A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet. A GKI Energiakutató Kft. a Reuters árjegyzései alapján végzi el az árváltozás előrejelzéséhez tartozó számításokat. |
Mennyire fájt a Brexit?
A Brent spot kőolaj ára a héten 46-49 dollár között ingadozott, heti átlagban közel egy dollárral, másfél százalékkal nőtt az ár. A spot olajár a hét első négy napján 48 dollár körül ingadozott, egy dollárral, 2,2 százalékkal volt drágább, mint a megelőző hét átlagára.
Pénteken a brit népszavazás hatására a spot olajár 4 százalékkal mérséklődött, a tőzsdei záróár 46,1 dollár/hordó volt, így a heti átlagos áremelkedés 1,5 százalékra csökkent. Az elemzői többség véleménye szerint a népszavazás kimenetele csupán néhány napon keresztül, s elsősorban a pénzpiaci hatások (a dollár további erősödése) miatt befolyásolhatja az olajár alakulását. Ezután várhatóan folytatódik a kőolajárak lassú emelkedése, legalábbis az 50 dollár/hordós szint eléréséig. A kőolajpiacokon továbbra is jelentős a túlkínálat, bár a legújabb jelentés szerint csökkent az amerikai olajkészlet mennyisége, de az üzemanyagkészletek szintje emelkedett. A héten a készletező társaságok jelentései szerint az Egyesült Államokban a tárolt kőolaj mennyisége kicsit csökkent, de a benzinkészletek emelkedtek. Európában az üzemanyagkészletek szintje kicsit csökkent, májusi adatok szerint a finomítási tevékenység is mérséklődött a megelőző hónaphoz viszonyítva.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 1 dollárral, közel 2 százalékkal nőtt ezen a héten. A hosszabb határidőkre vonatkozó olajtőzsdei befektetések mennyisége (a csütörtöki statisztika szerint) ismét emelkedett, ezek szerint a befektetők nem várták, hogy az angolok többsége az EU-ból való kilépést választja. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti átlagos különbség ezen a héten kicsit csökkent, mivel a WTI heti átlagára valamivel gyorsabban nőtt, mint a Brent heti átlagára. Az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten ismét csökkent, a három heti emelkedés után most héttel csökkent a fúrások száma.
Az európai benzinpiacokon az árak a hét első napján kb. 20 dollárral emelkedtek, majd a követő napokon inkább stagnáltak. Pénteken a nagy olajár esés és tőzsdei zuhanás miatt a benzinár 0,5-3,5 százalékkal mérséklődött a megelőző naphoz viszonyítva. A gázolajnál az árak a hétői kb. 10 dolláros emelkedés után csütörtökig kicsit ingadoztak, majd pénteken a benzinnél jelentősebben, 4,3-4,7 százalékkal mérséklődtek a csütörtöki szinthez képest. A francia olajipari sztrájk hatásai még érezhetőek, folyik a leapadt készletek feltőltése, de a francia keresleten kívül az európai üzemanyagkereslet mérsékelt. Az benzinexport területén a héten valamelyest megerősödött az export az Egyesült Államok irányába (az amerikai készletek emelkedésének ellenére), az észak-afrikai piacokon szintén kissé megnőtt a kereslet. Az európai dízelimport a magas készletszint miatt nem emelkedik.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva a június 20 - június 24-e közötti időszakban 2,1 százalékkal nőtt, az észak-nyugat-európai piacon 2,6 százalékos volt az emelkedés, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 3,8 százalékkal növekedtek az árak. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 1,8 százalékkal nőtt a megelőző hét áraihoz viszonyítva, az észak-európai piacokon 1,5-2 százalékos volt az áremelkedés.
Mi történt ezalatt a forinttal?
A forint árfolyama a június 20 - június 24-i héten valamivel 279 Ft/dollár felett ingadozott, csak 0,3 forinttal kellett többet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. Az árfolyam a hét első négy napján kis erősödést jelzett a dollárhoz képest, majd pénteken a dollár erősödésének hatására 3,6 százalékkal gyengült. A forint-árfolyam az euróhoz viszonyítva ezen a héten csak kicsit gyengült. A forintárfolyam változása ezen a héten nem befolyásolta a dollárban számított átlagos árak csökkenését, azonban pénteken az üzemanyagárak esését ellensúlyozta az árfolyam jelentős gyengülése.
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 2,2 százalékos emelkedést mutatnak az árak, az NWE piacon 2,7 százalékos, az ARA piacon 3,9 százalékos volt az áremelkedés. A gázolajnál, a mediterrán piacon a forintban számított heti emelkedés 1,9 százalékos volt, az észak-európai piacokon 1,6-2,1 százalékkal emelkedtek az árak forintban mérve.
Ez jöhet a magyar kutakon
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében a heti változások a benzin esetében a mediterrán és a többi piacon is 1-3 forintnyi áremelkedést jelentettek. A gázolaj forintban mért árai esetében a piacok 1-2 forint emelkedést jeleznek. A hét második felében a forintban számolt árak a benzin esetében további emelkedést, a gázolajnál azonban csökkenést jeleznek. Hétfőn, június 27-én, várhatóan a benzin árát 2-3 forinttal emelhetik, a dízel árát várhatóan nem változtatják, de elképzelhető egy 2 forintos emelés is - áll a GKI előrejelzésében.