Újabban nemcsak szilveszterkor pukkan sok palack, de nyáron is. A rozé mellett a száraz pezsgő lett a kánikula kedvenc aperitifje. Ezek között az egyik legpatinásabb a Veuve Clicqout, amely most egy érdekes kísérletbe vonja be eme ital megszállottjait.
Romantikus kalandok a síneken és a víz alatt
A tavalyi, Franciaországból Olaszországba tartó luxustúra sikerét követően, amely Velencébe vitte az utasokat az Orient Expressz fedélzetén, most nyárra egy újabb romantikus kalandot eszeltek ki, ezúttal a tengeren, sőt, a víz alá merülve.
De először kanyarodjunk vissza 2010-be, amikor a búvárok véletlenül egy hajóroncsra bukkantak az Åland-szigetek közelében, a Balti-tengeren. A roncs elsüllyedése 1840-re tehető, de nem ez volt az igazi meglepetés, hanem az, hogy a szállított 168 üveg pezsgő – közöttük 47 palack a Veuve Clicquot nevet viselte – több mint egy évszázaddal később is megmaradt, fényhiányos viszonyok, az állandóan hűvös hőmérséklet, és a víz sótartalma mellett.
Pince a tengerben
A sztori felkeltette a pezsgőgyár figyelmét, és a marketingötletekre különösen fogékony menedzsment úgy döntött: a vendégek bevonásával megtapasztalják, hogyan öregszik a pezsgő a víz alatt, összehasonlítva azzal, amikor hagyományos tartályokban érik - és egyáltalán, fogyasztható-e. A több mint 180 éves, kissé megviselt lelettel persze nem lehet koccintani.
A Pince a tengerben névre keresztelt programot 2014-ben indították el, azzal, hogy több üvegnyi pezsgőt helyeztek el egy Reims-i pincében, és egy második, azonos készletet a Balti-tenger felszíne alá vittek le, 131 láb mélységben.
A márka több összehasonlító kóstolót tartott már tapasztalt sommelier-kel, és egyben mintákat küldtek a Reims-i és Bordeaux-i borászati egyetemekre, tudományos elemzés céljából. (Az első kóstolóra 2017-ben került sor.)
Turisztikai vonzerő lett
Az idei Szentivánéjen kapnak először meghívást „civil” vendégek, hogy ellátogassanak mindkét helyszínre, és vegyenek részt egy exkluzív kóstolón, amelyet Didier Mariotti, a híres chef vezet.
Június 22-én 28 vendéget várnak a franciaországi Champagne-ba, amely a Veuve Clicquot-nak 1772 óta ad otthont. A jeles nap a történelmi szőlőültetvények megtekintésével és ebéddel kezdődik, majd kóstolók következnek a pincékben, este pedig irány a közeli kastélyszálló.
Másnap a vendégek az Åland-szigetekre repülnek, és felszállnak az Albanus fedélzetére, amely Silverskår szigetére tart. A kétárbocos hajó fedélzetén ezután megünneplik, gyakori koccintgatások közepette, a Szentivánéjt, azaz búcsúznak a z idei, leghosszabb ideig világos naptól.
Bortartóval kombinált búvárketrec
A harmadik napon következik az igazán különleges élmény, amikor a vendégek Klobbenbe indulnak, hogy felfedezzék az újkori Pincét a tengerben. A Mariotti által vezetett összehasonlító kóstolón adódik rá lehetőség, hogy összehasonlítsák a föld felett, illetve a víz alatt tárolt palackok tartalmát.
Ha akad a vendégek között tapasztalt búvár, le is merülhet a tengerbe, és vadászhat a kincsekre. Egy, direkt erre az alkalomra tervezett konténerhez kell eljutnia, amely úgy néz ki, mint egy bortartóval kombinált búvárketrec – ez ad ugyanis otthont a víz alatt ringatózó palackoknak.