3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vajba és sajtba fojtja az Egyesült Államokat az Európai Unió: egy év alatt megduplázta az EU az Amerikába irányuló vaj-exportot, 30 éve nem volt ennyi sajt felhalmozva az amerikai raktárakban. A piac letarolása ellenére nem állnak túl jól az európai tejtermelők, amiről talán a magyar gazdák tudnának a legtöbbet mesélni - a belső piacon is megy a háború.
A tejtermelők demonstrációjának résztvevői vonulnak tehenekkel a fővárosi Lánchídon 2016. április 4-én. MTI Fotó: Máthé Zoltán

Alacsony árak, gyenge euró, túltermelés - háromévtizedes csúcson a készletek

Európa elárasztotta sajttal és vajjal az Egyesült Államokat - a Bloomberg cikke szerint a sajtkészletek több mint 30 éve nem álltak olyan magasan, mint most március végén.

Az európai termelők olyan alacsony áron dolgoznak, hogy vajból az amerikai piacra kétszer annyit tudtak eladni tavaly, mint egy évvel korábban, és sajtból is 17 százalékkal emelkedett az amerikai export. Eközben azonban az amerikai termelés is csúcsra pörög, ami a készletek igen jelentős felhalmozódásához vezet.

A statisztika szerint a bő 30 éves csúcson lévő készletek bő fele amerikai eredetű, 2 százalék svájci, a többire csak "egyéb" néven hivatkozik a kormányzati statisztika.

Az amerikai termelők ráadásul az erős dollár miatt igen nehezen tudják exportálni saját termékeiket. Ennek persze egyúttal a fordítottja is igaz: a gyenge euró segíti az európai termelőket a külpiaci megjelenésben.

Idén még keményebben exportálunk

Az idei statisztikák még a tavalyinál is durvábbak: 27 százalékkal ugrott az uniós vajexport az EU-n kívüli területekre a tavalyihoz képest; az Egyesült Államokba 35 százalékkal több áru ment ki az első két hónapban, mint tavaly év elején. Sajtból 13 százalékos a növekedés az első két hónapban. A táblázatok az Európai Bizottság jelentéséből származnak.

Mégis szenved az egész iparág

Bár az exportértékesítés nagyot nőtt, az európai termelők mégis folyamatosan arra figyelmeztetnek: bajban vannak az alacsony árak miatt. 2010 óta nem jártak ilyen mélységben az európai nyerstej-árak.

6 éves mélyponton a tej és a tejtermékek ára. A charton: a vaj árának alakulása az Európai Unióban. Euró / 100 kg, Forrás: Eurostat / Privátbankár.hu

Az EU belső piacán is komoly feszültségforrás a tej: ennek kiváló példája a magyar tejipar. A gazdák folyamatosan elégedetlenkednek, mivel megfojtja őket az (EU-n belülről érkező) olcsó tej dömpingje. Így kerülnek tehenek a Budapest belvárosában vagy épp a budaörsi Tesco parkolójában tartott demonstrációkra.

Folyamatosan csökken a nyers tej felvásárlási ára Magyarországon. A 69 forint/kilogrammos árral az EU országai közül jelenleg a 26. helyen állnak a magyar termelők.

Ugyanakkor a nyers tej előállításának kilogrammonkénti költsége valamivel száz forint felett van Magyarországon.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Újabb győzelem Putyinnak: beiktatták a focistából lett elnököt Georgiában
Privátbankár.hu | 2024. december 29. 11:36
A Nyugat-barát elnök elhagyta az elnöki palotát, a Moszkva-barát beköltözhet.
Agrár Durván drágult az ukránok karácsonyesti menüje
Mester Nándor | 2024. december 27. 11:16
Tavalyhoz képest 41 százalékkal kerül többe a hagyományos vacsora. A legdrágább idén is a ritka hal, a babbal dúsított céklaleves, a borscs és a kutia, egyfajta müzli.
Agrár Rajtunk folyathatják át a közép-ázsiaiak a mézüket?
Szirmai S. Péter | 2024. december 25. 16:56
Bár sok gazdaságban már veszteséges a szántóföldi növénytermesztés és csökkent a szektor kibocsátása, jó évet zár a magyar agrárdiplomácia.
Agrár Lecsapott az élelmiszerbiztonsági kommandó
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 11:31
Megvannak a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első eredményei.
Agrár Óriási változás jön januártól – befellegezhet a mutyizóknak
Szirmai S. Péter | 2024. december 23. 06:29
A visszaélések miatt jövőre megint módosul a termőföldvásárlás, bérlet és használat szabályozása, ráadásul 2025. január 15-től már teljesen elektronikus lesz az ingatlannyilvántartás.
Agrár “Bennünket Villány tesz naggyá!” – véli a Jammertal bor birtok tulajdonosa
Privátbankár.hu | 2024. december 10. 19:02
Fiatal borászok, bátorság, szorgalom és kiváló stratégia. Mindez a világ bortérképére helyezte a villányi borvidéket. A siker titkáról beszélgetünk Dr. Szűcs Róberttel, a Jammertal bor birtok tulajdonosával.
Agrár Nagyot zuhant a magyar mezőgazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 6. 08:46
2024-ben a hazai mezőgazdaság teljes kibocsátása 4 ezer milliárd forint felett alakult, az előző évitől 8 százalékkal maradt el, közölte péntek reggel a KSH.
Agrár Megoszt egy fontos szakmát Magyar Péter terve
Szirmai S. Péter | 2024. december 6. 05:47
Jogi és közgazdasági nonszensz, politikai öngyilkosság lenne a zártkertek kisajátítása. Így értékelte lapunk kérdésére Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkár-helyettese Magyar Péter Debrecenben bejelentett földreformötletét.
Agrár NER-hektár: Lázár János és Mészáros Lőrinc hatalmas földüzletet kötött egymással
Vég Márton | 2024. december 4. 07:12
Mészáros Lőrinc cégbirodalma átvette Lázár János nagybátyjának Hódmezővásárhely környéki földjeit. Az üzletre az építési és közlekedési miniszternek is rá kellett bólintania.
Agrár Villányi Merlot a világ tetején
Natív tartalom | 2024. november 27. 16:48
A Jammertal Borbirtok tulajdonosa hitvallása valóban naggyá tette Villányt, hiszen 2021-ben a Jammertal Borbirtok 2015-ös Cassiopeia Merlot-ja kapta a legmagasabb pontszámot a Concours Mondial de Bruxelles 2021 (CMB) nemzetközi borversenyen. Ez lett abban az esztendőben a világ legjobb vörösbora. Erről a hitvallásról, sikerről, munkáról, jó borokról beszélgettünk dr. Szűcs Róberttel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG