Adjanak inkább készpénzt
A cafeteria támogatásának csökkentését azzal indokolta Varga Mihály a Hír TV műsorában, hogy kormány azt tartja a legfontosabbnak, hogy a munkáltatók egyre inkább készpénzben adják oda a megszerzett jövedelmet a dolgozóknak. Az embereknek nem utalványokat vagy jegyeket kell adni, "egy tisztességes országban, tisztességesen ledolgozott munkaidő után készpénzt adnak az embereknek" - fejtette ki Varga Mihály.
A javasolt változások szerinte ebbe az irányba mutatnak. A SZÉP-kártyát és az Erzsébet-utalványt ez nem érinti, hiszen az a cél, hogy a belföldi turizmus élénküljön - fűzte hozzá az MTI beszámolója szerint.
Nem viccből adtak utalványt készpénz helyett
A gond ezzel az, hogy a munkáltatók nem úri jókedvükben szoktak utalványt adni készpénz helyett: a bérként kifizetett juttatás adóterhe rendszerint mind a munkáltatónál, mind a munkavállalónál magasabb, mint ha cafeteria keretén belül fizetnék ki - azaz egy adott összegnek jóval nagyobb része kerülhet végül a dolgozóhoz, ha valami olyan utalványban kapja meg, ami kedvező adózású. Kis összegű cafeteriánál akár az is előfordulhat, hogy készpénzben már egyáltalán nem érné meg odaadni az összeget az adóterhek és levonások miatt.
Ha a SZÉP-kártya és az Erzsébet-utalvány kimarad a szórásból, az ugyan további pénzeket terelhet az "állami cafeteria" felé, de a Vendéglátó és Turisztikai Szakszervezet arról ír: a magasabb adóterhek miatt a vendéglátásban is kisebb lesz az Erzsébet-utalványok felhasználható értéke, ugyanis a cafeteriára szánt költségekbe a munkáltatók az adóterhelést is beszámítják, így a konkrétan felhasználható összeg a rendszer minden eleménél csökken.
Hogyhogy nem érinti a SZÉP-kártyát?
Az interjúban Varga Mihály arról is beszélt: a vasárnapi zárva tartás felmelegített ötlete még a minisztériumot is meglepte. Részletek >> |
Ráadásul kérdés, hogy miért ne érintené a SZÉP-kártyát vagy a "Bözsit" az adóemelés: erre a jogszabálytervezetben semmi sem utal. Az RSM DTM korábbi kommentárja szerint így az Erzsébet utalvány, a munkahelyi étkeztetés, a közkedvelt Széchenyi Pihenő kártya, a havi BKV bérlet, az iskolakezdési támogatás, vagy éppen az önkéntes nyugdíjpénztári, egészségpénztári tagdíj hozzájárulás a jövő évben 43 százalékkal többe fog kerülni a munkaadóknak.
A népszerű cafetéria elemek adóterheinek növelése azzal járhat, hogy a munkaadók a rendszert szerencsésebb esetben átalakítják, vagy szerencsétlenebb esetben akár meg is szüntetik - írja az RSM DTM.
Lapértesülések szerint egyébként az állam középtávon teljesen kivonulhat a béren kívüli juttatások (adó)támogatásából.
NGM-kommentár: csökkent a bérek adóterhelése, nem tűnik el a SZÉP-kártya és az Erzsébet utalvány Cikkünkre a minisztérium úgy reagált: Varga Mihály a HírTV Magyarország élőben című műsorában azt mondta, hogy az elmúlt években látványosan csökkent a munkabérek adóterhelése. A kormány azt szeretné elérni, hogy az emberek készpénzt kapjanak a munkájuk után, amit arra költenek, amire akarnak, ne kuponokat. A tárca vezetője azonban azt is hangsúlyozta, hogy nem fog eltűnni a SZÉP-kártya és az Erzsébet-utalvány sem. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy jövőre a dolgozók változatlanul ugyanazokból a – munkáltatójuk biztosította - cafeteria elemekből (Erzsébet utalvány, SZÉP-kártya, iskolakezdési támogatás, helyi utazási bérlet stb.) válogathatnak, mint az idén. 2015. január 1-jétől csupán a közteher mértéke változik, amely egységesen minden cafeteria-elemet érint. A bér és a cafeteria adóterhelésének közelítését a személyi jövedelemadózás rendszerének átalakítása indokolja. A juttatások a jövőben is kedvezményesen adóznak, csak kisebb lesz az adóelőnyük a munkabérrel szemben. |