3p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Vajba és sajtba fojtja az Egyesült Államokat az Európai Unió: egy év alatt megduplázta az EU az Amerikába irányuló vaj-exportot, 30 éve nem volt ennyi sajt felhalmozva az amerikai raktárakban. A piac letarolása ellenére nem állnak túl jól az európai tejtermelők, amiről talán a magyar gazdák tudnának a legtöbbet mesélni - a belső piacon is megy a háború.
A tejtermelők demonstrációjának résztvevői vonulnak tehenekkel a fővárosi Lánchídon 2016. április 4-én. MTI Fotó: Máthé Zoltán

Alacsony árak, gyenge euró, túltermelés - háromévtizedes csúcson a készletek

Európa elárasztotta sajttal és vajjal az Egyesült Államokat - a Bloomberg cikke szerint a sajtkészletek több mint 30 éve nem álltak olyan magasan, mint most március végén.

Az európai termelők olyan alacsony áron dolgoznak, hogy vajból az amerikai piacra kétszer annyit tudtak eladni tavaly, mint egy évvel korábban, és sajtból is 17 százalékkal emelkedett az amerikai export. Eközben azonban az amerikai termelés is csúcsra pörög, ami a készletek igen jelentős felhalmozódásához vezet.

A statisztika szerint a bő 30 éves csúcson lévő készletek bő fele amerikai eredetű, 2 százalék svájci, a többire csak "egyéb" néven hivatkozik a kormányzati statisztika.

Az amerikai termelők ráadásul az erős dollár miatt igen nehezen tudják exportálni saját termékeiket. Ennek persze egyúttal a fordítottja is igaz: a gyenge euró segíti az európai termelőket a külpiaci megjelenésben.

Idén még keményebben exportálunk

Az idei statisztikák még a tavalyinál is durvábbak: 27 százalékkal ugrott az uniós vajexport az EU-n kívüli területekre a tavalyihoz képest; az Egyesült Államokba 35 százalékkal több áru ment ki az első két hónapban, mint tavaly év elején. Sajtból 13 százalékos a növekedés az első két hónapban. A táblázatok az Európai Bizottság jelentéséből származnak.

Mégis szenved az egész iparág

Bár az exportértékesítés nagyot nőtt, az európai termelők mégis folyamatosan arra figyelmeztetnek: bajban vannak az alacsony árak miatt. 2010 óta nem jártak ilyen mélységben az európai nyerstej-árak.

6 éves mélyponton a tej és a tejtermékek ára. A charton: a vaj árának alakulása az Európai Unióban. Euró / 100 kg, Forrás: Eurostat / Privátbankár.hu

Az EU belső piacán is komoly feszültségforrás a tej: ennek kiváló példája a magyar tejipar. A gazdák folyamatosan elégedetlenkednek, mivel megfojtja őket az (EU-n belülről érkező) olcsó tej dömpingje. Így kerülnek tehenek a Budapest belvárosában vagy épp a budaörsi Tesco parkolójában tartott demonstrációkra.

Folyamatosan csökken a nyers tej felvásárlási ára Magyarországon. A 69 forint/kilogrammos árral az EU országai közül jelenleg a 26. helyen állnak a magyar termelők.

Ugyanakkor a nyers tej előállításának kilogrammonkénti költsége valamivel száz forint felett van Magyarországon.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Veszteségből menekülő gazdák: mit vessünk az idén?
Szirmai S. Péter | 2025. február 19. 15:01
Közeleg a tavasz, nehéz döntés vár a termelőkre. Milyen növényt vessenek és mit ne, hogy a klímaváltozás és a piaci sokkok ellenére idén már elkerüljék a veszteséget.
Agrár Miért ennyire drága az alma? És lesz olcsóbb?
Szirmai S. Péter | 2025. február 18. 09:32
Az importnál is gyorsabban drágul a hazai alma. A folyamat az idén is megállíthatatlannak látszik, amit nem csak a klímaváltozás, a tavalyi rossz termés, az elmúlt 30 év ágazati hibáitól visszaesett termelés is garantál.
Agrár A Lidl-ben szokott vásárolni? Akkor most nagyon boldog lesz
Privátbankár.hu | 2025. február 17. 12:38
Olcsóbb lesz a tej és a tejtermékek.
Agrár Elkezdett drágulni egy alapélelmiszer, beavatkozik a kormány – de nem Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. február 14. 10:08
A japán állam belenyúl a rizstartalékába.
Agrár Egymillió ember hiányzik az ukrán földekről
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 06:42
Az összes munkaerő-szükséglet több mint felét jelenti ez.
Agrár Trump egy hónap haladékot adott Mexikónak, íme mit kap cserébe
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:16
Donald Trump beleegyezett a vámok egy hónapos szüneteltetésébe. Persze nem ingyen. 
Agrár Mi lesz a tojásárakkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 11:57
Drasztikusan megemelkedtek a tojástermelés költségei, ráadásul visszaszorulóban vannak a ketreces tartásból származó tojások.
Agrár Ön őstermelő? Akkor most örülhet
Privátbankár.hu | 2025. január 25. 17:07
2025-ben a minimálbér 9 százalékos növekedésével az őstermelők személyi jövedelemadó fizetési kedvezményeihez kapcsolódó értékhatárok is emelkednek. Ez közel 390 ezer őstermelőt érint kedvezően.
Agrár Miért ilyen drága a sárgarépa?
Szirmai S. Péter | 2025. január 23. 05:42
A régiós és a hazai répaapály miatt két éve aranyáron mérik a sárgarépát. Tényleg fordulatot hozna a rebesgetett áfacsökkentés?
Agrár Újabb győzelem Putyinnak: beiktatták a focistából lett elnököt Georgiában
Privátbankár.hu | 2024. december 29. 11:36
A Nyugat-barát elnök elhagyta az elnöki palotát, a Moszkva-barát beköltözhet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG