A tejtermelők demonstrációjának résztvevői vonulnak tehenekkel a fővárosi Lánchídon 2016. április 4-én. MTI Fotó: Máthé Zoltán |
Alacsony árak, gyenge euró, túltermelés - háromévtizedes csúcson a készletek
Európa elárasztotta sajttal és vajjal az Egyesült Államokat - a Bloomberg cikke szerint a sajtkészletek több mint 30 éve nem álltak olyan magasan, mint most március végén.
Az európai termelők olyan alacsony áron dolgoznak, hogy vajból az amerikai piacra kétszer annyit tudtak eladni tavaly, mint egy évvel korábban, és sajtból is 17 százalékkal emelkedett az amerikai export. Eközben azonban az amerikai termelés is csúcsra pörög, ami a készletek igen jelentős felhalmozódásához vezet.
A statisztika szerint a bő 30 éves csúcson lévő készletek bő fele amerikai eredetű, 2 százalék svájci, a többire csak "egyéb" néven hivatkozik a kormányzati statisztika.
Az amerikai termelők ráadásul az erős dollár miatt igen nehezen tudják exportálni saját termékeiket. Ennek persze egyúttal a fordítottja is igaz: a gyenge euró segíti az európai termelőket a külpiaci megjelenésben.
Idén még keményebben exportálunk
Az idei statisztikák még a tavalyinál is durvábbak: 27 százalékkal ugrott az uniós vajexport az EU-n kívüli területekre a tavalyihoz képest; az Egyesült Államokba 35 százalékkal több áru ment ki az első két hónapban, mint tavaly év elején. Sajtból 13 százalékos a növekedés az első két hónapban. A táblázatok az Európai Bizottság jelentéséből származnak.
|
|
Mégis szenved az egész iparág
Bár az exportértékesítés nagyot nőtt, az európai termelők mégis folyamatosan arra figyelmeztetnek: bajban vannak az alacsony árak miatt. 2010 óta nem jártak ilyen mélységben az európai nyerstej-árak.
6 éves mélyponton a tej és a tejtermékek ára. A charton: a vaj árának alakulása az Európai Unióban. Euró / 100 kg, Forrás: Eurostat / Privátbankár.hu |
Az EU belső piacán is komoly feszültségforrás a tej: ennek kiváló példája a magyar tejipar. A gazdák folyamatosan elégedetlenkednek, mivel megfojtja őket az (EU-n belülről érkező) olcsó tej dömpingje. Így kerülnek tehenek a Budapest belvárosában vagy épp a budaörsi Tesco parkolójában tartott demonstrációkra.
Folyamatosan csökken a nyers tej felvásárlási ára Magyarországon. A 69 forint/kilogrammos árral az EU országai közül jelenleg a 26. helyen állnak a magyar termelők.
Ugyanakkor a nyers tej előállításának kilogrammonkénti költsége valamivel száz forint felett van Magyarországon.