont drámai, 164 milliárdos konszolidált számviteli veszteséget jelez előre a várakozás.

Most már bizonyos, hogy sokan fennmaradnak az éjfélkor megismerhető OTP gyorsjelentés miatt. Mint ismert, a bank időről-időre összegyűjti és egy héttel a gyorsjelentés előtt közreadja az elemzői várakozásokat. A konszenzust ezt követően a gyorsjelentés előtti napon aktualizálják.

Na itt bukott be a világ. Egy hete ugyan már önmagában sokkolóan hatott, hogy az elemzőik összességében 31,5 milliárd forintos konszolidált, adózás előtti veszteséget prognosztizáltak, döntően az egyszeri korrekciós tételeknek köszönhetően. Ez a tételek 59,9 milliárd forinttal rontják a képet. Az elemzők az árfolyamrés-visszatérítésre megképzett tartalék összegét 19,5, míg az egyoldalú szerződésmódosítás elszámolásából eredendő második negyedévben elkülönített banki veszteséget 35,4 milliárd forintra tették.

Ugyanakkor a hét elején az OTP közölte, hogy – bár a számítási metódussal sem ért egyet – az MNB iránymutatása alapján átszámolta mind az árfolyamrésre, mind az egyoldalú kamatemelésre vonatkozó veszteséget, amely jelentősen, akár másfélszer magasabb összeget jelenthet. A bank azt is közölte korábbi rendkívüli tájékoztatásában, hogy a várt veszteség egészére céltartalékot képez majd már a második negyedévben. Ez alapján az árfolyamrés visszaírása az MNB által várt tőkésítéses megoldással 41 milliárdba fáj majd a banknak. Az egyoldalú szerződésmódosítások esetén pedig a veszteség 177 milliárd forintra rúghat – bár arról, hogy a jegybank az esetleg tisztességtelennek nyilvánított egyoldalú kamatlépések esetén is ezt a számítási metodikát alkalmazná, egyelőre nincs szó. (Igaz, sokan magát az iránymutatást is korainak tartják, tekintve, hogy az elszámolásról az elfogadott törvény szerint a Parlament új törvényben dönt.)

A legnagyobb problémát az jelenti, hogy a bankról elemzéseket készítő cégek egy része nem frissítette az adatait. Ennek következtében az OTP most saját adataival jelentette meg a végleges konszenzust, így az adóhatás révén 33,21 milliárd szerepel az árfolyamrés és 143,37 milliárd az egyoldali szerződésmódosítások soron a korrekciós tételek között.

Ennek köszönhetően a 182 milliárd forintos korrekciós tételek 163,9 milliárd forintos konszolidált veszteséget jeleznek a „kijavított” konszenzusban.

Borítékolható, hogy a bank vesztesége ennél kisebb lesz, ám az bizonyos, hogy drámai gyorsjelentésnek és sajtótájékoztatónak nézünk elébe pénteken.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hatalmas osztalékot fizet az OTP és nagy uniós felvásárlásra készül a bank
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:17
Vételi ajánlatot tettek az egyik uniós országban.
Pénzügyi szektor Elkerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 07:25
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG