10p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mit tehet az, aki az elsők között nyitott öt éve most lejáró tbsz-számlát? Ki lehet privátbanki ügyfél? Ki fog profitálni a Volkswagen-ügyből? Miért nem jó nagy értékű ingatlanban lakni még ingatlanpiaci fellendülés idején sem? – interjú Nagy Bertalannal, az Equilor Befektetési Zrt. privátbanki igazgatójával.

Privátbankár (P.): Lejárnak év végével az első, öt éve, 2010-ben nyitott tartós befektetési számlák (tbsz), sikeres termék volt, sokan választották?

 

Nagy Bertalan (N. B.): Az elmúlt 4-5 év azt mutatja, hogy egyértelműen sikeres volt. A befektetők végre elkezdtek hosszabb távon gondolkozni, egyébként a tapasztalatok szerint sokan vannak, akik csak egy éves, legfeljebb egy-három éves távra terveztek.

Azért is van ennek nagy sikere, mert nincsen semmilyen hátránya. Ha az ügyfél tbsz-en tartja a befektetéseit, de mégis előbb van szüksége a pénzre, akkor csak azt az adót kell kifizetnie, amit eleve ki kellett volna, ha normál számlán tartja a pénzét. Nincs büntetőadó vagy egyéb hátrány, ha változik az elképzelése.

Megtanulták a befektetők, hogy osszák meg a kockázatot, és ne csak befektetési termékek között, hanem időtávok között is csoportosítsák befektetésüket. Legyen olyan befektetésük, amely kellően likvid, de olyan is, amit 3-5 évre el lehet tenni. Úgy látom, ezt elsajátították, ami abból is látszik, hogy alig van tbsz-megszüntetés. Akik tbsz-re teszik a pénzt, azok általában meg is tartják az 5 éves futamidő végéig.

P.: Hányan nyitottak ilyet, vagy milyen arányban?

N. B.: Nincsen ilyen statisztika, de egyre többen vannak, akik több tbsz-el is rendelkeznek, évente nyitják az újabbakat.

P.: Mit kell tennie annak, aki 2010-ben ilyet nyitott, és most lejár neki?

N. B.: Azt kell eldönteni, hogy meg szeretné-e hosszabbítani a számlát, vagy pedig nem. Ha hosszabbít, arról nyilatkoznia kell a befektetési szolgáltatónál, ekkor nem gyűjtőév, hanem már az öt naptári éves periódus indul el január 1-től. Egy gyűjtőévet ezzel meg lehet spórolni.

Ha pedig a pénzre vagy csak egy részére van szükség, akkor automatikusan lejár a számla, és a teljes egyenleg átkerül a normál értékpapír-számlára. A befektető adóigazolást kap, hogy ezzel kapcsolatban nem keletkezett adózási kötelezettsége, és bekerülésiár-igazolást a jövőbeli árfolyam-nyereségek és veszteségek elszámolásához. Nem kell ezt a tételt feltüntetni majd a májusi szja-bevallásban sem.

P.: Év végi záróár lesz a bekerülési ár?

N. B.: Vagy az év végi záróár, vagy a bekerülési ár, ami az ügyfélnek kedvezőbb.

P.: Nem túl bonyolult és merev ez a rendszer? Nem életszerű, hogy mindig fix öt évekre takarítunk meg. Ráadásul sokféle kiegészítő szabály van.

N. B.: Nagyon rugalmas ez a rendszer. Egyrészt már nemcsak forintban, hanem devizában is tudnak megtakarítani az ügyfelek, külföldi termékeket is tehetnek a számlára. Bármikor megszüntethető a számla, és már három év után is 16 százalék helyett 10 százalék az árfolyamnyereség adó.

P.: Menet közben is bármikor át lehet strukturálni a tbsz-portfóliót, de ilyenkor, fordulópontokon általában az is felmerül, nem kellene-e átrendezni. Hogyan érdemes átstrukturálni most, mibe érdemes fektetni jövőre?

N. B.: A diverzifikáció, azaz a portfólió megosztása a lényeg. A jövő évre várható trendeket nézve még mindig jó befektetést jelenthet a kötvénypiac. Bár alacsonyak a hozamok, de még vannak olyan papírok, amelyek jól teljesíthetnek, például az OTP Opus és a Mol Magnolia kötvénye is, amelyeket 2016-ban visszahívhatnak jó áron.

Még mindig vannak 4-6 százalékos hozamot fizető európai kötvények, viszonylag jó besorolással. A hosszabb magyar állampapírokat is érdemes lehet vásárolni, a 10-15 éves futamidejűeknél még lehet egy kis hozamcsökkenés.

A technológiai részvények is tartogatnak még szerintem lehetőségeket, de inkább egyes egyedi részvények. Ilyen lehet a Panasonic, amely akkumulátorokat is gyárt mobiltelefonokhoz, autókhoz, de igen szerteágazó a tevékenysége. Vagy a drónok gyártói, ez az üzletág ugyanis forradalmasíthatja a szállítást.

A bankszektor is jó lehet, de inkább csak Európában. Például az osztrák Raiffeisen és az Erste, amelyek a legnagyobb veszteségleírásokon már túl vannak, és amelyeket a következő években átértékelhetnek.

P.: Ezek a legnagyobb leírások a magyar és a lengyel devizahiteles mentőakciókat jelentik?

N. B.: Igen, illetve az orosz és román piacon is voltak bőven leírások, mivel az orosz-ukrán kitettségük is sok veszteséget okozott. Harmadikként ide sorolnám az OTP-t is. A hazai piacon a Richter is ígéretes, bár most nagy emelkedésen van túl, de ha visszaesne 5000 Ft körüli szintekre, látnék további potenciált benne.

Ami az egzotikusabb befektetéseket illeti, az aranyban nem látok igazi potenciált, jelenleg 1060 dollárhoz közelít, de az ezer dollárt is megnézheti az árfolyama. A WTI típusú kőolaj viszont valahol 40 dollár alatt lassan stabilizálódhat, 2016-ban erről a szintről jöhet egy ugrás.

P.: Devizában, vagy forintban érdemes manapság befektetni, vagy megosztani a kettőt?

Nagy Bertalan, az Equilor Private Banking-igazgatója.

N. B.: Ma már nem az a kérdés, hogy deviza vagy forint, inkább az, milyen arányban osszuk meg ezeket. A forintnak jó kiegészítője az euró, és még mindig jó lehet a dollár is. Egy egészséges portfólióban a forint alapú befektetéseket 50-70 százalékban érdemes tartani.

Sokan japán jenben, svájci frankban, sőt norvég koronában is gondolkodtak az utóbbi években, de ilyenkor mindig azt vetem fel, nézzük meg, mit lehet vásárolni az adott devizáért? Dollárért vagy euróért nagyon könnyű vonzó befektetéseket találni, svájci frankban vagy norvég koronában sokkal nehezebb. Sok esetben ráadásul minimum százezer svájci frankot kell egyféle értékpapírba fektetni.

P.: A Mol Magnolia és az OTP Opus egy darabja is százezer eurós nagyságrendű befektetés, van erre valamilyen más megoldás?

N. B.: Igen, van egy alapunk, az Equilor Fregatt kötvényalap, amely ilyen vállalati kötvényeket és devizás államkötvényeket vásárol, így ezen keresztül a befektető kisebb megtakarítás esetén is részesülhet a haszonból.

P.: Mi várható az év végével a részvénypiacokon?

N. B.: A Mikulás-rali szerintem lényegében novemberben meg volt, december 6-ig véget érhet, de az év végéig kitartanak a jelenlegi szintek és pluszban zárjuk ezt az évet. Most úgy tűnik, hogy jövőre egyértelmű emelkedő trendet nem fogunk látni a piacokon. Szegmentálni kell, szelektálni a részvények és a piacok között.

P.: Ki lesz vajon a Volkswagen-botrány nyertese?

N. B.: A Volkswagen-botrány a kirobbanásakor negatívan hatott a BMW-re és a Mercedesre, azaz a Daimlerre is, de azóta magukhoz tértek az árfolyamok és az értékesítési számok is javultak. A Mercedes éves szinten 20 százalékkal tudta növelni az eladásait, Kínában szárnyalnak az értékesítések. A jelenlegi rendszerben az eddigi károsanyag-kibocsátási normák nem teljesíthetők. Az autógyártók is készek változtatni, a hibrid technológiák nagy előrelépést jelenthetnek, bár ott is kevesebb az elektromotor szerepe, mint ahogy a statisztikák mutatják. Közúton, autópályán például háttérbe szorul. A BMW-nek, Mercedesnek is megvan a technológiája a hibrid és az elektromos meghajtáshoz, bármikor elkezdhetnék gyártani. Ezért van lemaradóban a Tesla árfolyama, mert nincs kész a Modell 3, amellyel a vékonyabb pénztárcájú lakosok számára is tudna autókat gyártani.

P.: Az európai gyártók nem állnak át a botrány hatására az elektromos autókra?

N. B.: Meggyőződésem, hogy öt év múlva a hibrid lesz az uralkodó. A dízel elterjedéséhez is kellett öt-tíz év.

P.: Az önjáró, automata sofőrrel közlekedő autók is elterjednek?

N. B.: Ez jelenleg is csak a szabályozáson múlik, a technológia teljesen készen van. Ugyanúgy, ahogy egy hétköznapi autó, például egy Volkswagen Golf is önállóan tud parkolni. A Mecedesnek készen van a technológiája a vezető nélküli kamionokra is. Exponenciálisan csökkenthetők lennének a balesetek, nem is csak a hétköznapi autósoknál, a rengeteg kilométert futó teherjárműveknél is.

P.: Hogyan lehet valaki privátbanki, azaz private banking-ügyfél?

N. B.: Nálunk azok az ügyfelek lehetnek, akik legalább 50 millió forint megtakarítással rendelkeznek. Ennek mérethatékonysági okai vannak, azt szeretnénk, ha egy-egy privátbanki tanácsadó kezelhető számú ügyféllel foglalkozna csak. Jelenleg 60-70 ügyfelet tudnak a tanácsadók megfelelő szinten, proaktívan kiszolgálni. Vannak továbbá olyan befektetések, amelyek csak egy bizonyos összeghatártól, 50 vagy 100 ezer eurótól vásárolhatók meg, ezeket csak egy bizonyos vagyon felett érdemes választani.

P.: Mi változik a privátbanki üzletágban, mik a trendek?

N. B.: A private banking egyre ismertebb a piacon, és a befektetők elkezdtek nyitni a vagyonkezelés, portfólió-kezelés felé, mert egy részük nem szeretné maga meghozni a befektetési döntéseket, inkább rábízná szakemberre. De van egy olyan kör is, aki kifejezetten ragaszkodik ahhoz, hogy maga hozhassa meg a döntéseket.

P.: Miben áll a különbség privátbank és vagyonkezelés között?

N. B.: A mandátumban, hogy ki hozza meg a befektetési döntéseket. A privátbanknál az ügyfél meghallgatja a tanácsadó javaslatait, de ő maga dönt arról, mit vásárol és mikor értékesíti majd. A vagyonkezelésnél csak azt határozza meg, milyen devizában, milyen időtávra, milyen kockázati szint mellett szeretne befektetni, de ettől kezdve a portfólió-kezelő hozza meg a döntéseket.

Nálunk a privátbanki szolgáltatás és a vagyonkezelés egyaránt elérhető. A befektetési alap is egy hasonló vagyonkezelési termék, csak tömegtermék. Az egyéni portfólió-kezelés vagy vagyonkezelés pedig az egyedi igényekre épül, nagyobb tőkével rendelkező ügyfeleknek szól.

P.: A cél pedig a magasabb hozam elérése.

N. B.: A cél nem egyszerűen a megfelelő hozam elérése, hanem a vagyon értékének hosszú távú megőrzése. Figyelünk rá, hogy edukáljuk is az ügyfeleket, rendszeresen tartunk előadásokat, egyéb tőkepiaci rendezvényeket, hogy jobban tudják meghozni a jövőbeli döntéseket. A private bankingnél nemcsak egy céget választok, hanem egy tanácsadót is, akivel rendszeresen találkozom, és sokféle kérdést meg lehet beszélni. Akár az ingatlanvásárlást, vagy a műkincsvásárlást is. Az Equilornak például van külön műkincs-tanácsadó szolgáltatása is. A tanácsadó sokkal jobban informált rólam és a portfóliómról, mint egy ügyintéző a bankban, aki esetleg még nem is látott. Nem véletlen, hogy egyre gyakrabban találkozunk azzal is, hogy az ügyfelek az Equilorhoz hozzák a korábban banknál megnyitott TBSZ-számlájukat.

P.: Mennyi privátbanki ügyfél lehet az országban, és növekszik-e a számuk?

N. B.: Körülbelül 40-50 ezer, de sok ügyfélnek 2-3 számlája is van. Ez a kör egyre kisebb mértékben tud csak bővülni, egy 10-15 éves folyamat volt, amíg az ügyfelek használni kezdték ezt a szolgáltatást. Ami érdekes, hogy jönnek lassan a második generációs privátbanki ügyfelek, az eddigi ügyfelek gyerekei, akik örökölnek, vagy átveszik a visszavonuló szülők cégét, vagyonát. Sokan már a gyerekeikkel járnak tárgyalásra, készítik fel őket az önálló döntéshozatalra, a privátbankároknál is.

P.: Vannak tipikus privátbanki ügyfelek, ügyféltípusok?

N. B.: Nehéz tipizálni. Míg külföldön, Németországban például, nagyon sokan rendelkeznek hasonló, ötven millió forint feletti vagyonnal, addig Magyarországon jóval kevesebben. De sokan nem is tudnak róla, hogy ebbe a kategóriába tatoznak, pedig egy több tízmilliós házban laknak, ezzel már megvan a megfelelő vagyonuk. Magyarországon a legtöbben először befektetésnek egy ingatlant vesznek, később esetleg ebből lépnek tovább egy még nagyobba. De ez egy nem termelő érték lesz számukra. Nyugaton inkább bérelnek egy nagyobb lakást az emberek, és a pénzüket befektetik. Még ingatlanpiaci boom esetén is lehet, hogy érdemesebb lakást bérelni, és ezen felül tartani pár kisebb lakást, amelyeket kiadunk, mint venni egy hatalmas ingatlant és abban lakni.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21940 21440 21950 +1,57% 0 0 13 216 749 920 HUF 2024-11-22 17:10:23
MOL 2664 2654 2690 -0,45% 0 0 1 023 426 438 HUF 2024-11-22 17:10:16
MTELEKOM 1244 1234 1256 +1,30% 0 0 1 333 252 476 HUF 2024-11-22 17:05:22
RICHTER 10680 10670 10900 -1,20% 0 0 1 685 237 050 HUF 2024-11-22 17:10:50
OPUS 508 507 513 -0,39% 0 0 76 393 128 HUF 2024-11-22 17:05:25
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Fenntartható befektetést keres? Itt vannak a díjnyertes magyar lehetőségek
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 14:26
A Privátbankár.hu ünnepélyes keretek között, egy magas színvonalú szakmai rendezvényt követően átadta Az Év ESG Alapkezelője 2024 díjat. Idén először a befektetési alapok is elismerésben részesültek.
Befektetési alapok Kedvező befektetési lehetőség azoknak, akik hosszú távon szeretnének megtakarítani
Natív tartalom | 2024. szeptember 24. 19:51
Nem kell mást tennie, mint vásárolni az OTP USA Részvény Alapból, melynek befektetési jegyeit nem csak dollárban, hanem euróban és forintban is meg lehet venni. A július elején indult alap azoknak lehet kedvező befektetési lehetőség, akik hosszú távon szeretnének megtakarítani, és az amúgy is diverzifikált portfoliójuk részvénykitettségének egy részét az amerikai piacon szeretnék befektetni – mutatott rá Halas Zoltán, az OTP Alapkezelő Zrt. portfólió menedzsere.
Befektetési alapok Sok magyar vagyona gyarapodott augusztusban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 14:44
A befektetési alapokban kezelt vagyon augusztusban 0,6 százalékkal, 95 milliárd forinttal nőtt, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 16 611 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a szövetség hétfőn az MTI-vel.
Befektetési alapok Jobb az ESG-befektetések hozama, mint a többié?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 15:01
Általános vélemények szerint a környezetileg, társadalmilag felelős ESG-befektetések hozama magasabb azoknál, ahol ezek a szempontok nem játszanak szerepet. Magasabb osztalékot is képesek fizetni.
Befektetési alapok A befektetési alapkezelés olyan, mint a sakk – interjú a Gránit Alapkezelő vezérigazgató-helyettesével
Natív tartalom | 2024. augusztus 28. 16:15
Nem tudhatod biztosan, hogy mit fog lépni az ellenfeled, avagy mi fog történni a gazdaságban, de minden forgatókönyvre készülnöd kell válaszlépéssel – vallja a két év alatt dolgozói létszámban és kezelt vagyon tekintetében is duplájára növekő, Közép-Ázsia felé kacsintgató Gránit Alapkezelő második embere, Erdélyi Zombor.
Befektetési alapok Tartalmas befektetési étlapról válogathatunk, de mivel fűszerezzünk? Klasszis podcast - videóval
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. augusztus 23. 16:09
Az MBH Alapkezelő megújította befektetésialap-kínálatát, aminek során a közép- és kelet-európai régióra fókuszáló alapjuk is új karaktert kapott. A Klasszis podcastban az alapkezelő üzletfejlesztési igazgatójával, Kovács Lászlóval és a befektetési üzletág vezetőjével, Herczog Péterrel beszélgettünk.
Befektetési alapok Több száz milliárddal híztak itthon a befektetési alapok
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 16. 13:31
A befektetési alapokban kezelt vagyon júliusban 2,1 százalékkal, 342 milliárd forinttal növekedett, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 16 516 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a Bamosz pénteken.
Befektetési alapok Hogyan védhetjük befektetéseinket geopolitikai konfliktusok esetén? - interjú
Bózsó Péter | 2024. augusztus 14. 15:01
A fődíjat a Klasszis Média lapcsoport Legjobb Árupiaci Alap kategóriájában idén az MBH Alapkezelő Hagyományos Energia Alapja nyerte el. Az ilyen alapok egyik szembetűnő tulajdonsága, hogy inflációs környezetben is jól teljesíthetnek. Az alap kiváló eredménye mögötti befektetési politikáról Bene Zsombor portfolió menedzserével beszélgettünk.
Befektetési alapok A Gránit Alapkezelő bérlakásparkot indít
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 13. 18:45
A Grandit Homes bérlakásként hasznosítja a 110 lakásos újépítésű lakópark ingatlanjait.
Befektetési alapok Klímaváltozás, elhízás, öregedő társadalmak - tudta, hogy ezekkel pénzt is kereshet?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2024. július 15. 19:22
Mik az azok a megatrendek? Például azok, hogy a klímaváltozás zajlik, a nyugati világban pedig egyre több idős, illetve egyre több elhízott ember lesz. És létezik olyan befektetési alap, amellyel ezeket a trendeket kihasználva pénzt is kereshetünk. A Klasszis Podcast adásában Richter Péterrel, a VIG Alapkezelő részvényportfólió-menedzserével Litván Dániel beszélgetett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG