3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A svájci lépés kapcsán súlyos kérdések merülnek fel az EKB ereje és hatalma kapcsán. A váratlan döntésnek van egy történelmi precedense, a német márka 1971-es története. A jegybankok iránti növekvő bizalmatlanság miatt múlt héten négy százalékkal emelkedett az alternatív valuta, az arany jegyzése. Érdemes fölkapaszkodni a szerelvényre, míg be nem gyorsul.

A múlt héten Svájc egyoldalúan elhagyta az Európai Monetáris Uniót. Ugyan formálisan létezett svájci frank az elmúlt években, de 2011 szeptemberétől az EKB határozta meg a svájci monetáris politikát és a Svájci Nemzeti Bank egy egyszerű valutatanácsnak számított. Ennek most egyszer s mindenkorra vége.

Súlyos kérdőjelek az EKB körül

A svájci frank kiválása egy nemzetközi léptekben is óriási horderejű gazdaságpolitikai lépés, amely súlyos árnyat vet az EKB-ra. A piacok, amelyeket eddig elszédített a fedezetlen pénznyomás és amelyek bedőltek egy vagány déli EKB elnök beszólásának az euró védelme kapcsán (’whatever it takes’), most csattanós fülest kaptak és elkezdték revideálni álláspontjukat. 

Lehetséges, hogy Mario Draghi verbális varázslata a továbbiakban nem lesz elegendő, hogy az elképesztően divergens eurózónát egyben tartsa a politikai válságtól sújtott tagállamok akarata ellenére? Mi lesz a kimenetele a német-EKB ellentétnek? Ha svájciak ilyen váratlanul kifaroltak, akkor lehet, hogy lesznek követőik? Elképzelhető, hogy ez a dezertőr nem is délről, hanem a prudens északról fog jönni? Egyes hírek szerint a dán jegybank már mérlegeli a 7,5 korona/euró árfolyamküszöb elhagyását. 

Volt már ilyen


Szerencsére a svájci lépésnek van egy történelmi precedense. Az 1960-as évek végén az NSZK jegybankjának, a Bundesbanknak nagy tételekben kellett dollár-eszközöket vásárolnia, hogy a német márka fölértékelődését akadályozza és fönntartsa a fix valuta árfolyamot. Az akkori német konzervatívok szerettek volna aranyat vásárolni, de a Bundesbank megígérte a Fed-nek, hogy a dollárt nem teszi ki egy leértékelődési nyomásnak azáltal, hogy a német valutatartalékokból aranyat vásárol.

1969-ben az NSZK egyoldalúan fölértékelte a márkát, de ez sem volt képes a forró pénzek beáramlását megakadályozni és a Bundesbanknak állandóan interveniálnia kellett. Folyamatosan csökkentette a kamatlábakat, de mindhiába. 1971 májusában aztán az NSZK kormánya – a Bundesbank akarata ellenére – levált a dollárról és szabadon kezdte lebegtetni a márkát. 

Három hónap múlva a lépés kiváltotta örvény elsöpörte a II. világháború utáni nemzetközi pénzügyi rendszert (Bretton Woods-i rendszer) és 1971 augusztus 15-én Richard Nixon elnök a TV-ben jelentette be, hogy a dollárt leválasztják az aranyalapról. Akik most a svájci jegybank titokzatossága miatt hüledeznek, érdemes az akkori Nixon-bejelentést kicsit közelebbről tanulmányozniuk. Nixon úgy rúgott föl egy több évtizede fönnálló globális pénzügyi rendszert, hogy nem konzultált előzetesen az Egyesült Államok egyetlen szövetségesével, de még az USA Külügyminisztériumával sem. 

Az arany kora jöhet

A jelenlegi világgazdaság az utóbbi években függőségi viszonyba került a jegybankok monetáris stimulusától. A monetáris politikák abnormális állapotba kerültek, amely mára súlyos makrogazdasági egyenlőtlenségekhez vezetett. A svájci frank csupán a kanárit jelképezi a sújtóléggel töltött bányában.

A jegybankok iránti növekvő bizalmatlanság miatt múlt héten négy százalékkal emelkedett az alternatív valuta, az arany jegyzése. Érdemes fölkapaszkodni a szerelvényre, míg be nem gyorsul.

Káncz Csaba jegyzete

Címkék: Deviza / Áru

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG